Mamurluk se javlja ujutru nakon noći tokom koje ste u organizam uneli prekomernu količinu alkohola.
U zavisnosti od vrste alkoholnih pića koja ste u tom slučaju konzumirali, ali i u zavisnosti od količine njihovog unosa, simptomi mamurluka mogu biti manje ili više izraženi.
Koji su simptomi mamurluka?
Ovo su simptomi koji karakterišu i prate mamurluk:
– Glavobolja,
– Vrtoglavica,
– Osetljivost na zvukove,
– Razdražljivost i nervoza,
– Prisustvo dekoncentracije,
– Dehidratacija organizma,
– Prisustvo nagona za povraćanje,
– Dijareja.
Koji su najbolji prirodni lekovi za mamurluk?
Najbolji i najefikasniji prirodni lek za mamurluk je preventivno delovanje na njegovu pojavu. Dakle, pri konzumiranju alkohola, budite odgovorni prema svom zdravlju i meru alkohola prilagodite stanju svog organizma.
Ukoliko taj savet zaobiđete i ipak dođete u situaciju da osetite simptome mamurluka, upotrebite neki od sledećih narodnih lekova za mamurluk:
– Voda:
Verovali ili ne, voda je jedan od veoma efikasnih lekova protiv mamurluka. Zato, čim se probudite nakon noći u toku koje ste popili veće količine alkohola, popijte jednu veću čašu vode. U ostatku dana, trudite se da popijete što veće količine vode.
Na taj način, smanjićete i otkloniti prisustvo dehidratacije organizma, a samim tim i ostali simptomi mamurluka će se smanjiti i nestaće.
– Mleko:
Mleko takođe efikasno neutrališe simptome mamurluka. Uz to, kada se konzumira pre ili neposredno nakon konzumiranja alkohola, mleko smanjuje resorpciju alkohola u organizmu. To znači, da mleko donekle štiti organizam od prekomernog “upijanja” alkohola.
– Đumbir:
Đumbir deluje na mamurluk tako što otklanja njegove glavne i najizraženije simptome, a to su glavobolja, vrtoglavica i dijareja.
Đumbir će ispoljiti isto delovanje na simptome mamurluka, bilo da od njega pripremite čaj ili da ga konzumirate u prahu ili kao dodatak obroku.
Ukoliko se opredelite za čaj od đumbira, pripremite ga na sledeći način:
Dve kafene kašičice rendanog đumbira, prelijte sa trista mililitara ključale vode. To poklopite i ostavite da odstoji oko 15 do 20 minuta. Zatim, čaj od đumbira procedite i popijte.
– Energetski doručak:
Usled prisustva simptoma mamurluka, organizam često ostaje bez energije, a takva činjenica pogoduje daljem prisustvu i razvoju simptoma mamurluka. Zato, čak i ako osećate nagon za povraćanjem i ako niste gladni, u prisustvu simptoma mamurluka, obavezno doručkujte.
Da bi doručak imao dovoljnu količinu energije, ali i da pritom ne bi bio težak za varenje, preporučujemo da se opredelite za kombinaciju žitarica i suvog voća. Unosom takvih namirnica, obnovićete nivo energije u organizmu i pobedićete mamurluk.
– Med:
Med ima osobinu da razlaže i neutrališe prisustvo alkohola u krvi. Upravo na taj način, med deluje protiv mamurluka. Zato, kada osetite simptome mamurluka, jednu kašičicu meda, rastvorite u čaši vode i to popijte.
– Raso:
Iako je u prolećnom i letnjem periodu nedostupan, raso predstavlja zaista delotvoran narodni lek protiv mamurluka. Da bi raso delovao protiv mamurluka, potrebno je da se popije u količini od oko 250 do 300 mililitara, ali i da ne sadrži konzervanse.
– Sok od sveže ceđene pomorandze:
Sok od sveže ceđene pomorandze bez šećera i sa malo vode, takođe deluje na smanjenje i eliminisanje simptoma mamurluka.
– Banane:
Pri uticaju velike količine alkohola na organizam, dolazi do smanjenja nivoa kalijuma u organizmu. Upravo ta činjenica, jedan je od razloga zašto dolazi do pojave simptoma mamurluka. Kako su banane izuzetno bogate kalijumom, njihovo konzumiranje leči mamurluk.
– Svež paradajz ili sok od svežeg paradajza:
Paradajz je namirnica koja je baš kao i banane bogata kalijumom. Zato, paradajz na isti način kao i banane deluje na lečenje mamurluka.
– Kafa:
Kafa je još jedan u nizu efikasnih narodnih lekova protiv mamurluka. Kafa otklanja simptome kao što su glavobolja, vrtoglavica, razdražljivost i smanjena koncentracija.