Uporan i dugotrajan kašalj prati i zadržavanje gustog sekreta u grlu, sinusima i plućima i zalepljen je za zidove bronhija i može se desiti da duže vremena izbacujete šlajm, ali vam se čini da ga nikako ne izbacite do kraja. Astma je, takođe, udružena sa zapaljenskim promenama gornjih disajnih puteva. Sekret koje se sliva dodatno izaziva kašalj praćen iskašljavanjem sekreta.
Kod mališana se često stvara sekret u disajnim putevima pošto oni mnogo lakše podležu virusnim infekcijama u hladnim danima. Deca su posebno osetljiva zato moramo voditi računa da se sekret ne zadržava preterano dugo u bronhijama i da obična prehlada ne izazove, u najgorem slučaju, zapaljenje pluća.
Ukoliko želite da izbegnete industrijske sirupe za izbacivanje šlajma, možete se odlučiti za potpuno prirodne sirupe koje ćete sami praviti. Ono na šta želimo da vam obratimo pažnju jeste da ukoliko kašalj traje duže od nedelju dana obavezno se javite lekaru.
Prvi i osnovni savet je da, ako imate problema sa šlajmom pijete dosta tečnosti – vodu, limunade, jedite pileću domaću supu i belog luka.
Beli slez se pokazao kao odlično sredstvo u borbi protiv kašlja i izbacivanja šlajma. Usitnite koren belog sleza za jednu kašiku i dodajte u 2dl hladne vode. Neka odstoji poklopnjeno 6-8 sati i procedite. Piti dva puta dnevno, bez šećera.
Beli slez se koristi još u jednom receptu za iskašnjavanje šlajma. Naime, potrebna vam je kašika korena belog sleza, jedna kašika suve žalfije, jedna kašika lanenog semena, 100 grama žutog šećera i jedan limun. Otopite šećer u 2.5 decilitra vode, pa dodati žalfiju, beli slez, laneno seme i limun, koji ćete predhodno dobro oprati i iseći na kriške zajedno sa korom. Kuvati na tihoj vatri oko 15 minuta, a kad se prohladi – procedite. Najbolje je da se ovaj sirup drži u frižderu i uzimajte nekoliko puta dnevno dokle god imate potrebu.
Pomorandža je jako efikasna kod izbacivanja šlajma, naročito kod suvog kašlja. Isecite opranu pomorandžu na kockice zajedno sa korom. Kockice sipajte u litar vode i dodajte dve kašike šećera. Ove sastojke kuvajte oko pola sata na tihoj vatri, dok se ne zgusnu. Pijte jednu kašiku nekoliko puta dnevno.
Za prirodni sirup od crne rotkve je potrebno: 2.5 decilitara limunovog soka, jedna čaša meda, jedna srednja glavica crvenog luka isečenu na komade, šest čenova belog luka i jedna veća crna rotkva koju ćete oljuštiti i iseći na komade. Sve sastojke stavite u blender i napravite homogenu smesu, koja se zatim stavlja u staklenu teglu i čuva u frižderu nedelju dana. Uzimati po jednu kašiku pola sata pre svakog obroka.
Malo jednostavniji recept je da oljuštite nekoliko glavica crnog luka, operete lukovinu i stavite u šerpu da prokuva. Kad se malo ohladi možete već koristiti. Pije se dva puta dnevno jedna kašika.
Sirup od piva se pokazao veoma dobrim za izbacivanje šlajma. U šerpu sipajte 150 grama smeđeg (žutog) šećera i topiti na tihoj vatri dok se ne dobije karamel boja, a zatim sipajte 5 decilitra piva i kuvati oko 20 minuta. Ostaviti da se ohladi, pa sirup prebaciti u staklenu teglu i čuvati u frižderu. Uzimati jednu kašiku pola sata pre svakog obroka.
Šerbet. Stavite 1 kašiku šećera da se otopi na tihoj vatri dok ne bude kao karamela, pa dodajte 2dl mleka ili vode. Kuvajte dok se šećer ne istopi. Piti dva ili tri puta na dan.
Kod izbacivanja šlajma može vam pomoći i čaj od lovorovog lista, čaj od koprive, kao i čaj od lipe. Možete ih zasladiti šećerom ili dodati malo limunovog soka i piju se dok su vrući jednom ili dva puta dnevno.
Pored sirupa i čajeva, napravite sebi i oblogu. Ispržite crni luk na masti i stavite oblogu na grudi. Ova obloga će vam pomoći da se tvrdi šlajm omekša i lakše izbaci iz organizma.