Hrana i vino – kako ih kombinovati i recepti

Vino je proputovalo dug put kroz ljudsku istoriju, od najdrevnijih civilizacija sve do savremenog doba. Pilo se razređeno sa vodom u prestižnim grčkim i rimskim palatama, plemenitim kućama i prilikom dugih gozbi uz najlepšu i najcenjeniju hranu. Sa pojavom hrišćanstva je dobilo posebno religijsko značenje i postalo sastavni deo obreda pričešćivanja, uz osveštani hleb. Proizvodnja vina je cvetala tokom vekova  i dosegla neverovatne finese u pripremi, a ono se i dan danas smatra najplemenitijim alkoholnim napitkom. Po vinima vrhunskog stoletnog kvaliteta danas su najpoznatiji Italijani i Francuzi, a neke vrste vina imaju vrlo cenjeni gastronomski značaj. Vina su simbol prestiža i kulture, a njihovo poznavanje predstavlja pravo umeće.

Uz kvalitetno vino ruku pod ruku ide i određena hrana. Osim što postoje mnogobrojne preporuke i saveti o tome koje vino odabrati uz određeno posluženje, te kakvu hranu izabrati za konkretnu sortu vina, vino je i sastavni deo mnogih kulinarskih delikatesa. Majstori kuhinje stalno usavršavaju i pripremaju nove recepte u kojima je vino jedan od glavnih elemenata koji jelu daje posebnu draž, aromu i karakteristike.

Hrana i vino – kako ih kombinovati i recepti

Kako servirati vino uz hranu?

Kombinovanje hrane i određenih sorti vina predstavlja pravo umeće, sa kojim su ljubitelji vina dobro upoznati. Vino je osim kao aperitiv, od davnina poznato i po svojim lekovitim svojstvima, a zapravo se, kao i većina poznatih svetskih pića prvo koristilo kao lek, pa tek onda kao prefinjeni napitak za istančan ukus. Danas je vino nezaobilazno piće u mnogim kulturama, a za najveće zadovoljstvo u njegovim lekovitim svojstvima i opojnoj aromi treba znati sa kojom vrstom hrane ga kombinovati.

Postoji nekoliko smernica prilikom serviranja hrane i vina, zahvaljujući kojima sve arome dolaze do izražaja, a uživanje u obroku je potpuno. Tako se bela suva vina uvek služe pre crvenih, a lakša vina pre jakih. Za vreme jela se serviraju suva ili polusuva vina, a dezertna vina na kraju.

Sirevi – Poznato je da je sir jedan od najčešće serviranih meze zalogaja uz vina. Svaka vrsta sira tako ima i svog para u vinu. Parmezan se najbolje kombinuje sa crvenim i crnim vinima, a mocarela uz sveža mlada crvena ili roze vina. Ementaler i rikota se bolje slažu uz aromatična nežna bela vna, a gauda uz bogata crna vina.

Meze i jaja – Uz meze od suhomesnatih proizvoda se slažu bela ili roze vina, a sosovi sa jajima i punjena jaja, omleti i slična jela se kombinuju sa belim vinima srednje do izražene jačine.

Riba – Riba pripremljena na jednostavan način se lepo kombinuje sa svežim i lakim belim vinima i limunovim sokom, dok riba u gustim kremastim sosovima zahteva vina poput belog i sivog pinot ili šardonea. Uz mesnatije ribe poput lososa i tune se slažu crna vina. Uz plavu ribu, poput skuše i sardina se slaže mali broj vina i mogu se preporučiti lagana suva bela vina. Školjke i morski plodovi se najlepše slažu uz šampanjac ili suva bela vina.

Živinsko meso – Živinsko meso se kombinuje uz vina uglavnom u zavisnosti od sosova. Uz piletinu, ćuretinu i pačetinu u suštini najbolje idu sa crnim vinima srednje jačine, a ćuretina u jačem umaku se može služiti i uz jaka, začinjena vina.

Meso – Svinjetina se slaže sa širokim spektrom crnih vina i belih vina srednjeg i jakog karaktera, dok uz jagnjetinu dobro idu fina zrela vina tipa bordo, kao i druga crvena vina. Junetina se po pravilu bolje slaže sa crnim vinima, ali dobar izbor može da bude i beli šardone. Teletina se slaže sa jakim belim ili nežnijim crvenim vinima.

Povrće – Sveže povrće se uglavnom bolje slaže uz bela vina, zbog svoje prirodne kiselosti i njene kombinacije sa taninima iz vina. Sa druge strane, pečurke, patlidžan, jela od pasulja i jela sa zapečenim povrćem mnogo bolje idu sa jakim crnim vinima.

Testenine – Kod izbora vina za pastu je najvažnije kombinovati vino sa prelivom. Primera radi, testenina sa pavlakom i pečurkama se slaže sa punijim belim vinom, a pasta sa morskim plodovima zahteva sveže i suvo lako belo vino. Testenine u začinjenom umaku od paradajza ili lazanje sa mesom se slažu bolje uz crna vina.

Salate – Kada je reč o salatama, takođe se treba fokusirati na dresing. Oštri začini zahtevaju kiselkasta vina poput rizlinga ili belog sovinjon. Prelivi koji imaju ulja snažne arome i sastojke poput soje ili đumbira zahtevaju vina čistih ukusa, kao što je beli sovinjon ili čisti šardone.

Zdravi recepti za jela sa vinom

Osim u kombinaciji sa hranom kao aperitiv, vina su i sastavni element mnogih kulinarskih delikatesa. Jela koja predlažemo predstavljaju pravi aromatični užitak, ali i ukusne zdrave obroke, kojima vino daje poseban akcenat.

Rižoto sa crnim vinom i šampinjonima – Jela sa pirinčem imaju brojne zdravstvene prednosti, a pečurke su odavno poznate kao hrana koja topi kalorije. U kombinaciji sa pažljivo odabranim začinima i kvalitetnim crnim vinom, ovaj rižoto je pravi zdravi specijalitet. Potrebni sastojci su:

  • 2 šoljice pirinča
  • 300 gr šampinjona
  • 1 dl crnog vina
  • 2 kašike ulja
  • 1 glavica crnog luka
  • So, biber i origano
  • 2 šoljice vode

Luk iseckati i propržiti na ulju, pa dodati iseckane pečurke i zajedno prropržiti.Dodati pirinač i sipati vino i začine, pa dodavati po malo vode uz mešanje oko petnaestak minuta. Jelo se kuva sve dok pirinač ne omekša, ali treba paziti da se ne raskuva.

Hrono piletina sa belim vinom – Ovo ukusno jelo dolazi sa menija hrono kuhinje, danas jednog od popularnih pravaca zdrave ishrane. Uz aromatične začine i belo vino, piletina se može pripremiti na izvrstan i zdrav način. Potrebno je:

  • 4 manja bela mesa
  • ½ čaše belog vina
  • 1 veći limun
  • 3 čena belog luka
  • 1 šaka maslina
  • 2 kašike maslinovog ulja
  • 1 grančica ruzmarina
  • So, biber i đumbir u prahu

Meso oprati i osušiti, pa nauljiti maslinovim uljem, te utrljati so, biber i đumbir. Poređati u pleh sa papirom za pečenje. Iseckan ruzmarin, čenove luka i masline rasporediti oko mesa. Na kraju dodati limun isečen na kloutove i preliti vinom. Peći u zagrejanoj rerni na 220 stepeni, poklopljeno oko pola sata, pa dopeći da meso dobije finu rumenu boju.

Sponzorisano:

Loading...