Gojaznost postaje sve veći problem današnjice, zbog ubrzanog tempa života koji iziskuje pripremu instant hrane, kao i često konzumiranje proizvoda iz pekare i fast food-a.
Ponekada nam deluje kako za zdrav doručak nemamo vremena, a zapravo nismo svesni da zdrav doručak iziskuje svega par minuta. Čini nam se kao da je lakše otići do pekare, a za to vreme dok čekate u redu, mogli ste kod kuće da pripremite ukusan i zdrav smoothie.
I tako, dugoročno konzumiranje peciva, masne i preradjene hrane, te slatkiša i grickalica, dolazi do gojaznosti. I ne samo da gojaznost narušava izgled, gojaznost stvara zdravstvene probleme, koji često mogu biti opasni.
Sve veća pojava srčanog i moždanog udara upravo nastaje usled gojaznosti, jer masnoće začepljuju naš krovotok i tako slabi naše srce, kao i mozak – dva svakako najvažnija organa.
Smoothie je svakako odličan izbor ukoliko želite da smršate, jer je laka hrana koju želudac lako vari, a pritom, ukoliko napravite smoothie od odabranih sastojaka, on može sadržati sve potrebne nutrijente i kalorije tako da vas dugo drži sitim.
Svakako da zdrave smoothie-e ne moraju da konzumiraju samo oni koji žele da svoju figuru dovedu u red, već i oni koji žele da očuvaju svoje zdravlje i lep fizički izgled. Dakle, smoothie se preporučuje svima, kako odraslima tako i dečici.
Možete ga pripremiti na zaista razne načine, te tako upotpuniti svoju ishranu. Svaki dan možete pripremiti drugačiji smoothie, tako da vam baš nikada ne dosadi.
U tekstu dalje saznajte kako da pripremite smoothie za mršavljenje, i kako da sebi obezbedite odlično zdravlje upravo uz konzumiranje smoothie-a svakodnevno, ili često.
Da biste napravili ukusan smoothie biće vam potrebni…
Kada smo pomenuli da je za pripremu ukusnog smoothie-a, ili šejka (koji vam je naziv draži), potrebno veoma malo vremena i par stvari.
Najpre, blender – da biste uspeli da smućkate vaš šejk, potrebno je da nabavite blender. On ne mora da bude ekstra kvaliteta, ali birajte one koji imaju neku normalnu snagu tako da može da samelje i mekše orašaste plodove. Oni su često sjajan dodatak šejkovima pa bi bilo dobro da blender može da ih savlada.
Jačina blendera je još bitna zbog toga što ćete ponekada za miksanje koristiti zaledjeno voće.
Osim blendera bez kojeg nije moguće mućkanje, mućkanje nije moguće ni bez sastojaka :D, pa tako, za pripremu zdravog i ukusnog šejka, biće vam potrebno zdravo voće i povrće.
Trudite se da birate organski proizvedene biljke, koje su svakako daleko zdravije od onih koje nisu organski proizvedene. Usled tretiranja pesticidima oni ulaze u plod i teško se odstranjuju, što znači da veliki deo tih pesticida možete uneti u svoj organizam.
Pored voća i povrća, smoothie još čine i orašasti plodovi – badem, lešnik, indijski orah, orah, kikiriki… Oni doprinose gustini šejka, nešto intenzivnijem ukusu kao i kvalitetu svakako. Orašasti plodovi su izuzetno bogati zdravim masnim kiselinama, te su kao takvi poželjni u ishrani.
I još, za pripremu smoothie-a biće vam potrebna tečnost. To često može da bude obična voda, a možete odabrati mleko ili jogurt po ukusu.
Po ukusu u smoothie možete dodati pahuljice, kao i razne semenke – lan, chia, susam… A po ukusu možete dodati i neke od zasladjivača, poput meda, stevije ili agave sirupa.
…Eto, sada kada znamo od čega bi otprilike jedan šejk trebalo da se sastoji, hajde da ispišemo par konkretnih recepata koji vam mogu biti inspiracija. Pripremite ih najpre prema originalnom receptu, a potom ih prilagodite vašem ličnom ukusu – a, možda vam se dopadnu baš ovakvi.
Smoothie sa bananom
Neophodni sastojci:
- 2 veće banane
- 1 šoljica ovsenih pahuljica
- 2 decilitara pirinčanog mleka
Priprema:
Možda deluje suvišno da pišemo pripremu, jer je jasno. U blender ubacite banane, zatim ovsene pahuljice i mleko i izblendirajte tako da šejk postane ujednačen i fino kremast.
Umesto ovsenih pahuljica možete iskoristiti ražene, ili ječmene, a umesto pirinčanog mleka možete iskoristiti neko po vašem ukusu. S obzirom da je u pitanju mršavljenje, nemojte koristiti masna mleka već birajte zdravije varijante. Kokosovo mleko je takodje odličan izbo.
Umesto mleka možete iskoristiti i vodu, ali u tom slučaju možete dodati malo zasladjivača da bi smoothie bio nešto ukusniji.
Smoothie sa jagodama
Neophodni sastojci:
- 250 grama jagoda
- 150 mililitara soka od pomorandže – sveže cedjenog
Priprema:
Možda vam isprva ne deluje kao dobra kombinacija, ali preporučujemo da probate! Iscedite pomorandže tako da dobijete sok, zatim ga pomešajte sa jagodama i izblendirajte. Dobićete jako neobičnu boju, i veoma fin ukus.
Smoothie sa malinama
Neophodni sastojci:
- 200 grama malina
- 1 banana
- 100 mililitara jogurta
- 250 mililitara soka od pomorandže – sveže cedjen
Priprema:
Pomešajte sastojke u blenderu te blendirajte dok ne postane tečna i ujednačena smesa. Po ukusu dodajte još malo jogurta ili soka, tako da smoothie bude redji – ili pak malina da bude gušći.
Ukus je takodje totalno neobičan, ali veoma ukusan i pre svega, ovaj šejk veoma dobro zasiti. Umesto jogurta možete odabrati mleko ili vodu, šejk je jednako ukusan.
Smoothie sa kupinama
Neophodni sastojci:
- 1 banana
- 250 grama kupina
- 150 mililitara jogurta
- 1 kašičica meda
Priprema:
Kupine imaju jak ukus, te je malo meda dobrodošlo. Svakako ne morate da dodate ako vam se sam ukus kupina dopada, ili dodajte neki drugi zasladjivač. Kako god, ubacite sve sastojke u blender i izblendirajte. To je too.
Smoothie sa šumskim voćem
Neophodni sastojci:
- 2 banane
- 300 grama mix šumskog voća (kupine, maline, jagode, borovnice..)
- 1 kašika chia semenki
- 200 mililitara jogurta
Priprema:
U blenderu pomešajte sastojke pa izmiksirajte tako da se dobije ujednačena smesa. Preporučujemo da iskoristite baš sve navedeno jer je tako šejk preukusan, a opet, prema vašem ukusu jogurt možete zameniti mlekom ili vodom.
Možete koristiti zaledjeno voće ukoliko napitak pijete leti, pravo je osvežavajuće piće.
Smoothie sa crvenim voćem
Neophodni sastojci:
- 1 banana
- 200 grama mix crvenog voća (jagoda, višnja, ribizla…)
- 1 kašika lanenog semena
- 100 mililitara vode
Priprema:
Takodje sve izmiksirajte kako biste dobili šejkić. Po ukusu vodu zamenite mlekom ili jogurtom, mada, kako je crveno voće jakog ukusa preporučujemo vodu. Banana je uvek dobra podloga, a laneno seme osim što daje ne ukusu i doprinosi i izgledu šejka – a pre svega doprinosi nutritivnoj vrednosti.
Isto važi i za ovaj miks, možete ga piti i u “zaledjenom” obliku.
Smoothie sa aronijom
Neophodni sastojci:
- 15 bobica borovnica
- 15 bobica aronije
- 200 mililitara kefira
Priprema:
Jedan od verovatno najjefikasnijih smoothie-a. Pomešajte borovnice, aroniju i kefir, te izblendirate. Boja će vas raspametiti, a ukus i rezultat nakon redovne upotrebe ovog šejka takodje!
Smoothie sa breskvama
Neophodni sastojci:
- 1 banana
- 1 breskva
- 1 kašičica lana
- 1 kašičica meda
- 200 mililtara vode
Priprema:
Postupak je isti – svi sastojci u blender i miksiranje. Umesto vode dodajte mleko, mada je sa vodom ukus nešto jasniji i nama lično bolji. Isprobajte obe varijante pa procenite koja je ukusnija prema vašem ličnom ukusu.
Smoothie sa jabukom
Neophodni sastojci:
- 2 veće zelene jabuke
- 1 zelena paprika
- 1/2 šargarepe
- Par listića peršuna
- Par listića sveže nane
- 100 mililitara vode
- 30 grama badema
Priprema:
Ukoliko koristite organski uzgajane jabuke, onda ih nemojte ljuštiti već samo operite hladnom vodom pa očistite od semenki. Papriku takodje operite, a šargarepu oljuštite. Ubacite ih u blender, dodajte listove peršuna i nane, bademe i vodu, pa blendirajte da se sve lepo sjedini.
Po ukusu dodajte malo meda ako vam je ukus jak, mada bi trebalo da bude veoma prijatan jer nana daje posebnu svežinu.
Smoothie sa zelenom salatom
Neophodni sastojci:
- 3 veća lista zelene salate
- 1 banana
- 1 jabuka
- 1 slatka kruška
- Par listova spanaća
- Sok od 1 limuna
- 200 mililitara vode
Priprema:
Jabuku i krušku oljuštite ukoliko nisu organske, ukoliko jesu onda ih samo operite pod mlazom hladne vode. Isecite i očistite od semenki pa ubaci u blender. Ostale sastojke takodje operite, pa dodajte u blender. Na kraju sipajte vodu i sok od limuna, pa izblendirajte da se napravi gust i ujednačen smoothie.
Možete neki sastojak izbaciti, ili dodati neki zasladjivač po ukusu, poput meda ili agave sirupa. Može u obzir doći i rogač, dobro se slaže sa navedenim namirnicama.
Smoothie sa keljom
Neophodni sastojci:
- 200 grama svežeg kelja
- 100 mililitara soka od jabuke – sveže cedjenog
Priprema:
Jabuka i kelj se odlično slažu, a ukoliko nemate sveže cedjeni sok od jabuke, onda ubacite 1 jabuku i 100ml vode.
Izblendirajte pa po potrebi dodajte malo meda ili chia semenke, lan, kako biste upotpunili smoothie.
Smoothie sa spanaćem
Neophodni sastojci:
- 1 šoljica spanaća
- 1 banana
- 2 kruške
- Sok od 1 limuna
- 100 mililitara vode
- 50 grama lešnika
Priprema:
Kruške očistite od semenki, a koru oljuštite samo ukoliko su prskane. Ako nisu, onda ih samo lepo operite. Sve sastojke ubacite u blender i blendirajte dok ne dobijete finu, ujednačenu smesu, odnosno šejk. Po ukusu dodajte još malo vode, ili još malo spanaća, lešnika…sve je proizvoljno.
Smoothie sa avokadom
Neophodni sastojci:
- 1 avokado
- 1 banana
- 1 pomorandža
- Par listova nane
- Sok od 1 limuna
- 200 mililitara vode
Priprema:
Avokado presecite na pola pa izvadite košticu. Kašikom potom izvadite mesnati deo avokada, a koricu odbacite. Pomešajte avokado sa bananom, listovima nane i tečnošću. Pomorandžu očistite lepo, pa takodje ubacite u blender. Sve izmiksirajte tako da smoothie bude fino gust ali tečan.
Po ukusu svakako možete dodati još malo vode ako želite redji smoothie. Možete dodati i malo meda, ili neke semenke po izboru.
Savet +
Svaki od navedenih recepata možete korigovati prema vašem ličnom ukusu. Preporučujemo da najpre isprobate originalne recepte, jer su provereni te zaista daju rezultate.
Redovnom upotrebom smoothie-a primetićete velike promene u vašem zdravlju – kako fizičkom, tako i mentalnom. Sve više istraživanja pokazuje, a to mi i sami znamo, da je sveža hrana zaista pogodna našem organizmu. Podstiče bolje varenje, normalan rad svih organa, te pozitivno deluje na naše nerve.
Korišćenjem smoothie-a olakšaćete sebi, jer za par minuta imate zdrav i bogat obrok. On svakako ne može da bude glavni, ali odličan je kap užina – pre ili posle treninga, ili izmedju obroka. Koristite raznovrsne recepte, te tako na pravi način obogatite vašu ishranu.
Što više različitih izvora minerala, vitamina i ostalih nutrijenata, vašem organizmu će to više prijati. Vremenom ćete primetiti kako je vaše zdravlje bolje, a vaš fizički izgled na zavidnom nivou.
Nemojte nam verovati na reč – isprobajte! Samo, budite uporni, a prvih dana primetićete kako se vaš organizam čisti, i već to će vam dati pozitivnu povratnu informaciju da nastavite dalje.