Bubuljice na ledjima i ramenima – uzroci i lečenje

Akne i bubuljice su jedno od najčešćih kožnih oboljenja, koje uglavnom pogađa mlade. One predstavljaju estetski problem i nisu nimalo prijatne na oko, ali ipak nisu opasne po zdravlje. Akne i bubuljice se uglavnom javljaju na licu, ali mogu se javiti i na drugim delovima tela, kao što su ramena ili leđa. Jako je bitno da ih na vreme sanirate da ne bi došlo do posledica i nepotrebnih ožiljaka.

Nešto više o bubuljicama koje se javljaju na leđima i na ramenima, o njihovim uzrocima, ali i o načinu lečenja možete saznati u nastavku teksta.

Uzroci

Najčešći uzrok pojave bubuljica na leđima i na ramenima je pojačan rad lojnih žlezda. Takođe, uzroci mogu biti i zapušenje lojnih žlezda, hormonski poremećaj, nepravilna ishrana i stres. Bubuljice na leđima i ramenima mogu biti i posledica neke bakterijske infekcije ili preteranog izlaganja suncu. U pitanju nekada može biti i genetska predispozicija. Još neki od mogućih uzroka ovog kožnog oboljenja su pojačano znojenje, pilule za kontracepciju, korišćenje određenih kozmetičkih preparata koji su doveli do alergijske reakcije itd. Isto tako, dug boravak u veoma toplim i zagušljivim prostorijama može biti jedan od mogućih uzroka pojave bubuljica na ovim delovima tela.

Bubuljice na ledjima i ramenima - uzroci i lečenje

Važno je napomenuti da se bubuljice na leđima češće javljaju kod muškaraca nego kod žena. Glavni uzrok toga je promena u nivou testosterona, odnosno muškog polnog hormona, kada dolazi do pojačanog rada lojnih žlezda i do začepljenja pora na koži. Na taj način se stvaraju bubuljice. Što se muškaraca tiče, uzrok bubuljica na leđima i ramenima može biti i upotreba kortikosteroida za vreme treninga.

Lečenje

Kako biste na pravilan način uklonili bubuljice na leđima, najvažnije je da otkrijete pravi uzrok pojave ovih bubuljica. Bubuljice na leđima leče se na isti način kao i bubuljice i akne na licu, ali treba malo pojačati efekat. Prvi korak je svakako pravilna higijena tela i nega masne kože. Redovno se kupajte i tuširajte i radite povremeno piling leđa. Masirajte kožu koja je zahvaćena bubuljicama blagim pilingom oko 5 minuta, a zatim se istuširajte i dobro posušite kožu, pa stavite toner koji će umiriti vašu kožu. Kada brišete kožu peškirom, važno je da ne trljate grubo, jer tako možete još više pogoršati stanje.

Takođe, uvek koristite prirodne preparate. Razne hemijske supstance u nekim preparatima mogu još više iritirati vaša leđa i pogoršati stanje, naročito ukoliko ste alergični na neki od sastojaka. Pošto je jedan od uzroka pojave bubuljica na leđima i na ramenima pojačano znojenje, preporučuje se da vodite računa o higijeni i da uvek birate pamučnu odeću, kako bi koža mogla da diše. Nemojte nositi sintetičku i usku odeću jer ona može dodatno iritirati kožu. Ukoliko vas muče bubuljice na leđima, preporučuje se da izbegavate spavanje na leđima. Pravilna ishrana je takođe veoma važna, a preporučuje se i dovoljan unos tečnosti kako bi koža uvek bila hidrirana. Unosite što više voća i povrća i imajte na umu da brza i masna hrana usporava oporovak. Preporučuje se da pijete što više čajeva koji na prirodan način čiste vaš organizam od toksina i od bakterija koje mogu izazvati pojavu akni i bubuljica. Takođe, izbegavajte da koristite bilo kakve lekove i preparate koji sadrže kortikosteroide.

Deo na leđima koji je zahvaćen bubuljicama možete tretirati i limunovim sokom jer on ima antioksidativno dejstvo i odličan je za čišćenje kože. Kritične delove možete mazati i medom, koji predstavlja prirodan antibiotik i pomaže u lečenju bubuljica. Zatim, preporučuje se i upotreba hladnih obloga. Naime, led poboljšava protok krvi i čisti kožu. Takođe, postoje i razna eterična ulja koja imaju lekovito dejstvo i pomažu u lečenju bubuljica. Opredelite se za arganovo, origanovo ili za ulje lavande. U nastavku možete videti i kako sami da napravite neke prirodne praparate koji će vam pomoći da se otarasite neprijatnih bubuljica sa leđa i ramena.

Jabukovo sirće. Jabukovo sirće uništava bakterije, pomaže u uklanjanju bubuljica i balansira pH vrednost kože. Pomešajte jednake količine jabukovog sirćeta i vode i time nakvasite peškir pa ga stavite na leđa i ostavite da deluje oko 15 minuta. Nakon toga isperite leđa mlakom vodom.

Beli luk. Uzmite nekoliko čenova belog luka i uzdužno ih rasecite. Trljajte bubuljice na leđima tim razrezanim delom, a nakon sat vremena isperite leđa. Takođe, možete i tanki listić belog luka staviti na bubuljicu i pričvrstiti hanzaplastom.

Aloe vera gel. Aloe vera gel je odličan za lečenje akni i bubuljica na leđima. Nanesite ovaj gel na čistu kožu i ostavite ga da deluje oko 20 minuta.

Cimet i med. Cimet i med predstavljaju savršenu kombinaciju koja ima antibakterijska i antiupalna svojstva. Potrebno je samo da pomešate jednu kašičicu cimeta sa tri kašičice meda i da sve dobro sjedinite. Zatim, nanesite ovu smesu na deo tela koji je zahvaćen bubuljicama i ostavite da deluje oko 15 minuta.

Cimet i limunov sok. Prirodni lek za bubuljice jeste i kombinacija cimeta i soka od limuna. Cimet je od davnina poznat po tome što ubija bakterije i isušuje bubuljice. Potrebno je samo da pomešate po jednu kašičicu cimeta i jednu kašičicu limunovog soka i da držite oko 15 minuta na problematičnim mestima na koži leđa i ramena, a zatim da isperete.

Menta. Najpre sameljite lišće suve mente i pomešajte ga sa malo vode, pa nanesite na kožu zahvaćenu aknama i bubuljicama. Ostavite da menta deluje oko 20 minuta, pa isperite hladnom vodom.

Narandža. Narendajte koricu narandže i pomešajte je sa malo vode, pa dodajte med i cimet. Ovu smesu držite na koži oko 15 minuta, a zatim isperite.

Kupka. Za lečenje akni na leđima i ramenima od velike pomoći može biti i topla kupka, u koju možete dodati čajevac, ulje lavande ili čaj od mente.

Sponzorisano:

Loading...