Recept za gibanicu

Gibanica se sa pravom može nazvati kraljicom pita.

Ona se kao vrlo omiljen obrok često pripremala i u kuhinjama naših baka, ali se i danas priprema u našim kuhinjama.

Najlepša je kada se posluži i konzumira topla, a posebno uz dodatak pavlake, kiselog mleka ili jogurta.

Kako bi ste i vi napravili ukusnu gibanicu, pročitajte recept koji smo pripremili za vas.

Šta vam je potrebno za gibanicu?

Da bi ste napravili ukusnu gibanicu potrebno vam je:

– Pola kilograma kora,
– 400 grama do pola kilograma sira (sir možete birati po ukusu),
– Tri jajeta,
– Dve šoljice kisele vode,
– Jedna šoljica ulja,
– Pola kesice praška za pecivo,
– Dve ravne kafene kašičice soli.

Način pripreme:

Okrugli pleh podmazati uljem i na dno staviti dve kore. Drugu koru premazati ili poprskati sa malo ulja i preko ulja ravnomerno rasporediti predhodno usitnjen sir. Dovoljno je oko dve supene kašike sira. Preko toga, staviti jednu koru, namazati je ili poprskati uljem i preko ulja opet staviti dve supene kašie usitnjenog sira. Po tom sistemu, dakle kora-ulje-sir-kora-ulje-sir, slagati gibanicu sve dok ne dođete do poslednje dve kore. Preko poslednje dve kore, nemojte stavljati ulje niti sir.

priprema gibanice

Kada je gibanica tako složena, pre nego što je ubacite u rernu, isecite je na osam jednakih delova .Svaki deo, odnosno svako parče na nekoliko mesta izbušite viljuškom.

Zatim, napravite mešavinu od tri umućena jajeta, dve šoljice kisele vode, jedne šoljice ulja, pola kesice praška za pecivo i dve ravne kafene kašičice soli. Ukoliko je slan sir, možete koristiti i manje soli.

Dobijenom mešavinom polako i ravnomerno prelijte gibanicu, tako da preliv popuni prostor između parčića koje ste isekli.

Kada završite sa prelivanjem, ubacite gibanicu u prethodno zagrejanu rernu i pecite je oko pola sata na temperaturi od 200 stepeni.

Kada je gibanica pečena, izvadite je iz pleha i poslužite dok je topla.

Ukoliko vam se učini da je gornja kora gibanice nakon pečenja suviše suva ili prepečena, blago je poprskajte sa malo kisele vode. To će učiniti da ona omekša i postane manje suva.

Ukoliko tokom pečenja gibanice niste sigurni da li je pečena i iznutra, pažljivo izvucite pleh iz rerne, a zatim u gibanicu zabodite čačkalicu i izvucite je, ukoliko na čačkalici nema tragova od živih jaja i drugih tečnih sastojaka gibanice, znači da je gibanica pečena i tada je sa sigurnošću da je priprema uspela, možete izvaditi iz rerne i poslužiti.

Izvor

Sponzorisano:

Loading...