Hepatrombin gel se prepisuje kako bi pomogao u upravljanju i lečenju mnogih različitih stanja kao što su problemi sa cirkulacijom, flebitis, površinski tromboflebitis, varikozne vene, ugrušci u venama, bolovi u venama, hemoroidi, modrice, istegnuća ligamenata, hematomi, dekubitis i ožiljci.
Koristi se kao topikalna metoda heparinske terapije koja prodire u tkivo kako bi pomogla da se ublaže simptomi, ujedno posedujući antiflogističke i antieksudativne efekte, koji smanjuju upale i bol, ubrzavaju metabolizam i potpomažu brže zarastanje.
Aktivni sastojak hepatrombin gela je heparin, tačnije heparin-natrijum. Kod nas se uglavnom prodaje u dve razmere, kao hepatrombin sa 300 IU heparina u jednom gramu i kao hepatrombin 500 IU heparina u jednom gramu.
Pomoćni sastojci u oba hepatrombina su pročišćena voda, ulja belog i crnog bora, tečni nekristališući sorbitol, etarsko ulje limuna, alantoin, izopropil-alkohol, itd.
Ovaj topikalni lek radi tako što utiče na koagulaciju krvi. Može se primenjivati samo spolja, ali nikako ako na koži imate otvorene povrede ili osetljive delove.
Pacijenti koji znaju da su osetljivi na aktivni sastojak heparin ne bi smeli da primenjuju ovaj gel.
Hepatrombin gel veoma retko pokazuje neželjene efekte, ali ako ih ima onda se oni prikazuju u vidu svraba i crvenila na koži (alergijske reakcije).
Lek se nikako ne sme koristiti ako mu je prošao rok trajanja.
Mere opreza i način upotrebe hepatrombin gela
Pre upotrebe hepatrombin gela, obavestite svog lekara o vašoj trenutnoj listi medicinskih lekova, kao i medikamenata koje ste nabavili bez recepta (vitamini, biljni suplementi, itd.). Ukoliko imate alergiju, neku hroničnu bolest ili bi trebalo uskoro da idete na operaciju, posavetujte sa sa lekarom.
Neka zdravstvena stanja mogu vas učiniti više podložnim za razvoj neželjenih efekata hepatrombin gela.
Gel mažite prema uputstvima vašeg lekara ili pratite odštampano uputstvo koje dolazi uz medikament. Doziranje je zasnovano na vašem stanju. Obaveštavajte vašeg lekara ako se vaše stanje popravlja ili pogoršava. Uz to:
- nemojte stavljati hepatrombin gel u usta;
- konsultujte se sa lekarom pre stavljanja hepatrombin gela na otvorene rane, suvu, ispucalu, iritiranu ili kožu koja je bila dugo izložena suncu;
- operite ruke pre svakog nanošenja gela, kao i nakon aplikacije;
- područje koje tretirate operite i osušite pre aplikacije hepatrombin gela;
- izbegavajte upotrebu drugih proizvoda na lečenom području, osim ako vam lekar nije tako preporučio;
- ukoliko stavite preveliku dozu hepatrombin gela, to može rezultirati pilingom; zbog toga stavljajte tanak sloj gela;
- izbegavajte kontakt hepatrombin gela sa očima, nosem i ustima.
Efektivnost hepatrombin gela
Po reakcijama korisnika, hepatrombin gel se kao najdelotvorniji pokazao u lečenju:
- površinskog tromboflebitisa;
- krvnih ugrušaka u venama;
- modrica koje su izazvane krvnim ugrušcima;
- bolova u venama;
- krvnih ugrušaka u arterijama;
- ulceracija na koži;
- nervnih bolova;
- bolova zbog hemoroida;
- površinske tromboze;
- modrica;
- lezija na koži;
- upale vena.
25 od 33 ispitanika prijavilo je da je ovaj lek delotvoran, od toga je 25 zaposlenih ispitanika.
25 od 47 ispitanika i korisnika hepatrombin gela prijavilo je da je imalo neželjene efekte. Uobičajeni neželjeni efekti su bili osip i svrab na koži, pečati na koži i groznica.
U slučaju da propustite dozu, nanesite gel čim se setite, ali nikako nemojte nanositi duplu dozu. Najbolje je da podesite alarm koji će vas podsećati kada treba da aplicirate hepatrombin gel.
Nemojte koristiti više od propisane doze. Uzimanje veće količine leka neće poboljšati vaše simptome, a može dovesti do neželjenih efekata.
Hepatrombin gel ćete držati na sobnoj temperaturi, daleko od izvora toplote i direktne svetlosti. Nemojte zamrzavati niti hladiti gel. Kutiju sa lekom držite van domašaja dece i kućnih ljubimaca.
Šta je površinski tromboflebitis?
Površinski tromboflebitis je zapaljensko stanje vena koje nastaje zbog sakupljanja krvnih ugrušaka tik ispod površine kože. Obično se javlja u nogama, ali se povremeno može pojaviti u rukama i vratu. Svako može da razvije površinski tromboflebitis, ali su žene češće pogođene od muškaraca.
Koji su simptomi površinskog tromboflebitisa?
Simptomi površinskog tromboflebitisa uključuju:
- crvenilo i zapaljenje kože duž vene;
- zagrevanje kože i tkiva oko vene;
- osetljivost i bol koji se pogoršavaju dodatnim pritiskom;
- bol u ekstremitetima;
- potamnjivanje kože preko vene;
- stvrdnjavanje vene.
Ko sve može razviti površinski tromboflebitis?
Nekoliko faktora povećava rizik od razvoja površinskog tromboflebitisa. Uobičajeni faktori rizika uključuju:
- kateter ili injekcija u venu;
- predugo sedenje ili ležanje;
- proširene (varikozne) vene;
- trudnoću;
- infekciju;
- poremećaj koji povećava zgrušavanje krvi;
- gojaznost;
- pušenje;
- oralne kontraceptive i hormonsku terapiju;
- preko 60 godina starosti;
- udarac ili povredu koja je izazvala paralizu noge ili ruke.
Površinski tromboflebitis je povezan i sa ozbiljnijim zdravstvenim stanjima, uključujući:
- dubinsku vensku trombozu (krvni ugrušak duboko u veni);
- kancer u abdomenu, kao na primer kancer pankreasa;
- faktor V Lajden, genetski poremećaj zgrušavanja krvi;
- genetsku mutaciju protrombina, genetska mutacija koja uzrokuje poremećaj zgrušavanja krvi;
- thromboangiitis obliterans, blokada krvnih sudova u šakama i stopalima.
Nekolitko veoma retkih bolesti takođe može dovesti do razvoja površinskog tromboflebitisa:
- nedostatak antitrombina III;
- nedostatak proteina C;
- nedostatak proteina S.
Kako se leči površinski tromboflebitis?
Ovo oboljenje se leči uglavnom kod kuće. Lekar može preporučiti stavljanje toplih kompresija na pogođeno područje, kao i nošenje steznika.
Pored toga, preporučuje se i korišćenje hepatrombin gela.
Periferni vaskularni poremećaji se dobro tretiraju hepatrombin gelom jer tada ublažavaju simptome i preventivno deluju na razvoj težih stanja (dubinska venska tromboza). Pri lečenju tromboflebitisa, pa i tromboze, zabranjeno je masirati područje nakon nanošenja hepatrombin gela. Tada je potrebno naneti tanak sloj i razmazati ga bez utljavanja i masaže.
Lečenje hematoma i modrica hepatrombin gelom
Nastanak modrica ili hematoma može biti rezultat različitih povreda, ali i drugih uzroka. Naravno, ponekad modrice umeju i te kako da bole, pored svog lošeg izgleda na telu. Hepatrombin gel može ubrzati povlačenje modrica i hematoma zahvaljujući stimulaciji metabolizma između ćelija na regiji gde se modrica ili hematom nalaze.
Aktivni sastojak heparin-natrijum ima antikoagulativna dejstva, a ujedno deluje i antizapaljenski, kao i antitrombski. Njegovo dejstvo je poznato u plazmi krvi tako što povećava antikoagulantne efekte i razlaže ugruške krvi. Zahvaljujući hepatrombin gelu, sprečavamo formiranje trombova.
Hepatrombin gel sadrži i benzil nikotinat koji pomaže da se prošire površinski krvni sudovi i da se na taj način omogući pravilna apsorpcija heparin-natrijuma.
Urednim korišćenjem hepatrombin gela, modrice nestaju vrlo brzo, a potpuno razbijanje hematoma se očekuje za 20-ak dana, ukoliko se gel nanosi tri puta dnevno.
Hematomi nastaju tako što krvni sud naprsne ili potpuno pukne, pa deo krvi iscuri u tkivo oko njega. Na taj način se formira ugrušak, mada krv ponekad ostane i u tečnom stanju. Ova krv se nagomila u tkivu, a pacijent ugleda modricu ili plavu izbočinu na povređenom mestu.
Ponekad, kada je povreda teška i nezgodna, hematom ne može da se ukloni uz pomoć hepatrombin gela, pa je lekar prinuđen da izvrši drenažu. Krvni sud se potom podvezuje i na taj način se sprečava ponovno izlivanje krvi.
Kako deluje heparin – glavni sastojak hepatrombin gela?
Ovaj glikozaminoglikan se inače u medicinskoj praksi upotrebljava kao antikoagulant koji se pacijentu ubrizgava. Ponekad je u upotrebi i u održavanju medicinskih mašina za dijalizu ili epruveta jer se na taj način sprečava koagulacija na površini.
Heparin je ime dobio po starogrčkom imenu za jetru (hepar).
Heparin sulfat je dobijen iz endotelnih ćelija i on služi da bi izvršio antikoagulaciju krvi. Heparin se nalazi u mastocitima i oslobađa se u tkivo nakon povrede. Istraživači tvrde da je njegova prirodna uloga u organizmu da spreči napade bakterija i stranih čestica nakon povrede.
Kod bolesnika koji imaju plućnu emboliju, arterijsku tromboemboliju, dubinsku trombozu ili srčani napad, daje se injekcija heparina direktno u venu. Međutim, ako pacijent ima bubrege koji loše funkcionišu, onda postoji opasnost od trombocitopenije.
U farmakologiji, heparin je obezbeđen 1916. godine i od tada se koristi kao antikoagulantna materija koja sprečava formiranje ugrušaka ili njihovo širenje u krvi.
Cena i gde kupiti?
Hepatrombin gel se može pronaći u skoro svim apotekama, a cena mu je oko 400,00 dinara.