Kačkavalj je tvrdi sir žute boje koji se proizvodi od kravljeg, kozjeg ili od ovčjeg mleka, a može se koristiti i kombinacija sve tri vrste mleka. Kačkavalj se sastoji od kompaktnih lisnatih testa koja su prožeta mašću, a može sadržati manji ili veći procenat mlečne masti. Za njegovu industrijsku proizvodnju potrebno je otprilike oko godinu dana, a sama proizvodnja se odvija u nekoliko procesa.
Međutim, osim pravog kačkavalja koji možete kupiti u prodavnicama, domaći kačkavalj možete i sami napraviti kod kuće. Za to će vam možda biti potrebno malo više vremena i truda, ali sigurno ćete biti oduševljeni ukusom. Ukoliko i vi želite da obogatite vašu trpezu ovim ukusnim mlečnim proizvodom, u nastavku ćemo vam pokazati neke od domaćih recepata za pravljenje kačkavalja.
Takođe, predstavićemo vam i recept kako da od već gotovog kačkavalja napravite ukusni rolovani kačkavalj.
Recept 1
Sastojci:
5 l masnijeg mleka
1 šoljica sirćeta ili 2 kašike esencije
1 kašičica soli
Način pripreme:
Najpre kuvajte mleko, a kada provri, sklonite ga sa šporeta. Zatim, dodajte so i jednu šoljicu sirćeta ili 2 kašike esencije. Sve dobro promešajte i kuvajte oko 2 minuta. Sledeći korak je da stavite gazu u cediljku i da izručite mleko koje se usirilo. Zatežite krajeve gaze kako bi se sir potpuno ocedio, a nakon toga stavite dobijeni kačkavalj u suvu gazu i stavite ga na mesto gde je promaja, kako bi se osušio.
Recept 2
Sastojci:
6 l mleka
2 kašike soli
3 kašike esencije
1 kašika vegete
1 list peršuna sitno iseckan
1 kašičica origana
3-4 češnja izdrobljenog belog luka
Način pripreme:
Prvo kuvajte 6 litara mleka sa 2 kašike soli i ostavite da vri oko 10 minuta, a zatim sklonite sa šporeta. U vrelo mleko dodajte 3 kašike esencije i kuvajte još oko 5 minuta uz stalno mešanje. Ukoliko volite aromatične ukuse, dodajte u mleko vegetu, list peršuna, origano i beli luk. Šerpu obložite gazom i preko gaze naspite vruće mleko, pa poklopite gazu nekim teškim predmetom. Ostavite da stoji tako sve dok se mleko ne ohladi, a nakon toga kačkavalj stavite na tanjir i držite ga u frižideru. Prvi dan okrenite kačkavalj na jednu stranu a drugi dan na drugu, kako bi se potpuno osušio.
Recept 3
Sastojci:
5 l mleka
1 kesica limuntusa rastvorenog u vodi
1 kašika soli
Način pripreme:
Stavite 1 kašiku soli u mleko i ostavite da proključa, a zatim dodajte kesicu limuntusa. Kada se mleko zgusne pripremite gazu i cediljku. Naspite skuvanu masu u gazu i pritisnite odozgo daskom, kako bi sva surutka izašla. Kada se sir ocedi stavite ga na hladno mesto ili na promaju. Primetićete za par dana da je sir počeo da dobija žutu boju, kao pravi kačkavalj.
Recept za rolovani kačkavalj
Sastojci:
8 režnjeva tost kačkavalja
8 komadića topljenog sira
8 režnjeva tost šunke
1 kisela pavlaka
1 kašika ljutog ajvara
1 kašika čilija
1 kašika crnog luka
200 g ovčjeg sira
50 g maslaca
2 čena belog luka
Način pripreme:
Najpre u većoj posudi izmešajte topljeni sir, maslac, ajvar i čili, a u drugoj posudi izmešajte izgnječeni ovčji sir, iseckani beli i crni luk i pavlaku. Zatim, pripremite aluminijumsku foliju. Na nju naređajte režnjeve šunke i premažite ih filom od ajvara, pa ih urolajte. Zatim, na foliju poređajte kačkavalj, na njega stavite smesu koju ste napravili od pavlake, a preko toga stavite urolanu šunku. Sve zajedno uvijte u vidu rolata i ostavite da se hladi u frižideru. Nakon par sati možete servirati vaš rolovani kačkavalj, koji može biti idealno predjelo u bilo kojoj prilici. Uz rolovani kačkavalj se preporučuje da popijete čašu belog vina.