Javorov sirup je prirodni zaslađivač koji se proizvodi od posebnih vrsta javorovog drveta i ne sadrži nikakve konzervanse. Ovaj hranljivi napitak može da bude odlična zamena za šećer, a pritom je i mnogo zdravija varijanta.
U mnogim zemljama širom sveta ovaj sirup je nezaobilazan dodatak kako slanim, tako i slatkim jelima, a može se koristiti i za pripremu različitih poslastica. Javorov sirup se pravi od posebne vrste javorovog drveta, čiji je latinski naziv Acer saccharum, i koja sadrži najveće količine šećera. U toku zime, najčešće tokom januara i februara, javorovo stablo se buši i iz njega curi sok, koji se potom skuplja u posude. Kada se skupi u posudama, ovaj sok se kuva sve dok ne bude gustine meda. Na taj način dobija se javorov sirup. Ovaj prirodni zaslađivač je tamnosmeđe boje, srednje gustine i slatkog je ukusa.
Osim toga, javorov sirup ima brojna lekovita svojstva i može da pomogne u lečenju mnogih zdravstvenih problema. Iako je javorov sirup veoma lekovit, postoje još uvek oni koji ga nisu probali i koji nisu upućeni u sve njegove prednosti.
Nešto više o lekovitim svojstvima javorovog sirupa i o njegovoj upotrebi možete saznati u nastavku teksta. Osim toga, predložićemo vam i neke zanimljive recepte sa javorovim sirupom koje možete sami probati kod kuće.
Lekovitost javorovog sirupa
Javorov sirup ima veliku hranljivu vrednost i smatra se hranljivijim od meda. 100 g javorovog sirupa sadrži 275 kalorija, a oko 64% čine ugljeni hidrati. Pored toga, javorov sirup u manjim količinama sadrži i masti, minerale i proteine. Od minerala u ovom sirupu preovlađuju magnezijum, kalcijum, cink i mangan.
Najveća zdravstvena prednost javorovog sirupa je detoksikacija, odnosno čišćenje celokupnog organizma. Ovaj sirup omogućava da se izbace naslage koje su se nagomilale na unutrašnjoj strani creva i da se eliminišu toksini iz tela, čime se sprečava pojava raznih bolesti. Javorov sirup takođe pospešuje probavu, ubrzava metabolizam i doprinosi zdravlju jetre. Postoji i specijalna dijeta sa javorovim sirupom koja ima detoksikaciono dejstvo na čitav organizam, ali pre početka ove dijete potrebno je konsultovati se sa stručnjakom. U toku ove dijete i gladovanja, javorov sirup obezbeđuje organizmu energiju i sve potrebne hranljive sastojke, jer je dosta kaloričan. Za vreme ove dijete neophodno je izbegavati namirnice životinjskog porekla i konzumirati što laganiju hranu. Zahvaljujući velikim količinama cinka i mangana, javorov sirup jača imuni sistem organizma i uspešno se bori protiv prehlada i virusa.
Osim toga, javorov sirup ima antipalna svojstva i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti, Alchajmerove bolesti i pojedinih vrsta raka. Dokazano je da je javorov sirup u kombinaciji sa sodom bikarbonom veoma efikasan lek za rak. Soda bikarbona je poznata po svom antikancerogenom dejstvu, a javorov sirup prenosi sodu bikarbonu do kancerogenih ćelija. Javorov sirup mogu koristiti i dijabetičari jer smanjuje nivo holesterola u krvi i pozitivno utiče na srce. Iako ima višestruke zdravstvene koristi, javorov sirup ipak ima dosta kalorija i treba ga konzumirati umereno.
Upotreba javorovog sirupa
Kao što je već rečeno, javorov sirup ima izuzetno sladak ukus i specifičan miris, pa se koristi u industriji za izradu kolača i ostalih poslastica, ali i u domaćinstvima. Javorov sirup može da se maže na palačinke, a može služiti i kao preliv raznim kolačima, krofnama i voćnim salatama. Ovaj sirup daje svakom jelu ili poslastici prijatnu aromu, a osim toga višestruko je dobar za zdravlje. Od javorovog sirupa se može napraviti i slatki engleski hleb, a u kombinaciji sa ovsenom kašom ili sa šumskim voćem javorov sirup može biti veoma ukusan doručak. Javorovim sirupom mogu se zasladiti i čaj ili limunada. U današnje vreme, javorov sirup se često meša sa kukuruznim ili sa nekim drugim sirupom.
Javorov sirup je najbolje čuvati u staklenim posudama. Smatra se da javorov sirup može da stoji oko godinu dana ukoliko se posuda ne otvara. Može se držati na sobnoj temperaturi. U slučaju da se sirup pokvari, na njegovoj površini će se pojaviti tanak sloj buđi koji se može skinuti i sirup će opet biti upotrebljiv. Javorov sirup se može kupiti u gotovo svim prodavnicama zdrave hrane. Na tržištu se može naći više vrsta javorovog sirupa, a njegova boja može varirati od svetlosmeđe do tamnije varijante. Što je boja sirupa tamnija, ukus javora je jači. Javorov sirup je čest dodatak i slatkim i slanim jelima, a postoje i brojni recepti za njegovu upotrebu. U nastavku slede neki od najčešćih i najukusnijih recepata sa javorovim sirupom koje možete pripremiti veoma brzo i jednostavno.
Recepti
- Ovsene pogačice sa javorovim sirupom
Sastojci:
½ šolje putera
1 šolja javorovog sirupa
1 jaje
1 kašičica soli
¼ šolje mleka
2 kašičice praška za pecivo
1 ½ šolja brašna
1 ½ šolja ovsenih pahuljica
½ šolje suve brusnice
Način pripreme:
Prvo umutite javorov sirup sa puterom, a zatim dodajte i jedno jaje. Na drugoj strani pomešajte brašno, prašak za pecivo i so, pa prosejte i dodajte u smesu sa javorovim sirupom. Dobro izmešajte sve sastojke, pa dodajte ovsene pahuljice i suve brusnice. Još jednom sve izmešajte pa možete staviti testo u pleh i oblikovati ga po želji. Pecite pogačice na 180 stepeni oko 15 minuta.
- Mafini sa javorovim sirupom
Sastojci:
5 kašika javorovog sirupa
3 ½ kašike slanog maslaca
½ šoljice kakaa u prahu bez šećera
250 g tamne čokolade
3 šoljice rižinih pahuljica
Način pripreme:
Stavite na umerenu vatru javorov sirup i maslac, pa onda dodajte kakao i sve dobro izmešajte. Skinite lonac sa ringle pa dodajte pahuljice. Mešajte sve dok pahuljice ne budu potpuno obložene smesom od javorovog sirupa. Zatim, dobijenu smesu izručite u kalupe za mafine i držite u frižideru oko dva sata. Nakon toga, preko mafina prelijte otopljenu čokoladu. ponovo stavite u frižider da se čokolada stegne i vaši mafini sa javorovim sirupom su gotovi.
- Pločice sa javorovim sirupom i orasima
Sastojci:
1 ½ šolja brašna
2 kašičice šećera
½ šolje putera
2 jajeta
½ šolje šećera
½ šolje javorovog sirupa
2 kašike putera
1 kašika vanilin šećera
½ šolje mlevenih oraha
Način pripreme:
Mešajte brašno i puter i dobijeno testo stavite u pleh koji ste prethodno podmazali i posuli brašnom. Pecite na 180 stepeni oko 15 minuta. Zatim, mutite 2 jajeta sa šećerom, pa tome dodajte otopljen puter, mlevene orahe, vanilin šećer i javorov sirup. Sve dobro izmešajte pa tom smesom prelijte testo koje ste prethodno ispekli i ponovo stavite u rernu. Pecite još oko 25 minuta. Kada se kolač ohladi, možete ga iseći na štangle i vaše pločice sa javorovim sirupom i orasima su gotove.
- Palačinke sa javorovim sirupom
Sastojci:
2 kašike putera
1 ½ šolja brašna
2 kašičice praška za pecivo
1 kašičica šećera
Prstohvat soli
300 ml punomasnog mleka
2 jajeta
10 tankih režnjeva slanine
1-2 kašike biljnog ulja (za prženje slanine)
Malo putera (za prženje palačinki)
Javorov sirup
Način pripreme:
Prvo rastopite puter i pustite da se malo prohladi. Uzmite veliku posudu i u njoj pomešajte brašno, prašak za pecivo, šećer i so, a u drugoj posudi pomešajte mleko, jaja i prohlađeni puter. Smesu od tečnih sastojaka naspite u smesu od brašna i sve dobro izmešajte.
Slaninu pržite na ulju pa je odložite na papirne ubruse, kako bi zadržala hrskavost. Zatim, tiganj podmažite puterom i nalijte smesu sa palačinke koju ste napravili. Kada ispečete palačinke, preko njih stavite prženu slaninu pa prelijte sve javorovim sirupom.