Pirinač je jedna od najhranljivijih i najzdravijih žitarica, a takođe se i najviše proizvodi u svetu. U ishrani se najviše koristi u Aziji (npr. Kina). Postoji mnogo vrsta i sorti pirinča. Najklasičnija podela je na beli i integralni pirinač.
Pirinač sadrži dosta skroba kao i veliki broj žitarica, ali zato u malim količinama ima proteine i masti. Najviše je bogat vitaminom E koji se nalazi u klici, a ljuska pirinča obiluje kompleksom B vitamina.
Za razliku od belog kod koga se ljuska skida integralni pirinač na sebi ima omotač (ljusku) smeđe/braonkaste boje koja ima izuzetnu nutritivnu vrednost. Ljuska integralnog pirinča bogata je vitaminima: B1 – Tiamin, B2 – Riboflavin, B3 – Niacin, B6 – Piridoksin, B12 – Kobalamin, a takođe sadrži i minerale, proteine, mononezasićene i polizasićene masti i biljna vlakna. Sastojci integralnog pirinča su i esencijalne aminokiseline dok druge potrebne aminokiseline ne sadrži pa je preporuka ovu žitaricu jesti u kombinaciji sa mahunarkama (boranija, grašak itd.) ili kao dodatak drugim jelima.
Kada su minerali u pitanju integralni pirinač u velikoj koncentraciji sadrži bakar, fosfor, magnezijum, mangan, selen, a u manjoj kalcijum, kalijum, sumpor, gvožđe, bakar, cink, jod i kobalt. Jezgra zrna pirinčna u sebi imaju složene ugljene hidrate koji imaju pozitivno dejstvo na metaboličke procese i probavu i stvaraju dugotrajniji osećaj sitosti pa se pirinač uglavnom koristi u raznim dijetama za mršavljenje. Takođe, biljna vlakna pirinča stabilizuju nivo holesterola i šećera u krvi pa ga zbog toga dijabetičari vrlo često upotrebljavaju u ishrani. Integralni pirinač je i jedan od glavnih sastojaka makrobiotičke kuhinje, a dobar je i za porodilje jer utiče na povećanje količine mleka kod žena koje doje.
Ono što je jako bitno da integralni pirinač nije alergena namirnica, tačnije ne može da izazove alergije kao neke žitarice (npr. pšenica – poznato je da su mnogi ljudi alergični na belo brašno). Prednost integralnog pirinča je što kao sastojke nema oksalate koji izazivaju nastanak kamenja u bubrezima.
Nutritivna vrednost integralnog pirinča
100 g integralnog pirinča sadrži 111 kalorija. Sastojci 100 g integralnog pirinča su: voda – 13.1 g, masti – 2.2 g, proteini – 7.4 g, minerali – 1.2 g, sirova biljna vlakna – 0.67 g kao i vitamini B kompleksa – 0.41 mg B1 i 5.2 mg B2 i drugi B vitamini u manjim količinama.
Integralni pirinač – Recepti
Kuvani integralni pirinač
Sastojci:
1 šolja integralnog pirinča
3 šolje vode
pola kašičice morske soli
Pirinač otrebiti, očistiti, oprati pa staviti u sud za kuvanje u preliti sa tri šolje vode. Kuvati na jakoj vatri dok ne proključa, a potom dodati so pa nastaviti kuvanje na tihoj vatri oko sat vremena sve dok pirinač ne postane mekan i ne upije vodu. Nakon toga skinuti šerpu sa šporeta i ostaviti je poklopljenu da odstoji oko 10 minuta dok pirinač ne nabubri malo. Sipati ga u posudu za posluženje sa drvenom varjačom ili kašikom. Od jedne šolje integralnog pirinča, nakon kuvanja, dobijaju se tri. Kuvani integralni pirinač može se jesti sam ili kao prilog uz druga jela.
Šampinjoni sa integralnim pirinčem
Sastojci:
800 g šampinjona
200 g pirinča
2 glavice crnog luka
100 g maslaca
2 kuvana jaja
biber, so
narendani parmezan
majonez
Staviti u šerpu vodu da provri i posoliti je. Pirinač prethodno otrebiti i očistiti pa staviti u ključalu vodu da se prokuva. Šampinjone očistiti i oprati i odstraniti im drške pa ih staviti da se kuvaju u ključaloj i slanoj vodi, a njihove drške iseći na sitnu parčad. Na zagrejanom maslacu u tiganju propržiti crni luk iseckan na sitne komade, a potom staviti takođe prokuvane drške šampinjona i dva kuvana jaja iseckana na sitne kocke pa potom dodati biber i so. Dinstati dok drške ne postanu mekane, a potom staviti skuvani i isceđeni pirinač i majonez pa izmešati sve dok smesa ne bude ujednačena. Kapice šampinjona staviti u tepsiju ili pleh i zapeći ih u rerni na visokoj temperaturi da postanu rumene pa ih preliti sa prethodno dobijenom smesom. Preko ovako pripremljenih šampinjona narendati parmezan i služiti ih tople.
Salata sa povrćem i integralnim pirinčem
Sastojci:
6 šolja kuvanog integralnog pirinča
6 šargarepa
6 struka mladog crnog luka
3 čaše kisele pavlake
6 kuvanih jaja
3 kašike sitno seckanog peršuna
6 kašika narendanog parmezana
6 kašika jabukovog sirćeta
biber i so
Mladi crni luk operite i iseckajte ga sitno. Šargarepu operite, oljuštite i izrendajte. Integralni pirinač prethodno skuvajte po standardnom receptu pa mu dodajte šargarepu, luk, biber i so. Kada sve to promešate, u dobijenu smesu stavite kuvana jaja iseckana na sitnije komade, pavlaku i jabukovo sirće pa opet izmešajte. Ovako pripremljenu salatu sa integralnim pirinčem i povrćem servirajte i ravnomerno rasporedite na veći oval ili tanjir pa preko narendajte parmezan i pospite sitno isekcani peršun i služite tako dekorisano.
Salata sa tunjevinom i integralnim pirinčem
Sastojci:
12 šolja skuvanog integralnog pirinča
6 tunjevina u konzervi
6 kiselih krastavčića
12 kuvanih jaja
6 paradajza
2 glavice crnog luka
6 kašika vinskog sirćeta
2 kašike lista peršuna
biber, so
Integralni pirinač otrebite, očistite i skuvajte po uobičajenom uputstvu, pa ga potom dobro iscedite i ostavite da se ohladi. Nakon toga u sud sa pirinčem stavite tunjevinu koju ste prethodno procedili od ulja u konzervi, pa dodajte sitno iseckane kisele krastavčiće i sitno seckani peršun, zatim oljušten i na kocke iseckan paradajz kao i sitno sečeni crni luk. Izmešajte sve pa pospite preko biber i so, vinsko sirće i ulje od tunjevine pa opet promešajte dok se svi sastojci ne sjedine tj. dok se ne dobije ujednačena smesa. Na kraju salatu ukrasite kuvanim jajima koja ste prethodno isekli na kolutove. Služite je kada se ohladi.