Azuki pasulj je sitni pasulj tamnocrvene boje koji vodi poreklo iz Kine. Ovaj pasulj se od davnina koristi u Aziji kako u kulinarske, tako i u medicinske svrhe, a danas je sve popularniji širom sveta. Azuki pasulj pripada mahunarkama, ali ima slađi ukus od njih.
Ovaj pasulj se kuva, pa se od njega mogu praviti kako slana tako i slatka jela.
Najčešće se od azuki pasulja prave pasta ili pire, a takođe veoma je popularan i sok od ovog pasulja.
Lekovitost
Azuki pasulj ima brojna lekovita svojstva i može se koristiti za lečenje raznih zdravstvenih tegoba. On predstavlja bogat izvor vitamina B kompleksa (nijacin, riboflavin, tijamin) i minerala, kao što su magnezijum, kalijum, cink, gvožđe, bakar i mangan. Ovaj pasulj poboljšava protok krvi i cirkulaciju u celom telu. On dodatno zagreva organizam i čisti ga od svih štetnih materija.
Takođe, azuki pasulj ima diuretičko dejstvo i pomaže da se iz organizma izbaci višak tečnosti. Ovaj pasulj doprinosi i pravilnom radu bešike, bubrega, ali i reproduktivnih organa. Osim toga, može da se koristi u raznim dijetama jer doprinosi gubitku kilograma. Naime, azuki pasulj ima veoma malo kalorija i nizak procenat masti, a lako se vari. Osim toga, ovaj pasulj pruža osećaj sitosti duže vreme i smanjuje apetit. Ukoliko budete redovno konzumirali ovu mahunarku nećete više imati problema sa gasovima, nadimanjem i zatvorom. Proklijali azuki pasulj može da pomogne i u lečenju dijareje i krvave stolice, a može i da normalizuje menstrualne cikluse. Zahvaljujući velikim količinama kalijuma, azuki pasulj doprinosi i regulisanju krvnog pritiska. Dokazano je i da smanjuje rizik od nastanka malignih oboljenja.
Recepti
Azuki pasulj. Recept za spremanje azuki pasulja je veoma jednostavan i sličan receptima za ostale vrste mahunarki. Naime, potrebno je da se prvo pasulj opere, pa da se potopi u vodu i onda da se kuva. Kada voda provri, treba je zameniti novom vodom i pustiti da ponovo provri. Tada smanjite temperaturu na šporetu i kuvajte još oko sat ili dva. Međutim, ako ste pasulj i pre kuvanja potapali u vodu, onda je dovoljno da se kuva sat vremena ili manje. Azuki pasulj se odlično može kombinovati sa algama, a u Japanu se pravi u kombinaciji sa pirinčem.
Čorba od azuki pasulja. Za pravljenje ukusne čorbe od azuki pasulja biće vam potrebna jedna šolja azukija, 2 šolje vode, 4 cm kombu alge, 1 kašika soli ili 1 kašika soja sosa. Pre svega, potopite azuki pasulj u 3 šolje vode i pustite da odstoji 3-4h. Zatim, prespite pasulj u veću šerpu i dodajte kombu alge, pa kuvajte sve oko pola sata, dok zrna ne omekšaju. Pri kraju kuvanja dodajte malo morske soli ili soja sosa i kuvajte još oko 10 minuta. Ako želite, u čorbu možete dodati razno povrće. Po potrebi tokom kuvanja dolivajte po malo vode.
Azuki pasulj sa semenkama. Da biste napravili ovo jelo, biće vam potrebno 200 g azuki pasulja, 10 g susamovih semenki, 10 g suncokretovih semenki, malo susamovog ulja, malo peršuna, morska so i tamari sos. Prvo potopite pasulj preko noći, kako bi se lakše skuvao. Zatim, propržite semenke suncokreta i susama na susamovom ulju, a onda dodajte azuki pasulj i peršun. Promešajte pa na kraju dodajte malo tamari sosa i morske soli po ukusu.
Ćufte od azuki pasulja. Sastojci za pripremu ovog jela su 300 g azuki pasulja, 1 jaje, sredina hleba, so, biber, ulje, malo mleka, pavlaka, 2-3 čena belog luka i vegeta. Pasulj koji ste držali potopljen u toku noći kuvajte oko sat vremena u drugoj vodi, a zatim ga procedite i ispasirajte. Zatim, potopite sredinu hleba u mleko, pa procedite i dodajte je u pasulj, zajedno sa izgnječenim belim lukom, jajetom, solju i biberom. Po potrebi dodajte malo mleka i oblikuje ćufte. Stavite ih u pleh koji ste obložili pek papirom. Dok se ćufte peku, u kiselu pavlaku dodajte vegetu i ½ čaše vode, kako biste dobili sos za ćufte.
Sok od azuki pasulja. Da biste napravili sok od azuki pasulja potrebno je da kuvate pasulj, tako da razmera pasulja i vode bude 1:5. Nakon jednog sata treba odliti deo ove vode, koja se pije kao sok kada se prohladi. Preporučuje se da se u slučaju bubrežnih bolesti pije po 1 dl ovog soka pola sata pre jela. Neka istraživanja su pokazala da sok od azuki pasulja može da poveća dotok majčinog mleka.