Ječmena kaša – lekovita svojstva i recepti

Ječam je vrsta žitarice koja vodi poreklo iz Zapadne Azije i iz severoistočnog dela Afrike. Ova žitarica je široko zastupljena u ljudskoj ishrani. Koristi se kao dodatak raznim kuvanim jelima, salatama i slatkišima, a od nje se prave i pivo i specijaliteti slični rižotu. Od ječma se takođe može napraviti slatka i veoma zdrava ječmena kaša.

Ječmena kaša sadrži obilje vitamina, minerala (gvožđe, magnezijum, kalijum, fosfor), vlakana i antioksidanata. U njen sastav ne ulaze loše masti. Zbog svega ovoga idealan je izbor za gubitak kilograma i zdravu ishranu.

U nastavku teksta ćemo se upoznati sa zdravstvenim prednostima ječmene kaše i sa receptima za njenu pripremu.

Ječmena kasa - lekovita svojstva i recepti

Zdravstene prednosti ječmene kaše

Budući da ima visoku energetsku vrednost, ječmena kaša je idealna za ishranu sportista. Takođe se preporučuje deci jer ubrzava rast i razvoj zbog velike količine vitamina i minerala. Ječmena kaša snižava nivo holesterola u krvi i ispire telo od toksina. Sprečava nakupljanje masti u jetri i povoljno deluje na nervni sistem i mentalne sposobnosti, s obzirom da smiruje depresiju i anksioznost i poboljšava raspoloženje.

Zahvaljujući sadržaju rastvorljivih vlakana, ječmena kaša ima laksativno svojstvo. Naime, ona poboljšava varenje i rad creva, te stoga, ako imate problema sa zatvorom, uvrstite ječmenu kašu u svoju ishranu. Dovoljno je da unesete trećinu šolje kuvanog ječma i da primetite poboljšanje. Ječmena kaša ima visoku kalorijsku vrednost. U samo 100 g ima 360 kalorija, od čega 83,6 g ugljenih hidrata. Uprkos toj činjenici, ječmena kaša je odličan saveznik u mršavljenju, jer ne sadrži štetne masti i zahvaljujući visokom sadržaju vlakana, drži osećaj sitosti i smanjuje potrebu za nezdravim grickalicama između obroka.

Kako napraviti ječmenu kašu?

Priprema ječmene kaše je jednostavna, jedino što se malo duže kuva, oko 45 minuta do sat vremena. Možete je praviti u većim količinama jer može dugo da stoji u frižideru.

Potopite ječam u vodu i ostavite da odstoji preko noći. Sutradan stavite ječam u lonac sa vodom i kuvajte. Kada proključa, nastavite s kuvanjem još 45 minuta, uz povremeno dodavanje vode, budući da je ječam brzo upija. Kada se skuva, ostavite ječam još sat vremena da upije što više vode.

Ječmenu kašu takođe možete kupiti u gotovom pakovanju. U tom slučaju, dovoljno je da je prelijete sa 2 dl tečnosti (vode, jogurta ili mleka), a možete dodati i med, šećer ili orašaste plodove.

Recepti sa ječmenom kašom

Ječmenu kašu je idealno jesti za doručak, uz razne dodatke poput meda, koštunjavog voća, sušenog voća ili limuna. Na primer, jedna od mnogobrojnih kombinacija je ječmena kaša, jogurt, kašika meda i šumsko voće. Zatim, druga mogućnost je ječmena kaša, sojino mleko, indijski orah i marmelada. Ječmena kaša se može mešati i sa kefirom, suvim šljivama, suvim grožđem ili kompotom. Za doručak takođe možete jesti ukusnu kombinaciju ječmene kaše, rendane jabuke, cimeta, lanenog semena i kašike meda.

Ječmena kaša se takođe može koristiti za pripremu mnogih slanih jela. Na primer, može se kombinovati sa povrćem, pečurkama, piletinom ili sa kuvanim jelima kao što su pasulj ili spanać. Ova jela se spremaju slično kao rižoto, a ječam treba potopiti u vodu noć pre spremanja. Sada ćemo dati jedan recept za ječmenu kašu sa piletinom.

Prethodno pripremljenu ječmenu kašu kuvajte oko pola sata. U drugoj šerpi dinstajte luk 2-3 minuta, dodajte iseckanu piletinu i sve zajedno dinstajte 10-15 minuta. Dodajte senf i peršun i sve dobro izmešajte. Procedite ječmenu kašu i pomešajte je sa piletinom. Posolite ili dodajte začin po ukusu. Ovaj ukusan i zdrav obrok će vas brzo zasititi.

Sponzorisano:

Loading...