Ajvar je popularan balkanski specijalitet od kuvanog povrća i nezamenljiv je dodatak zimskoj trpezi. Naziv ,,ajvar” potiče od turske reči havyar, što u prevodu znači ,,usoljena ikra ili kavijar”, jer po izgledu malo podseća na kavijar. Ajvar se konzumira širom Balkana, pa tako i kod nas. Obično se maže na hleb ili se stavlja u sendvič, a može se koristiti i kao salata ili kao dodatak pomfritu, roštilju ili pečenom mesu.
Ajvar se priprema početkom jeseni jer tada su crvene paprike najdostupnije i najkvalitetnije. Priprema ajvara nije uvek jednostavna, pa proces može biti dosta naporan. Ajvar koji se pripremi tokom jeseni može se koristiti cele godine.
Nutritivna vrednost
S obzirom da se ajvar sastoji samo od povrća i malo ulja, njegova kalorijska vrednost nije velika. Na 100 g ajvar ima svega 80-130 kalorija, u zavisnosti od recepta koji se koristi. Ajvar se može konzumirati i za vreme dijeta, ali ga treba jesti umereno, jer često sadrži i dosta šećera.
Dovoljno je ponekad ga jesti kao namaz ili kao dodatak jelima. Pošto je dosta začinjen i pikantan, ajvar se jede u malim količinama. Ajvar je bogat izvor proteina, ugljenih hidrata i masti, pa obezbeđuje dosta hranljivih materija koje su neophodne za pravilno funkcionisanje organizma.
Lekovitost ajvara
Zahvaljujući vitaminu C koji se nalazi u paprikama, ajvar može pomoći u jačanju imuniteta. Paradajz je bogat vitaminom A, a patlidžan obiluje vitaminom B2 i folnom kiselinom. Antioksidanti koji se nalaze u ovom povrću bore se protiv slobodnih radikala, pa se redovnom upotrebom ajvara može sprečiti pojava raznih bolesti. Ajvar sadrži i velike količine biljnih vlakana, pa povoljno utiče i na sistem organa za varenje, pospešuje probavu i ubrzava metabolizam. Ljute paprike u ajvaru stimulišu krvotok i sprečavaju zakrčenje krvnih sudova.
Dokazano je i da ljuta paprika uspešno ubija ćelije raka prostate. Ajvar je odličan izbor za sve one koji ne vole salate i povrće, jer može da nadoknadi sve vitamine koji su potrebni za pravilno funkcionisanje organizma.
Recepti za pripremu ajvara:
Postoje različiti recepti za pravljenje ajvara. Osnovni sastojak ajvara je šiljata crvena paprika, a dodaju se i plavi patlidžan, ljuta paprika i beli luk. U zavisnosti od paprike koja se koristi i u zavisnosti od toga koliko ljute paprike se dodaje, ajvar može biti blag, srednje ljut ili veoma ljut. Možemo ga praviti od pečenih ili barenih paprika, zelenog paradajza, sa peršunom, senfom itd. U nastavku ćemo vam predstaviti neke ukusne recepte.
Recept 1 (Ajvar od pečenih paprika)
Sastojci:
30 kg crvenih paprika
1 litar ulja
200 ml sirćeta
½ kesice konzervansa
So
Način pripreme:
Najpre je potrebno ispeći paprike na tradicionalan način (na plotni šporeta), a zatim ih poređati u neki dublji sud dok su još vruće. Poklopite sud kako bi se kožica odvojila od paprike, a potom ih oljuštite, uklonite semenke i sameljite paprike.
Zagrejte ulje u šerpi i dodajte paprike koje ste samleli i pržite uz stalno mešanje. Na kraju kuvanja dodajte konzervans i sirće. Kada smesa dobije željenu gustinu vaš ajvar je gotov i možete ga posoliti po želji. Sipajte ajvar u tegle dok je još vruć, pa ga tokom noći ostavite u rerni da se zapeče (na nekih 60-80 stepeni). U drugoj posudi zagrejte 200 ml ulja, pa time premažite površinu ajvara, a onda možete zatvoriti tegle. Prvo stavite celofan, a preko njega poklopac i ostavite tegle na hladnom i tamnom mestu.
Recept 2 (Ajvar od barenih paprika)
Sastojci:
5 kg paprika
2 kg modrih patlidžana
250 g šećera
250 g soli
0,5 l sirćeta
0,5 l ulja
3 l vode
Način pripreme:
Najpre isecite na komade paprike koje ste prethodno očistili od semenki i peteljki, pa isecite i oljušteni modri patlidžan. Pomešajte vodu, šećer, so i sirće i kuvajte ovu mešavinu, a kada proključa dodajte paradajz i paprike. Nastavite sa kuvanjem dok sastojci ne omekšaju, pa procedite, sameljite i pržite na ulju sve dok tečnost ne ispari. Ajvar je gotov i možete ga nasuti u tople tegle. Preporučuje se da se tegle stave u toplu rernu, kako bi se na vrhu uhvatila korica. Narednog dana možete zatvoriti tegle.
Recept 3 (Ajvar od zelenog paradajza)
Sastojci:
2 kg zelenog paradajza
200 g senfa
3-4 korena rena
4 dl ulja
So
Način pripreme:
Najpre operite, zatim očistite i sameljite zeleni paradajz, pa ga stavite na cediljku da se ocedi. Nakon toga, pomešajte zeleni paradajz sa senfom i narendanim renom, a zatim dodajte so i ulje. Sve sastojke dobro umutite i naspite u čiste tegle, pa ih pokrijte celofanom, a onda stavite poklopce.
Recept 4 (Ajvar sa senfom)
Sastojci:
2 kg paprika
100 g rendanog rena
350 g senfa
300 ml ulja
1,5 kašika soli
1 kašika šećera
1 kašika esencije
Konzervans
Način pripreme:
Očistite paprike pa ih sameljite i pržite ih na ulju oko pola sata. Nakon toga, dodajte so i šećer, rendani ren i esenciju i pržite sve sastojke još oko 5 minuta. Kada se smesa ohladi dodajte senf i konzervans i još jednom sve dobro izmešajte, pa naspite ajvar u tegle.
Recept 5 (Ajvar sa peršunom)
Sastojci:
5 kg zrelog paradajza
5 kg mlevenih zrelih paprika
400 ml ulja
400 ml voćnog sirćeta
2 kašike soli
150 g šećera
Peršun
Način pripreme:
Najpre oljuštite paradajz i stavite ga u šerpu, a zatim dodajte ulje, šećer, so i voćno sirće. Izmešajte sve sastojke i kuvajte oko sat vremena. Nakon toga dodajte mlevenu papriku i kuvajte još oko 15 minuta. Na kraju dodajte peršun, izmešajte sve i vaš ajvar je gotov, pa ga možete nasuti u tegle.
Ono što je važno jeste da ajvar bude dobro skuvan, odnosno da ga kuvate što duže, jer u suprotnom ajvar se može brzo pokvariti. Takođe, preporučuje se da, pre nego što zatvorite tegle, celofan i poklopce premažete gazom koju ste prethodno natopili alkoholom, jer to može da spreči da se ajvar pokvari. Važno je i da so uvek dodajete na kraju kuvanja, jer ako dodate so na početku može se desiti da presolite ajvar. Takođe, uvek birajte širu šerpu za kuvanje ajvara, jer na taj način ajvar će se brže skuvati.