Cimet je potekao sa ostrva Šri Lanke, ono je zimzeleno drvo iz familije lovora, obično naraste do 15 metara, a začin koji se dobija iz njegove kore se isto tako naziva. Mnogo je poznat po svojoj aromi i mirisu.
Na sanskriptu napisanim 2.800. godina pre Hrista, cimet se često provlači, pa time vidimo da je on mnogo star začin i da se kod ljudi koristi od davnina.
Za njega su znali i Egipćani, Feničani i stari Kinezi.
U Evropi su ga prvi put koristili Portugalci, pre 5 vekova, kada su osvojili Cejlon.
Stalno su ga upotrebljavali kao lek protiv umora i za vraćanje izgubljene energije.
Cimet se koristio kao oblik duvana tj pušio se zbog svoje lepe arome. Bio je veoma cenjen začin pa je zato bio veoma skup I nije bio dostupan baš svima, vredeo je poput zlata.
Zbog tog cimeta se često vodio rat između Portugalaca I Holanđana.
Već krajem 19. veka počeo je da se širi svuda po svetu. Najveću vrednost, cimet ima na Sejšelima, Cejlonu i Madagaskaru.
Raste najbolje u tropskim uslovima pa se tako može naći i u Indiji i u Indoneziji.
Cimet je u porodici sa dosta podvrsta a dva koja se najviše koriste su cejlonski cimet, u obliku je štapica, a aroma mu je prijatnija i nežnija, slatkopecivog je ukusa. U sebi sadrži od 1 do 4 % eteričnih ulja.
I cimet kasja, više je poznatiji kao kina cimet koji ima oštriji miris i peckavo ljut mu je ukus.
Oko njihovih hemijskih razlika ni nema.
Na Dalekom istoku, žene decenijama unazad koriste cimet kako bi ojačale matericu, tako što izmešaju pola kašikice cimeta i meda pa tu smešu trljaju na desni kako bi kroz krvotok otišla na sva potrebna mesta.
Cimet i zdravlje
Medicina se dosta bavi cimetom, zbog njegovog velikog lekovitog dejstva na ljudski organizam. Dijabetičari kada bi uzimali samo pola kašike cimeta dnevno bi smanjili svoj nivo čšećera u krvu, jer je pun katehina i peikatehina koji aktiviraju insulin pa zajedno deluju, uništava gljivice i sprečava njihov rast.
Snižava nivo masti u krvi, tako da reguliše holesterol.
Snižavaju temperaturu jer u sebi sadrži gomilu sailcilata kojima je dejstvo protvupalno.
Može se koristiti kao zamena konzervansima. Žvakanjem cimeta kao žvake dovodi do povećanja koncentracije, radne memorije vizuelizaciju i rad mozga.
Pun je mangana, gvožđa, kalcijuma, bakra, cinka, sadrži vitamin C, K, B6, B2.
Mnogi ga koriste kao dodatak hrani, kao i , voćnim sokovima, žitaricama, hlebu…
Cimet u kambinaciji sa medom, pored lepog ukusa donosi i dobru liniju, smanjuje rizik od srčanog udara.
Dobar je i za podmlađivanje organizma pa se peporučuje ispijanje čaja od cimeta.
Leči anemiiju. Smanjuje menstrualni bol, ubija glad, dobar je za opstipaciju.
Omekšava grubu kožu na petama.
Suzbija širenje leukemije i kancerogenih stanica, ubija uporne gljivične infekcije, deluje protiv ešerihije koli.
Uklanja loš zadah.
Čuvajte ga na dobro zatvorenom, hladnom I tamnom mestu. Meleveni se koristi najduže 6 meseci, dok onaj u obliku štapića može I do godinu dana.
Duže ostaje svež ako se čuva u frižideru.
Dijeta sa cimetom
Cimet je oksidant tako da je predviđen u borbi protiv raznih upala i stresa kao i od oksidacije, a to je pozitivan efekat za mršavljenje.
Stres povećava nivo šećera u krvi , a cimet smanjuje taj stres. Kontrolom šećera u krvi, kontroliše se insulin a samim tim i dijabetes.
Ne bi trebali preterivati sa konzumacijom cimeta, polovina kašičice je dovoljno jer i ako sa njim gubimo težinu povećavamo svoju telesnu tolotu.
Cimet, med i čaj imaju jako dobro dejstvo pri mršavljenju.
Saveti i jelovnik
Cimet I med
*Ujutru kad ustanete započnite dan sa cimetom i čajem, dodajte med, u jednu šolju stavite kesicu čaja po želji, 1 kašiku cimeta i 2 kašike meda, to je sve ukupno 40 kalorija ali su cimet i med jako dobri u borbi protiv kilograma
Kada dođe vreme za popodnevni ručak vi uz sve već navedeno dodajte i đumbir.
S njima ćete još brŽe topiti masti. 2 kašike meda, pola kašike cimeta, pola kašike đumbira ili možete ovo koristii kao premaz na hleb.
Uveče prokuvajte 2 decilitara vode sa izjednačenom količinom meda i cimeta pa popijte napitak pola sata pre spavanja.
Dodajte inače malo cimeta u hranu koju jedete i videćete kakav rezultat će vam vaša vaga doneti.
Ovim metodama ćete izgubiti 3 do 5 kilograma za mesec dana.
Možete kombinovati cimet I sa jogurtom ili kiselom pavlakom, koristite 100 grama pavlake sa 1 kašičicom meda i pola kašike cimeta. Unećete u sebe oko 450 kalorija, popijte ovaj napitak pre svakog glavnog obroka.
*Ujutru za doručak 1 jaje ili viršlu sa integralnim hlebom i voćkom, plus ovaj napitak.
Ručak možete iskoristiti za kuvanje povrća po izboru, grašak, pasulj, krompir, plus parče integralnog hleba, može i salata od povrća uz malo maslinogov ulja.
A večera neka bude pečeno meso po izboru, pileće, ćureće, goveće.
Ovakav način ishrane sprovodite najviše 10 dana bez povećanja količine preporučenog cimeta.
*U jednu šolju sipajte 3 kašike proklijalog zrna pšenice, kašiku meda i cimeta, zalijte je vrućom vodom i čašom jogurta ili kefira koji ima manji procenat masnoće, sve to pomešajte i jedite sa malo vruće vode kao dodatak.
Sa ovim ćete jako dobro utoliti osećaj gladi i nećete dugo biti gladni.
*Kašika cimeta, 2 kašike jabukovog sirćeta, 1 kašika meda i 2 kašike limunovog soka sa 1 čašom vode, ubrzaćete metabolizam i smanjiti krvni pritisak.
Sve stavite u blender i promešajte, držite sve ovo u frižideru kako bi ostalo sveže kako bi mogli svakog jutra po jednu kašiku na prazan želudac. Jabukovo sirće je bogat0 enzimima i ubija bakterije.
*Još jedan dodatni savet za lepu kožu lica: 1 kašiku cimeta pomešajte sa 2 kašike meda I nanesite na lice ,neka odstoji 15 minuta,sparite lice vrućom vodom a prohladnom vodom sve uklonite. Dobićete lepu i glatku kožu.