Zašto, i od kada potiče ta strast prema palačinkama, ne možemo da tvrdimo sa sigurnošću, ali smo u jedno sigurni – svi volimo palačinke. Slatke ili slane, one su gotovo svima i svakom slučaju najbolji obrok.
Na našim prostorima prave se obične, tanke ili retke palačinke, kako ih ko zove, od samo par sastojaka. Brašno, mleko ili voda i jaja. Tako palačinke bivaju na listi prostih jela, a u isto vreme i na listi najpoželjinijih jela.
Upravo taj “prost ukus” samih palačinki, omogućava nam da se igramo sa nadevom, te palačinke filujemo na razne načine. Najpopularnije su one sa kremom i plazmom, a svakako ništa manje popularne nisu ni one filovane sa džemom.
Kada su slane palačinke u pitanju, najviše volimo pohovane, a nadev uvek može da bude sa šunkom i pavlakom.
Ako mislite da su palačinke samo danas popularne, varate se, jer su ih spremali i naši preci, i to veoma često. Pravila su ostala ista, ukus je ostao isti, sve je ostalo isto. Zato su valjda i tako popularna, jer sa njima uvek znamo na čemu smo!
Koliko palačinke imaju kalorija?
Tako obožavana poslastica, ili pak glavno jelo – palačinke su izuzetno kalorične. Naravno, sve u zavisnosti od toga koji nadev iskoristite, palačinke će biti manje ili više kalorične.
Već su same po sebi kalorične ukoliko ih pripremate po standardnom receptu – belo pšeničnog brašno, mleko i jaja.
Dobra stvar u svemu tome, jeste ta što palačinke možete da pripremite od integralnog brašna, te tako dobijete nešto zdraviju varijantu. Umesto celog jajeta možete češće koristiti samo belanca, a umesto punomasnog mleka iskoristite neko biljno.
Ukus palačinki se svakako razlikuje u zavisnosti od toga sa kakvim sastojcima ih pripremite, a vi uvek volimo baš one po originalnom receptu, te tu i leži problem, da se tako izrazimo.
Problem zapravo više nastaje onda kada palačinke, i sličnu hranu koja je dosta kalorična, jedete često. Ponekada pojesti kaloričnu palačinku ne pravi nikakvu štetu, posebno ne ako ste fizički dosta aktivni. U tom slučaju se kalorična hrana s vremena na vreme i preporučuje.
Obična palačinka, čija težina obično iznosi oko 40gr, ima 90 kalorija.
Kada kažemo obična, mislimo na to da je pripremljena sa osnovnim sastojcima, prazna, odnosno bez nadeva. Dodavajući nadev dodajete i kalorije. Pa tako, ukoliko, na primer, običnu palačinku premažete eurokremom, dobićete palačinku sa čak 285 kalorija. Ali, ona čak nije najkaloričnija. Obična pavlaka sa pavlakom, šunkom i sirom ima 315 kalorija.
Zaključujemo da je palačinka zaista veoma kalorična poslastica, posebno ako preko eurokrema dodate i neki keks, suvo voće i slično. Zato, ako vam se jede slatka palačinka, birajte neke zdravije nadeve poput meda, domaćih džemova, agave sirupa ili voća.
Kada su slane u pitanju, tu je situacija još gora, te se tako trudite da palačinke jedete u kombinaciji sa nekim posnim, odnosno manje masnim slanim nadevima, poput piletine, bezmasnog sira, tunjevine i povrća.
Na taj način smanjićete kalorije, a opet ćete za ručak ili kao poslasticu imati vaše omiljeno jelo. Nemojte podcenjivati manje masnu hranu, jer je onda daleko zdravija, a ukoliko se ukombinuje na pravi način zaista može da bude jako ukusna.
Kalorije takodje možete smanjiti tako što ćete pripremiti palačinke sa integralnim brašnom, jer integralna palačinka čija težina iznosi 45gr ima oko 80 kalorija. Kada je ukombinujete sa nešto zdravijim nadevom, svakako dobijate dosta zdraviji obrok.
Nutritivna vrednost palačinki
Zaključili smo da su palačinke kalorične, ali, da li osim tih kalorija sadrže još nešto? Svakako da, iako u malom procentu, palačinke u sebi sadrže brojne minerale i vitamine. Takodje i druge nutrijente koji su neophodni našem organizmu. A evo preciznijih podataka…
Jedna obična palačinka (40 grama) sadrži:
- 11 grama ugljenih hidrata (4% ukupnog dnevnog unosa)
- 4 grama masti (6%)
- 22 miligrama holesterola (7%)
- 2 grama proteina (5%)
Zaključujemo da je jedna obična palačinka, ukoliko je pojedete kao takvu, prilično hranljiva. Ne previše svakako, ali moramo priznati da ima izbalansirani udeo svih potrebnih nutrijenata. Ponekada palačinka može da vam posluži umesto hleba, a da biste je iskoristili na pravi način ukombinujete je sa, na primer, tunjevinom i zelenom salatom.
Kada je slatka u pitanju, dodajte pola banane i kašiku meda, i eto nešto zdravije poslastice.
Dakle, u kombinaciji sa zdravim sastojcima palačinka će imati bolji, odnosno veći nutritivni sastav, dok će u kombinaciji sa manje hranljivim sastojcima imati i manje nutritivne vrednosti, a dosta više kalorija.
Minerali i vitamini
Iako u zaista malim količinama, palačinke ipak sadrže pojedine vitamine i minerale.
Jedna obična palačinka (40 grama) sadrži minerala:
- 4% gvoždja
- 8% kalcijuma
- 1% kalijuma
- 2% magnezijuma
- 6% fosfora
- 1% cinka
- 7% natrijuma
- 1% bakra
- 4% mangana
- 8% selena
Što i nije tako zanemarljiva količina minerala, za jelo koje je tako oštro osudjeno. Svi ti minerali povećaće se ukoliko palačinku ukombinujete sa svežim voćem, povrćem ili ribom.
Svi navedeni minerali veoma su važni našem organizmu kako bi se normalno razvijao i funkcionisao.
Gvoždje pomaže transport krvi kroz organizma te pomaže stvaranje zdravih eritrocita, što već govori o njegovoj važnosti za organizam. Kalcijum i magenzijum pomažu našim kostima da ostanu čvrste, kao i našem srcu da pravilno radi. Selen je jedan od najjačih antioksidanata, te tako pomaže organizmu da se izbori sa viškom masnoća i toksina koji ga remete.
Ostali minerali nisu ništa manje bitni, već su svi oni usko povezani i jednako važni za funkcionisanje našeg organizma.
Jedna obična palačinka (40 grama) sadrži vitamina:
- 1% vitamina A
- 5% vitamina B1 (tiamin9
- 6% vitamina B2 (riboflavin)
- 3% vitamina B3 (niacin)
- 1% vitamina B6 (piridoksin)
- 1% vitamina B12
- 4% folata
- 2% pantotenske kiseline
Zaista mali procenat, ali opet nije zanemarljiv. Svi navedeni vitamini su takodje veoma važni našem organizmu.
Vitamin A štiti naše oči tako što poboljšava vid, i kožu tako što joj daje pigment i održava elastičnost. Vitamini grupe B, svi su pojednako važni jer su uključeni u gotovo sve procese organizma, te je tako njihov unos ključan za zdravlje čitavog organizma.
Folna i pantotenska kiselina takodje održavaju zdravlje našeg organizma. Folati se najčešće i obavezno preporučuju trudnicama kako bi održale trudnoću i kako bi se plod pravilno razvijao, dok se pantotenska kiselina preporučuje svima jer pomaže stvaranje zdravih krvnih zrnaca.
Recepti
I, za kraj, voleli bismo da sa vama podelimo par recepata, te posavetujemo kako da pripremite ukusne a zdrave palačinke. Ukusi jesu različiti, ali savetujemo da isprobate recepte dole navedene – provereni su!
Palačinke od heljde
Potrebni sastojci: 6 kašika heljdinog brašna, 1 celo jaje, 1.5 čaša vode, 2 kašike maslinovog ulja.
Postupak pripreme: Najpre umutite jaje kratko, zatim pomešajte sa heljdinim brašnom pa dodajte vodu i ulje. Izmešajte sve sastojke dobro, uz pomoć miksera ili žice. Kada se napravi ujednačena i glatka smesa, pecite palačinke na tiganju sa obe strane dok fino ne porumene. Za prženje takodje koristite maslinovo ulje ako je neophodno premazivanje tiganja.
Nadev: Ukoliko pripremate slanu varijantu, možete napraviti namaz od tunjevine ili iskoristite samo tunjevinu. Odlično ide uz maslinke i zelenu salatu, a možete dodati i malo paradajza.
Za slatku varijantu iskoristite malo meda i palačinku pojedite uz zdravi šejk od crvenog voća.
Palačinke od speltinog brašna
Potrebni sastojci: 60 grama speltinog brašna, 1 celo jaje, 120 mililitara pirinčanog mleka, 2 kašike maslinovog ulja.
Postupak pripreme: Speltino brašno je najsličnije običnom pšeničnom, te je tako priprema ovih palačinki jednako laka. Pomešajte brašno sa jajetom, dodajte mleko (možete iskoristiti neko drugo po izboru ili vodu) i ulje. Dobro promešajte žicom ili uz pomoć miksera, pa pecite palačinke kao i obično.
Nadev: Ovako pripremljene palačinke takodje možete filovati sa čime god poželite, a mi smo uvek za zdravu varijantu. Napravite pileću paštetu, i dodajte malo zelene salate i eto savršeno zdravog obroka.
Za slatku varijantu uvek ima nešto manje izbora, ali, s obzirom da su ove palačinke manje kalorične, možete ih filovati džemom ili kremom sa manjim procentom masnoća.
Šta je sa američkim palačinkama?
Sve su popularnije, te hajde da kažemo par reči o njima. Važi sve isto kao i za obične, s tim da su američke pufnastije pa su mnogima još ukusnije. Medjutim, da bi se postigao taj pufnasti izgled i ukus, dodaju se još neki sastojci poput peciva, a često se koriste i veće količine ulja.
Ipak, i one se mogu pripremite u zdravijoj varijanti – i to od samo dva sastojka.
Sve što vam je potrebnu jesu – 2 cela jajeta i jedna veća banana.
Bananu izgnječite pa dodajte jaja i dobro izmešajte. Dobijenu smesu pecite baš kao i obične američke palačinke. S obzirom da se prave sa bananom, pripadaju slatkoj verziji. Medjutim, ako želite slan ukus možete ih ukombinovati sa kikiriki puterom.
Svakako su manje kalorične nego obične američke palačinke, pa tako možete da se opustite sa nadevom.
Ukoliko vam se ovakav ukus učini dosadnim, možete za pripremu dodati malo kokosovog ili ovsenog brašna. Za nadev možete iskoristiti med i sveže voće poput borovnica ili malina.
Zaključak
…bi bio da s vremena na vreme sebi možete priuštiti i kalorične obroke kao što su palačinke sa kremom ili šunkom. Ipak, ako ih volite, i želite da ih jedete češće, birajte one zdravije kombinacije. Isprobajte što više recepata i služite se sastojcima koje vi najviše volite, kako biste pronašli pravu meru i pravi ukus, baš onakav kakav vi volite.
Iako su loše okarakterisane, palačinke u sebi imaju solidan procenat nutrijenata, tako da nisu samo ukusne i ništa više. Problem jesu te kalorije, ali, opet kažemo, možete napraviti kombinaciju manje kaloričnih sastojaka i eto super obroka.
Nemojte previše brinuti o svakoj kaloriji, ali se uvek trudite da odaberete što zdraviju varijantu – svakako da je to na duže staze uvek bolji potez.