Svi znamo gotovo magična svojstva citrusa – sveži vitamini, blagotvorna dejstva na kožu i kosu, pospešivanje imunog sistema… I veliki smo fanovi limuna, pomorandže, grejpfruta, mandarina.
Jedan od članova ove velike porodice jeste i voće pomelo koje je manje poznato i manje popularno kod nas.
Šta je pomelo?
Pomelo (Citrus Maxima) je posebna vrsta citrusa. Potiče iz Južne Azije. Danas se najviše uzgaja u Kini. Smatralo se da je hibrid, ali je predak grejpfruta i po fizičkim karakteristikima najviše podseća na njega. Lako se kalemi, a raste I nezavisno u prirodi. Da bismo dobili zdravu, odraslu biljku, potrebno je i do 8 godina od trenutka kada je drvo posadjeno.
Spada u jednu od najkrupnijih vrsta citrusa. Može biti loptastog ili ovalnog oblika, u zavisnosti od veličine ploda. Boja pomela se kreće od beličaste, do svetlo-zelene, žute, neretko i ružičaste. Ima debelu koru i lako se ljušti. Prosečna težina jednog ploda je 1 do 2 kilograma, ali pojedini primerci mogu težiti I do 5 kilograma. Veličine je od 15-30 centimetara. Unutrašnjost pomela, ili takozvano meso, je bele boje. Sam ukus je veoma neobičan i pomalo specifičan- nije gorak poput grejfruta, ali ni kiselkast poput pomorandže. Meso i pulpa su pomalo slatkastog ukusa, dok je sama kora gorka.
Lekovita, hranljiva i energetska vrednost
Kao i većina citrusa, pomelo je izrazito niskokaloričan. 100 grama ovog voća sadrži izmedju 35-37 kcal. Bogat je vitaminom C, vitaminom B,kalijumom, folnom kiselinom, beta karotenom, magnezijumom, kalijumom, vlaknima i vodom. 200 grama ovog voća na dnevnom nivou zadovoljava potrebu oranizma za unosom vitamina C, kalijuma i vlakana.
Kako je izrazito bogat vitaminom C, uticaj na jačanje imunog sistema je evidentan. Istraživanja su pokazala da dnevna upotreba pomela zadovoljava potrebu ljudskog tela za unosom vitamina C za 190%. Jačanjem imunog sistema, otporniji smo na mnoge bolesti, najviše na sezonske prehlade i grip. Takodje jačamo otpornost urinarnog trakta, i mnogih urinarnih infekcija. Vitamin C pomaže i kod vezivanja i iskorišćavanja gvozdja u našem organizmu. Direktno utiče i na energetske nivoe, te je samim tim delotvoran i kod zamora i nesanice. Vitamin C u kombinaciji sa vodom kojom pomelo obiluje, deluje blagotvorno na naše telo, hidrira kožu I kosu, te je i više nego poželjan gost na našoj trpezi.
Magnezijum, kalijum i vlakna koja sadrži pomažu organizmu da održi potreban dnevni balans ovih minerala, što je neophodno za idealno funkcionisanje naših mišića. Posebno je preporučiv osobama koje imaju problema sa nepravilnim radom srčanog ritma, kao i osobama koje su sklone čestim kontrakcijama i grčenju mišića. Profesionalni sportisti su prvi na listi konzumenata ovog voća, ali sve više rekreativnih sportista pomelo svrstava u svakodnevnu ishranu, ne kao potrebu, već kao imeperativ. Kako je bogat i vlaknima ima blagotvorna dejstva na sistem za varenje i pomaže organizmu u čišćenju od toksina. Koncentarcija folne kiseline i beta karotena u ovom voću je visoka, te je blagotvoran za trudnice, jer ove supstance potpomažu razvoj fetusa. Kožica pomela sadrzi visok nivo bioflavonoida i spada u kategoriju namirnica sa antikancerogenim dejstvom. Niskokalorična vrednost ga svrstava u jedan od glavnih iveoma popularnih sastojaka dijetetskih preparata i nutricionističih planova ishrane. Kako je bogat i vlaknima, ima blagotvorna dejstva na sistem za varenje i pomaže organizmu u čišćenju od toksina.
Pomelo je jede isto kao i pomorandža ili grejpfrut- kora se ljušti, i mesnati deo se konzumira. Veoma je zahvalna namirnica, jer plodovi mogu dugo na stoje na sobnoj temperature, dok ako ih držite u frižideru, mesecima neće promeniti svoju strukturu ili izgubiti hranljiva i mineralna svojstva.
U ishrani se najviše koristi u svežem stanju – da li kao klasično voće ili kao dodatak salatama, ili jelima sa mesom. Može se koristiti i kao dodatak koktelima(kora). Dodatak je i mnogim desertima.
Sok od pomela je jako cenjen i zdrav. Ukoliko tri puta nedeljno konzumirate sok od pomela, celokupno stanje vašeg organizma će se poboljšati i prve efekte ćete osetiti već posle 2 nedelje. Potrebno je da iscedite svež pomelo, dodate malo sećera ili limunovog soka po želji, i pijete najviše 2 čaše soka dnevno.
Pomelo nije popularno voće kod nas, ali taj trend treba svakako promeniti. Dobrobiti koje nudi su višestruke, i bez razmišljanja bi trebalo da se nadje na svakom stolu, i usvakoj činiji za voće. Ovo je na prvom mestu zdrava namirnica koja će dovesti vaše telo u zdravstveni i nutritivni balans uz malo strpljenja. Naravno, ni sa čim ne treba preterivati, pa tako ni sa ovim voćem. Umerena upotreba uz zdravu ishranu I pametno korišćenje će dati dugoročne rezultate.
Recepti
Džem od pomela I pomorandže
Sastojci:
500g pomela
500g pomorandži
5 kašika šećera (po mogućstvu žutog šećera)
½ kesice želatina
Priprema:
Pomorandže i pomelo oljuštiti I iseckati na kockice. U posudu staviti voće, šećer i želatin i ugrejati. Kada se ugreje, umutiti mikserom, i kuvati 15-20 minuta. Izvaditi eventualno zaostale veće delove voća, naliti u zagrejane tegle I zatvoriti. Prijatno!
Pomelo kolač
Sastojci:
3 jaja
300g sećera
250 g brašna
100g rastopljenog putera
1 prašak za pecivo
1 vanil šećer
1 pomelo
Priprema:
Oljuštiti pomelo i samleti ga u blenderu.
Šećer i jaja umutiti mikserom, pa dodati rastopljeni puter. Zatim dodati brašno, vanillin šećer, prašak za pecivo. Dobro umutiti, i dodati pomelo. Sve dobro promešati.
Sipati u pleh i peći u zagrejanoj rerni na 200 stepeni.
Kada je kolac pečen, ostaviti da se ohladi.
Posluživanje:
Iseći na kocke, posuti prah šećerom ili ukrasiti šlagom, i služiti. Prijatno!