Kompot od dunja – recept kako se pravi

Mirisna dunja je pravi dar prirode. Osim što vam može poslužiti kao sjajna dekoracija i prirodni osveživač vašeg doma, dunju možete iskoristiti da pripremite izuzetno zdrav kompot, koji će svi u vašoj porodici obožavati.

Priprema se veoma jednostavno, tako da začas dobijate slasan napitak, ali i užinu, jer komadići dunje mogu fino da zasite.

Dunja je još poznata kao prirodni lek protiv bolesti digestivnog tratka, jer pospešuje bolje varenje, brži metabolizam, a samim tim smanjuje gasove i nadutost. Onda kada naša creva dobro rade svoj posao, naš organizam biva zdraviji i energičniji.

Danas, mnogo energije odlazi na varenje masne i jake hrane, koju često koristimo u ishrani. Bilo bi dobro da ponekada, a što češće po mogućstvu, pijete zdrave napitke koji će osloboditi vaša creva i doprineti poboljšanju vaše energije.

Kompot od dunja je svakako nešto što se preporučuje u ishrani zbog očuvanja opšteg zdravlja organizma. A misleći na vaše, a i naše zdravlje, pronašli smo par sjajnih recepata za pripremu kompota od dunja…

Kompot od dunja bez šećera

Ovaj recept svakako stavljamo na prvo mesto, jer spada u najzdravije. Za pripremu se ne koristi običan, kristal šećer, već koristimo med (a možete i neki drugi, zdravi zasladjivač po ukusu). Priprema se veoma jednostavno i brzo, ali, nije kompot koji možete ostaviti za zimu jer je bez konzervansa takodje.

Ovaj kompot pripremite kada poželite ukusan i slasan napitak “na brzaka”. Ujutru, započnite dan toplim kompotom, ili se uveče opustite uz isti.

Sastojci:

  • 1 veća dunja
  • 1 litar vode
  • 2-3 kašike meda
  • Cimet po ukusu

Priprema:

Da bi kompot bio zaista zdrav i lekovit, potrudite se da pronadjete dunju (ili dunje) koje su organski uzgajane. Razlog tome jeste taj, što, ukoliko je dunja prskana i tretirana pesticidima, oni se, naravno, dugo zadržavaju na kori i u samoj dunji. To bi značilo da tokom konzumiranja dunje unosite i te, ne baš poželjne sastojke, u svoj organizam.

Uvek, odnosno, kada god ste u mogućnosti, birajte biljke koje su organski uzgajane. One su svakako daleko zdravije.

Za pripremu ovog kompota nije potrebno ljuštiti dunju, jer se u njenoj kori nalaze brojni korisni sastojci. Ako ste odabrali ipak one koje su prskane, onda morate oljuštiti koru, a još pre toga dunje potopite u rastvor vode i sode da ona izvuče sve to koliko može.

Ako ste odabrali organsku dunju, onda je samo lepo operite i očistite od petiljki, i nekih oštećenih delova ukoliko ih ima. Dunju isecite na kriške, ili komade željene veličine, pa stavite u odgovarajuću šerpu.

Dunje odmah pospite cimetom ukoliko volite njegov ukus, a preporučujemo i zbog zdravlja i zbog ukusa. Daje neku posebnu aromu.

Dodajte odmah i vodu, pa stavite da se dunja polako kuva na umerenoj temperaturi. Nije potrebno dugo kuvanje, već je potrebno samo da dunja blago omekne. Tako će biti odlična za konzumiranje, a neće izgubiti svoje vrednosti tokom kuvanja.

Dakle, čim dunja omekne sklonite šerpu sa ringle, pa umešajte med ili zasladjivač po ukusu. Probajte kompot i bez zasladjivača, možda vam se i tako dopadne. Kompot poslužite dok je topao, ako želite da se zagrejete, ili hladan uz kockicu leda ukoliko želite da se rashladite.

Ovako pripremljen kompot može stajati u frizu par dana, ali s obzirom na njegov ukus obično ne potraje duže od 24h.

Kompot od dunja za zimu

Pošto je potrebno da kompot ostane svež i da se ne pokvari tokom cele zime, za pripremu je sada neophodan šećer, kao i malo konzervansa – u ovom slučaju salicila. Bez obzira na te dodatke, domaći kompot od dunja za zimu preporučuje se jer je daleko zdraviji od bilo kog kupovnog proizvoda.

Kada poželite ukus leta i miris svežih dunja, samo skoknete do špajza i eto divnih uspomena. Kompot od dunja može da bude super posluženje vašim gostima – slasno je, ukusno i zdravo.

Sastojci:

  • 5 kilograma dunja
  • 1.5 kilogram šećera
  • 5 litara vode
  • 1 kesica salicila

Priprema:

Kada je odabir dunja u pitanju, važi isto – birajte organske i zdrave dunje, bez nekih većih oštećenja. Ako su organski uzgajane, samo ih dobro operite, očistite i isecite na jednake kriške. Ukoliko su prskane, onda ih morate oljuštiti, zatim očistite i iseći na kriške.

U odgovarajućoj šerpi pomešajte vodu i šećer, pa stavite da se ukuvaju, odnosno da se napravi gust sirup u kojem će se dunje kuvati. Od momenta ključanja, kuvajte dalje još nekih 15ak minuta tako da se napravi sirup koji liči medu.

Tada u njega dodajte iseckane dunje, pa ostavite da se sve zajedno dalje kuva na umerenoj temperaturi. Da bi dunje omekle i fino se skuvale nije potrebno puno vremena, već samo nekih 10ak minuta.

Kada procenite da su dunje taman mekane, sklonite šerpu sa ringle, poklopite pa ostavite da tako stoji 24h. Ako nemate toliko vremena, može odstojati samo preko noći.

Nakon tog vremena, šerpu ponovo stavite na ringlu i pustite proključa. Čim počne da ključa sklonite sa ringle, pa iz soka vadite dunje i redjajte u sterilisane tegle. U sok dodajte salicil, promešajte, pa sipajte preko dunja.

Tegle dobro zatvorite pa umotajte u debelo ćebe, i ostavite da se hlade postepeno na sobnoj temperaturi. Tek kada se kompot poptuno ohladi, odložite ga u špajz i čuvajte tamo do upotrebe. Kada otvorite teglu, obavezno je držite u frižideru i potrudite se da je potrošite u narednih 3-4 dana.

Kompot od dunja za bebe

Ishrana malenih beba razlikuje se od naše, a razlozi su brojni. Najpre, oni nemaju tako razvijen digestivni trakt kao mi, odrasli, pa je zbog toga važno voditi računa o tome šta beba jede. Do godinu dana ishrana se bazira na majčinom mleku, pojedinom voću i povrću, nemasnom mesu kao i pojedinim žitaricama.

Od voća beba sme da konzumira dunje, štaviše, zbog njenog blagotvornog dejstva na digestivni trakt itekako se preporučuje. Kada god beba ima grčeve skuvajte joj kompot od dunja i rešite problemčić. Takodje, kompot od dunja koristite kako biste upotpunili bebinu ishrani.

Dunja je bogata brojnim nutrijentima koji su važni za normalan rast i razvoj dece.

Sastojci:

  • 1 dunja
  • 200 mililitara vode

Priprema:

Veoma jednostavna priprema, zahteva da lepo oljuštite i očistite dunju, zatim je isečete na manje kockice. Pomešajte je sa vodom pa prokuvajte nekih 10ak minuta, kako bi omekla.

Gotov kompot prohladite pa dajte bebi tako, ili ispasirajte u kašicu uz pomoć blendera ili štapnog miksera.

Ukoliko je beba starija od godinu dana, kompot možete malo zasladiti sa medom, a ako nije onda joj dajte čist kompot. Sigurno će joj se svideti, jer je dunja sama po sebi sladunjava i mirisna.

Kompot od dunja za trudnice – da ili ne?

Ne samo kada se rodi, o bebi moramo da brinemo dok je još u stomaku. Zbog toga su i trudnice na posebnom režimu ishrane, i veoma je važno da vode računa o tome šta jedu, i kakav stil života imaju tokom trudnoće.

Baš sve što majka unese u organizam na neki način utiče na bebu, i ne samo to, svako raspoloženje ili ne-raspoloženje.

Kompot od dunja se preporučuje trudnicama, i to kao jedan od super napitaka. Malo zbog toga što su dunje riznica zdravlja, malo zbog toga što je ovaj kompot ukusan pa trudnici može da popravi raspoloženje. Zaista, svi znamo da je rasploženje tokom trudnoće promenljivo usled promene hormona, a kompot od dunja i malo opuštanja može biti od velike pomoći.

Pripremite kompot prema prvom receptu, ili kako vama odgovara – ali pazite na unos konezrvansa i šećera. Možete konzumirati svakodnevno, ili onda kada se zaželite mirisnih dunja.

Savet +

Kompot od dunja možete pripremiti i u kombinaciji sa nekim drugim voćem, na primer, jabukama, kruškama, breskvama… Ukombinujte dunje sa drugim voćem po vašem ukusu, pa pripremite slasan kompot.

Priprema je prilično jednostavna, nema neke razlike. Takodje očistite odabrano voće i kuvajte zajedno sa dunjama.

Tako možete pripremiti brz i ukusan kompot, a možete pripremiti i onaj za zimu. Što više različitog, i zdravog voća iskoristite, to će i kompot biti zdraviji a i ukusniji.

Isprobajte više varijanta – time ćete dobiti različite ukuse i kompot vam neće dosaditi. Svaki dan konzumirajte drugačiji ukus, time ćete doprineti zdravlju i nećete se brzo odreći kompota jer vam je ukus dosadio.

Dunja kao lek

Zbog čega se dunja preporučuje u ishrani, i šta je to što nju čini tako blagotvornom voćkicom?

Da najpre pomenemo kako je dunja niskokalorično voće, jer na 100 grama sadrži svega 57 kalorija. Već to govori o tome da je pogodna za sve osobe koje žele da izgube višak kilograma. Zaista je odličan izbor za sve osobe koje žele da smršaju, jer ostavlja oseća sitosti a pritom prazni stomak i čisti organizam od masnoća.

Na taj način povoljno utiče i na holesterol, koji začepljuje naše arterije i šteti našem srcu. Organizam je tesno povezan, te tako, ako jedna stvar ne funkcioniše dobro i ostale su u zaostatku.

Dunja je bogata vlaknima, te je zbog toga tako pogodna za naš digestivni trakt. Takodje obiluje vitaminima, od kojih su najzastupljeniji vitamini grupe B i C. Od minerala dunja poseduje gvoždje, magenzijum, kalijum i bakar u najvećem procentu.

Ono što dunju takodje izdvaja od ostalih voćkica jeste to što njene semenke sadrže vitamin B17, koji se pokazao kao najefikasniji u borbi protiv raka. Pa tako, dunje se preporučuju i kao preventiva, ali i kao prirodni lek protiv raka. Nažalost, danas veoma zastupljene bolesti.

Kao što možete da zaključite, dunje su pravi izvor zdravlja – tu su da nas hrane i čuvaju od štetnih toksina i slobodnih radikala koji prete našem organizmu. Pripremite ukusan kompot, ili jedite dunje u svežem obliku, i primetićete velike, pozitivne promene kada je u pitanju vaše zdravlje.

Sponzorisano:

Loading...