Likeri od voća iz domaće kuhinje prvo su u narodu bili korišćeni pre svega kao lekoviti preparati, a tek kasinje su se počeli konzumirati kao slatka opojna pića za uživanje. Liker od breskve svakako je jedan od omiljenih. Poput popularnog italijanskog Limunćela i liker od breskve je zastupljen u prodaji, no sigurno je daleko veći užitak kada dolazi iz kućne radinosti, spremljen po tradicionalnim receptima naših krajeva. Liker od breskve je ukusan, zdrav i primamljiv alkoholni napitak, odličan kao aperitiv za svaku priliku.
Breskve se koriste u kulinarstvu kao dezertno i proizvodno voće, pored zrelog svežeg ploda. Za recepte se koristi plod breskve, bogat hranljivim i korisnim materijama. U domaćoj kuhinji se koristi za pripremu džemova, marmelada i slatka, koji mogu da se jedu tokom cele godine. Sušene breskve su takođe odličan izvor korisnih sastojaka, a omiljeni su i sokovi i kompoti od ovog voća. Posebno mesto zaslužuje i odličan liker od breskve.
Hranljiva i lekovita breskva
Plod breskve je riznica hranljivih materija. On sadrži veliku količinu vitamina, minerala, eteričnih ulja, organskih kiselina, voćnih šećera, vlakana i drugih sastojaka. Smatra se da su breskve izuzetno pogodne za različita zdravstvena stanja. Proizvodi od breskvi imaju deo pozitivnog dejstva kojim se odlikuje sveži plod, pa su takođe preporučljivi u ishrani.
Breskve su odličan antioksidans i pomažu organizmu da se oslobodi viška toksina i otpadnih materija, te čuvaju jetru i želudac. Dobre su za zdravlje očiju i bistrinu vida. Bogate su prirodnim šećerima i savetuju se osobama koje žele da smršaju. Osim toga se smatra da mogu da pomognu i u borbi protiv starenja i čuvaju svež i sjajan izgled kože. Zbog velike količine hranljivih materija hrane čitav organizam, imaju i blago umirujuće dejstvo, veruje se da deluju i kao afrodizijak, a sadrže i enzime koji su neophodni za prevenciju karcinoma i oboljenja srca.
Recepti za liker od breskve
Liker od breskve je idealan način za uživanje u blagodetima ovog sočnog voća u jednom finom opojnom napitku. Domaći liker se priprema jednostavno, a u pripremi mogu da se koristi različiti sastojci, koji će piću dati dodatna svojstva i posebnu aromu. Sledi nekoliko predloga za pripremu domaćeg likera.
Liker od breskve sa belim vinom – Vino i rum daju specifičnu aromu svim voćnim likerima, pa tako i likeru od breskve. Recept je jednostavan, a za pripremu su potrebni sledeći sastojci:
- 1 kg zrelih breskvi
- 300 gr šećera
- 2 vanilin šećera
- 5 dl belog dezertnog vina
- 2 dl ruma
Breskve oprati, oljuštiti pažljivo pa narezati na kockice. Staviti u posudu za kuvanje, pa posuti šećerom i dodati vino. Sve zajedno kuvati dok ne provri i još nekoliko minuta. Ostaviti da se ohladi, pa sipati rum i dodati vanilin šećer. Sve lepo pomešati i sipati u boce. Liker je odličan i ako u njemu ostanu komadići breskve. Može se i procediti, a voće koristiti za pripremu dezerta.
Liker od breskve sa pomorandžom i limunom – Citrusi daju ovom piću posebnu, kiselkastu i osvežavajuću notu. Oni su i odličan izvor vitamina i drugih korisnih sastojaka, te u kombinaciji sa breskvama daju napitku i dodatna pozitivna svojstva. Za pripremu likera je potrebno:
- 15 breskvi
- 1 limun
- 1 pomorandža
- 1 l domaće rakije
- 600 gr smeđeg šećera
- 2 vanilin šećera
Breskve oprati i iseckati na kockice, limun i pomorandžu takođe oprati i iseći na manje komade ili kolutove. Staviti voće u teglu i sipati rakiju, pa ostaviti da tako stoji bar tri nedelje, na tamnom mestu. Nakon toga procediti voće, pa u tečnost dodati šećer i vanilin šećer. Sve zajedno ostaviti da odstoji isto toliko vremena, a povremeno promešati da se šećer dobro otopi.
Liker od breskve sa košticama – Liker od breskve će imati još lepšu aromu i ukus ako se u recept dodaju med i jezgra iz koštica ploda. Osim specifičnog ukusa, med je poznat kao prava super hrana, te ovom piću daje i dodatna korisna svojstva. Potrebno je:
- 1 kg breskvi
- 1 pomorandža
- 200 gr šećera
- 50 gr meda
- 1 kašika semena korijandera
- 1 l alkohola od 38%
Breskve oprati, osušiti i iseći na kockice, a koštice zdrobiti i sačuvati jezgro za dodatnu aromu. Pomorandžu oguliti i iscediti sok. Breskve, jezgra, koru od pomorandže, šećer, med i korijander sve pomešati u tegli i zaliti alkoholom. Ostaviti da stoji šest nedelja i na kraju procediti i nasuti u boce.