Slatki voćni liker, duboke tamno crvene boje, pravi je aperitiv koji će obradovati sve goste i ukućane, a dolazi pravac iz domaće kuhinje.
Liker od borovnica predstavlja potpuno bogatstvo ukusa i blagotvornih sastojaka ovog bobičastog voća. Da i alkoholni napici mogu da budu zdravi i korisni, svedoče bezbrojni recepti domaćinskih kuća iz našeg regiona za voćne likere, posebno one koji se pripremaju od aromatičnog i veoma zdravog i lekovitog tamnog bobičastog voća.
Liker od borovnica raduje svojom opojnom aromom i lekovitim svojstvima, greje i okrepljuje tokom hladnih meseci, ali i u bilo kojoj drugoj prilici.
Lekovite borovnice i liker
Borovnice su jedan od omiljenih sastojaka za pripremu poslastica bakine zimnice i kao po pravilu, proizvodi od borovnica su uvek najređi i najomiljeniji, često skriveni na najvišim policama u špajzu. Sveže borovnice su prava riznica korisnih sastojaka, a kako bi se u njihovim lekovitim svojstvima i opojnoj aromi uživalo tokom cele godine, one se redovno koriste za spremanje džemova, kompota, slatka i sokova, kao i neodoljivog voćnog likera.
Liker od borovnica sadrži deo blagotvornih svojstava ovog bobičastog voća i predstavlja odličan narodni lek. Borovnice su žbunasta biljka sa tamnoplavim bobicama, u narodu od dabnina poznatim po svojoj lekovitosti. Tradicionalna medicina ceni borovnice kao prirodni lek protiv akutnih stomačnih tegoba i svih problema vezanih za rad creva i varenje. Poznate su i kao narodni lek protiv dijabetesa, pa se ponekad nazivaju i biljnim insulinom. Razna istraživanja su pokazala da su borovnice odlične za krvnu sliku, poboljšanje vida, pa čak i kao namirnica koji zaustavlja razvoj karcinoma. Sadrže obilje korisnih sastojaka, vitamina, minerala i smatraju se najboljim izvorom antioksidanasa među drugim vrstama voća i povrća.
Recepti za liker od borovnice
Liker od borovnice je još jedno tradicionalno piće i narodni lek, spremljen od najlepših darova prirode. Sledi nekoliko recepata za pripremu.
Domaći liker od borovnica – osnovni recept za liker od borovnica je jednostavan i lako se može pripremiti u kućnim uslovima. Sve što je potrebno jeste samo nekoliko osnovnih sastojaka, kako bi se dobilo ukusno slatko i blagotvorno alkoholno piće. Za pripremu je potrebno:
- 250 gr svežih borovnica
- ½ l rakije lozovače
- 100 gr šećera
- Nekoliko karanfilića
Borovnice dobro oprati, zgnječiti i staviti u odgovarajuću teglu za spremanje. Naliti rakiju, pa teglu dobro zatvoriti i ostaviti na osunčano mesto da stoji najmanje mesec dana. Sunčeva toplota ubrzava proces otapanja materija iz borovnica u alkohol, ali nije neophodna. Ukoliko želimo da liker zadrži jako tamnu boju može se ostaviti na neko umereno toplo mesto u senci. Povremeno promućkati teglu, a kada istekne period stajanja, procediti tečnost kroz gustu gazu. Odvojeno ukuvati šećer i karanfilić u oko pola litra vode, tako da se dobije fini sirup. Kada se ohladi, izvaditi karanfilić, pa pomešati sa tečnošću od borovnica. Presuti u spremljene boce i dobro zatvoriti, pa odložiti da stoji bar još mesec dana. Što liker duže stoji pre konzumacije, to će se sastojci bolje prožeti, a rezultat će biti bogatija aroma.
Liker od borovnica sa rumom i vinom – Ovaj aromatični liker se pravi u kombinaciji vina i ruma, a ponekad se u recepte dodaje i rakija. Mešavina pića daje likeru posebnu aromu i bogat sladak ukus. Potrebni sastojci su:
- 400 gr borovnica
- 350 gr šećera
- 1 l crnog vina
- 5 dl ruma
- 3 kesice vanilin šećera
- Nekoliko karanfilića
Staviti u posudu za kuvanje voće, šećer, karanfilić i zaliti vinom. Sve zajedno kuvati dok ne provri, pa još oko deset minuta. Skloniti sa vatre i ostaviti da se ohladi, pa dodati vanilin šećer i rum. Sve fino pomešati, tako da se šećer što bolje rastopi, pa sipati u flaše i odložiti na tamno i hladno mesto. Borovnice se ne gnječe i mogu da ostanu u piću, kao i karanfilić, jer tokom stajanja dodatno puštaju svoj fini ukus i miris. Najbolje da se borovnice ravnomerno rasporede po flašama, te će osim bogatijeg ukusa, piće imati i primamljiv izgled.
Liker od šumskog voća – Borovnice se često jedu u kombinaciji sa drugim šumskim voćem, u raznim kolačima, tortama ili sladoledu. Od mešavine bobičastog voa mogu da se prave i sokovi i drugi napici, kao što je voćni liker. Za pripremu likera je potrebno:
- ½ kg šumskog voća (šumske jagode, borovnice, kupine, ribizle, maline)
- 400 gr šećera
- 1 l vodke
- ½ l vode
Prokuvati šećer i vodu, a voće zgnječiti pa preliti dobijenom tečnošću. Ostaviti mešavinu da stoji nedelju dana u frižideru, uz povremeno mešanje. Nakon toga procediti kroz gazu i dodati votku. Gotov liker presuti u boce i čuvati na tamnom i hladnom mestu. Što duže liker bude stajao, ukus će biti bogatiji i lepši. Može se i još jednm procediti nakon mesec dana stajanja.