Čaga ili kako se latinski naziva “Inonotus obliquus”, pripada vrsti parazitskih gljiva koje se javljaju na kori breze. Po izgledu, ova gljiva podseća na ugljenisanu koru drveta, crne je boje i nepravilnog reljefastog oblika.
Čaga, rasprostranjena je i javlja se u šumama breza koje se prostiru na teritorijama širom Rusije, Severne i Istočne Evrope i Koreje i već vekovima u ruskoj i istočnoevropskoj narodnoj medicini koristi se kao jedno od najlekovitijih sredstava.
Takođe, čaga je jednako popularna i zastupljena i u azijskoj narodnoj medicini i upravo u azijskom svetu pozbata je i pod nazivom “kraljica bilja” ili “dar od Boga”.
Da li je čaga prihvaćena i u školskoj medicini?
Svest i istina o lekovitosti ove gljive, sve više izlaze iz okvira narodne medicine i sve veći broj medicinskih istraživanja postaje posvećen upravo ispitivanju i dokazivanju lekovitih svojstava čage.
Brojna od tih istraživanja, već su sprovedena do kraja i njihovi rezultati jasno dokazuju da čaga zaista ima lekovita dejstva i da na ljudski organizam deluje kao najsnažniji antioksidans.
Kao dokaz tome, poslužilo je i iskustvo nobelovca Aleksandra Solženjicina, koji je upravo uz pomoć ove gljive uspeo da pobedi karcinom. On je nakon izlečenja svoje bolesti, napisao knjigu “Odeljenje za rak” i u njoj detaljno opisao svoju borbu u kojoj mu je najveći saveznik bila upravo gljiva čaga.
Njena dejstva, kako Aleksandar Solženjicin opisuje, bila su jača od dejstva medikamenata koji su mu bili prepisani u okviru kliničke terapije protiv bolesti.
Kako čaga deluje na organizam?
Čaga u svom sastavu sadrži triterpenoide, melanine, betulinsku kiselinu i fenolna jedinjenja, ali i jedinstvenu i izuzetno dragocenu “čaginu kiselinu”. Svi navedeni elementi koji čine sastav čage, zapravo su biološki aktivne materije, koje pojedinačno, ali i uokvirene u celinu, deluju na organizam tako što ga regenerišu, oslobađaju od štetnih materija i toksina i deluju pozitivno na očuvanje zdravog tkiva.
Konkretno, betulinska kiselina koja je sadržana u ovoj gljivi, ima svojstvo da uništava već formirane kancerogene ćelije i da pritom čuva vitaalnost i funkciju zdravih. Na sličan način, deluju i drugi navedeni elementi, pa je čagu dobro koristiti kako u procesu lečenja kancerogenih oboljenja, tako i preventivno, kako bi se sprečio njihov nastanak.
Za šta sve se čaga upotrebljava?
Kao što smo već više puta naveli, upotreba čage je uglavnom zastupljena u procesu lečenja i prevencije nastanka kancerogenih oboljenja.
Konkretno, ona je efikasna u lečenju najrazličitijih oblika ove bolesti i do sada se koristila kod prisustva sledećih oblika karcinoma:
– Kod karcinoma dojke,
– Kod karcinoma materice,
– Kod karcinoma jajnika,
– Kod karcinoma pluća,
– Kod karcinoma slezine,
– Kod karcinoma želuca,
– Kod karcinoma mozga,
– Kod karcinoma prostate,
– Kod karcinoma krvi, odnosno leukemije.
Takođe, čaga se koristi i u lečenju melanoma i limfoma, ali i u lečenju neuporedivo manje ozbiljnih i opasnih vrsta oboljenja i zdravstvenih smetnji kao što su:
– Prisustvo problema sa venskim sistemom,
– Prisustvo upalnih procesa u zglobovima,
– Prisustvo ubrzanog propadanja hrskavičnog i koštanog tkiva,
– Prisustvo nagomilanog i izraženog stresa.
Ono što je kada je reč o upotrebi čage u pitanju jako važno reći, jeste da je kod prisustva već nastalih kancerogenih oboljenja u organizmu, uz upotrebu čage neophodno uključiti i ne izbegavati i kliničku terapiju i nadzor lekara.
Sama po sebi, čaga je izuzetno korisna i delotvorna, ali stručno praćenje toka bolesti je neophodno.
Zato, u procesu lečenja, najbolje je odlučiti se na kombinaciju obe metode lečenja i koristiti terapiju čagom, ali istovremeno i terapiju medikamentima prepisanim od strane lekara.
O tome koliko je ova gljiva zaista efikasna, prihvaćena u školskoj medicini i uključena u terapiju gore navedenih oboljenja, govori i podatak da se na tržištu već mogu naći proizvodi čiji je sastav zasnovan upravo na čagi i na sastojcima iz čage.