Današnje domaćice zaista imaju dosta pogodnosti – sve što možete da zamislite može da se kupi u marketima. Od gotovih kolača, torti, slanih jela, pa sve do peciva. Te tako, retko koja se odluči da pripremi domaću pogaču.
Nekada su naše bake svakodnevno mesile hleb, a upravo taj hleb smatra se najukusnijim. Uneto je dosta ljubavi, ali i znanja i veština u pripremu, te otuda i tolika popularnost.
Sada, kada imamo toliki izbor peciva u prodavnicama i pekarama, mrzi nas da zasučemo rukave pa sami pripremimo pogaču. A to je greška, jer nema ništa mekše i ukusnije od domaće mirisne pogače.
Nema tu neke nauke, jer, sve što vam je potrebno za kuhinju jeste ljubav prema njoj, kao i volje da obradujete vaše najdraže lepim ukusima.
Kada stignu praznici, te kada ste svi na okupu, iskoristite priliku da uživate u čaroliji domaće hrane koju ona pruža. Obogatite vašu trpezu mekanom domaćom pogačom.
Domaća pogača – osnovni recept
Zapravo, svaka domaćica ima neki svoj osnovni recept, koji je jedini dobar i pravi. To, naravno, sve zavisi od vašeg ukusa i potreba. Da biste napravili domaću pogaču biće vam neophodno par osnovnih sastojaka, a kvasac je u ovom slučaju obavezan, kako bi pogača fino narasla.
Potrebni sastojci za pripremu su:
- 1 kilogram pšeničnog brašna
- 200 mililitara mleka
- 1 kocka svežeg kvasca
- 1 kašičica šećera
- 200 mililitara jogurta
- 200 mililitara ulja
- 3 jajeta
- Soli po ukusu
Postupak pripreme:
Mleko zagrejte tako da bude toplo, zatim u njega dodajte izdrobljeni kvasac, kašičicu šećera i kašiku brašna. Šećer pomaće da kvasac naraste, te tako to nemojte izostaviti. Promešajte lepo da se sve sjedini, pa ostavite kvasac na toplom da nadodje.
Kada se gore stvori pena, odnosno kada kvasac vidljivo naraste (udvostruči se), spreman je.
Sada u odgovarajućoj vangli sipajte brašno, pa napravite malu rupu u sredini i tu sipajte ostale sastojke – jogurt, ulje, jaja i malo soli (preporučujemo krupnu morsku so). U tu rupu sipajte zatim i kvasac, pa počnite sa mešenjem testa.
Najpre možete mešati varjačom, pa kada testo postane gusto mešajte dalje rukama. Potrebno je da testo bude fino mekano, ali da se ne lepi za ruke, već da se odvaja od vangle i prstiju. Oblikujte ga lepo, pa vanglu prekrijte krpom i ostavite sada da testo naraste.
Ako žurite, testo ostavite pored tople peći, radijatora ili uključene ringle, jer će tako brže da naraste. Što bolje naraste, testo će biti mekše a pogača ukusnija.
Kada testo fino naraste, premesite ga na brašnjavom stolu, pa oblikujte po vašoj želji. Pogaču možete pripremiti na dosta načina, a možete samo ispeći gotovo testo.
Preporučujemo da testo podelite na dva dela pa oblikujete dve manje pogače, obe premažete sa malo margarina i žumancetom, pa zapečete na 200 stepeni dok fino ne porumeni. Gotovu pogaču izvadite iz rerne pa odmah umotajte u čistu krpu, i ostavite da se “zaduši”, odnosno omekne. Pogača je najbolja dok je još topla, uz malo kajmaka ili sira…njami.
Domaća pogača sa sodom
Osnovni recept bi zapravo trebalo da bude upravo ovaj. Razlog tome jeste taj što su naše bake retko koristile kvasac, a mnoge nisu nikada. Soda je tada bila daleko popularnija, i koristila se za pripremu pogača. Tada nije bilo peciva niti suvog kvasca, te je tako soda bila najčešće korišćena.
Pogača sa sodom je jako ukusna, samo što ne naraste kao ona pripremljena sa kvascem. Ipak, bude veoma mekana i ima neki svoj – poseban ukus.
Potrebni sastojci za pripremu su:
- 500 grama pšeničnog brašna
- 2 kašičice sode bikarbone
- 3 kašike ulja
- 2 kašike sirćeta
- Soli po ukusu
- 300 mililitara vode
Postupak pripreme:
Brašno pomešajte sa sodom, te napravi rupu u sredini. U tu rupu sipajte ulje i sirće, zatim soli po ukusu, i na kraju vodu. Počnite sa mešenjem testa, pa procenite da li je potrebno dodati još malo vode ili brašna.
Ne postoji tačna mera kada je u pitanju testo, jer sve zavisi od vrste brašna, neka piju manje neka više vode, pa prema tome prilagodite. Svakako, potrebno je da testo bude fino mekano i da se odvaja od ruku i ivica vangle.
Kada ga umesite i oblikujete, pokrijte krpom vanglu na nekih 10 minuta, da testo malo odstoji. Iako nema kvasca, potrebno je da se testo poveže i soda otpusti ono što je potrebno, kako bi testo bilo mekano.
Ako imate vremena, testo možete ostaviti i duže da odstoji, a ako nemate onda nakon tih 10ak minuta odmah premesite na brašnjavom stolu pa oblikujte po želji. Pecite pogaču na 200 stepeni dok fino ne porumeni, a da bi bila fino rumena možete je premazati sa žumancetom pre pečenja.
Gotovu pogaču umotajte u krpu pa sačekajte da se prohladi i dodatno omekne, pa tek onda poslužite.
Domaća pogača sa margarinom
Mnogima omiljena, najomiljenija… Kada je budete isprobali biće vam sve jasno, samo ćemo reći – mekana kao duša!
Potrebni sastojci za pripremu su:
- 1 kilogram pšeničnog brašna
- 500 mililitara mleka
- 1 kocka svežeg kvasca
- 1 kašičica šećera
- 4 kašika ulja
- 4 jajeta
- Soli po ukusu
- 250 grama margarina
Postupak pripreme:
Mleko zagrejte tako da bude toplo, pa u njega dodajte izdrobljeni kvasac, kašičicu šećera i kašiku brašna. Dobro promešajte da se sjedine, pa ostavite kvasac na toplom da naraste.
U medjuvremenu, u odgovarajućoj vangli sipajte brašno, pa napravite jednu rupu u sredini. U tu rupu sipajte ulje, dodajte jaja i soli po ukusu. Čim kvasac fino naraste, dodajte ga takodje brašnu pa krenite sa mešenjem testa.
Možete najpre mesiti sa varjačom, pa kada testo postane gusto mesite rukama. Mesite testo sve dok ne počne da se odvaja od ruku, a potrebno je da bude mekano.
Prekrijte vanglu krpom pa ostavite sada testo na toplom da naraste. Kada naraste, rastanjite ga na brašnjavom stolu.
Margarin umutite penasto, i njime ćete sada premazati testo. Preklopite testo zatim sa svih strana, pa ostavite da odstoji najmanje 15 minuta. Ako imate više vremena neka odstoji i pola sata. Tada oblikujte testo prema vašem ukusu, pa zapecite na 200 stepeni.
Preporučujemo da testo uvijete u rolat, zatim isečete jednake kružiće i slažete ih u tepsiju. To je takozvana pogača cvet. Možete premazati sa žumancetom i posuti semenke, tako da pogača i izgleda fino.
Neopisivo je mekana, a kada je izvadite iz rerne obavezno je umotajte u krpu i ostavite tako nekih 15ak minuta. Taman će da se prohladi, a biće još mekanije i vazdušasta. Ukus je zaista neverovatan!
Domaća pogača sa jogurtom
Brza pogača sa jogurtom je idealna onda kada nemate vremena za kuhinju, ali imate volje da pripremite domaći hleb, odnosno pogaču. Iako se pravi brzo, nije ništa manje ukusna nego prethodne verzije. Jogurt služi da pogača bude mekana i pufnasta.
Potrebni sastojci za pripremu su:
- 500 grama pšeničnog brašna
- 1 kašičica sode
- 1 kesica praška za pecivo
- 250 mililitara gustog jogurta
- 50 mililitara ulja
- 1 jaje
- Soli po ukusu
Postupak pripreme:
U odgovarajućoj vangli sipajte brašno, zatim dodajte sodu i pecivo pa izmešajte. Odmah dodajte jogurt i ulje, zatim jaje (nije neophodno ali je pogača lepše boje) i soli po ukusu. Mesite testo tako da bude mekano i da se odvaja od prstiju.
Po potrebi dodajte još malo brašna ili jogurta, ako vam ova količina nije tačna – sve zavisi od vrste brašna koju koristite. Gledajte da to uvek bude meko brašno, ili kombinacija mekog i tvrdog.
Kada umesite pogaču, ostavite je na par minuta da se sastojci malo slegnu, zatim je oblikujte prema ukusu i zapecite na 200 stepeni dok fino ne porumeni. Gotovu pogaču takodje umotajte u krpu na par minuta da se malo zaduši, a onda secite i uživajte u divnom ukusu.
Savet +
Ukoliko želite da pripremite posnu domaću pogaču, gde god piše mleko iskoristite vodu. Takodje izbacite jaja. Posne pogače su takodje veoma ukusne, a za nijansu i zdravije jer ne sadrže masnoće iz mlečnih proizvoda i jaja. Pripremajte obe varijante po potrebi i želji.
Jaja nisu nužna za pripremu svakako, ali daju boju pogači a doprinose i ukusu neznatno. Umesto običnih kokošijih možete iskoristiti morkina, gučija i slično.
Želimo da napomenemo da za pripremu možete koristiti maslinovo ulje, ili neko drugo po ukusu, koje spada u zdravije varijante. Suncokretovo ulje svakako možete da koristite, ali gledajte da ga zamenite nešto boljim uljima kada god vam se ukaže prilika.
Što se tiče brašna, pomenuli smo kroz tekst da je za pogaču dobro meko brašno, a još je bolja kombinacija mekog i tvrdog pšeničnog brašna. Ako izbegavate pšenično, barem ovo belo, onda možete iskoristiti neke druge, zdravije varijante.
Uvek u obzir može doći speltino brašno, koje je jednako lako za mešenje kao i pšenično. Pšenično integralno je takodje dobar izbor, a imate i raženo, ovseno, heljdino i slično.
Isprobajte što više varijanti, jer ćete samo tako pronaći one koje vam gode. Za početak ispratite recepte koje smo ispisali, pa po potrebi i želji kasnije redukujte pojedine sastojke i napravite vaš – unikatan recept.