Liker od čokolade, gusti, slatki alkoholni napitak smatra se prvoklasnim ženskim pićem, mada nikako ne možemo reći da je jači pol imun na njegovu bogatu aromu i opčinjavajući ukus. Liker od čokolade nije mnogo jak alkoholni napitak, ali je zato bogat u svom sastavu i podseća na hladnu verziju tople čokolade.
Čokoladni liker je slatki napitak kome će svako teško odoleti i idealan je za svaku priliku, posebno za sladokusce i ljubitelje čokoladnih poslastica. Pije se u celom svetu, a veoma se jednostavno može napraviti i u kućnoj verziji.
Blagodeti čokolade
Blagodeti tamne čokolade su poznate odavno. Smatra se jednim od najslađih afrodizijaka i izuzetnom namirnicom za opšte zdravlje. Smatra se da je štapić crne čokolade dnevno odličan za dobru krvu sliku i za imunitet. Sastojci ove dezertne namirnice je čine neodoljivom i blagotvornom za celokupan organizam. Najbolje je konzumirati čokoladu sa što većim procentom kakaa, kakve su tamne čokolade koje se koriste za jelo i kuvanje.
Čokolada sa većim udelom kakaa je izvor veoma značajnih nutritijenata, magnezijuma i bakra, koji igraju važnu ulogu u oporavku mišićnih tkiva i neguju kariovaskularni sistem. Crna čokolada je bogata antioksidansima, flavonidima koji posebno pozitivno deluju na organizam. Oni se uspešno bore protiv štetnih slobodnih radikala i pomažu u borbi protiv raka i srčanih oboljenja. Tamna čokolada takođe pomaže u regulisanju nivoa holesterola u krvi i može da poboljša stanje kod blagog oblika anemije.
Tamna čokolada podiže raspoloženje, podstiče moždane funkcije i revitalizuje umoran organizam, podižući energiju. Smatra se da podstiče i libido i ima afrodizijačka svojstva. Za razliku od mlečne i bele čokolade, sadrži manje masti i šećera, pa se često preporučuje kao poslastica u toku redukcionih dijeta. Crne čokolada ima izuzetno pozitivne efekte na čitav organizam, ako se konzumira u umerenoj količini.
Neizostavna je u nebrojenim slatkim receptima, a u pojedinim kulinarskim ekstravagancijama se koristi i u pripremi posebnih jela. Spisak kolača i torti sa čokoladom za kuvanje nema kraja, a tu su i sladoledi, pudinzi, topinzi i prelivi, topli i hladni napici. Jedan od omiljenih napitaka sa čokoladom je i kremasti čokoladni liker, aperitiv koji će sigurno obradovati svakog gosta.
Recepti za liker od čokolade
Čokoladni liker je piće rašireno širom sveta i može se nabaviti u svakoj prodavnici pića. No, svakako je još slađe i ukusnije kada se priprema u kućnoj varijanti. Recepti za liker od čokolade nisu komplikovani i daju divan i hranljiv aperitiv za prave sladokusce. Sledi nekoliko predloga za domaći liker od čokolade.
Domaći čokoladni liker – Za pripremu likera od čokolade nije potrebno mnogo vremena, niti komplikovani postupci. Sve što je potrebno jeste nekoliko osnovnih sastojaka. Potrebno je:
- 200 gr čokolade za kuvanje
- ½ kg šećera
- ½ l mleka
- ½ l ruma
- 1 vanilin šećer
Prvo prokuvati šećer u polovini količine mleka, na blagoj vatri, tako da se šećer potpuno istopi. U ostatku mleka rastopiti prethodno izrendanu čokoladu za kuvanje. Pomešati otopljenu čokoladu sa ukuvanim šećerom u mleku. Sve zajedno vratiti na ringlu i još malo prokuvati, tako da se svi sastojci lepo sjedine. Potom skinuti sa vatre i dodati i vanilin šećer, pa ostaviti da se prohladi. Dodati rum, pomešati i sipati u flašu. Ostaviti par dana da odstoji, za bolji ukus. Čokoladni liker služiti hladan, a po želji se može dekorisati šlagom i rendanom čokoladom, za poseban užitak. Držati u frižideru.
Gusti čokoladni liker – Umesto čokolade za kuvanje, za pripremu likera može da se koristi i čist kakao, koji daje odličnu aromu, a istovremeno je veoma blagotvoran za organizam. Za pripremu likera sa kakaom su potrebni sledeći sastojci:
- 100 gr kakaa u prahu
- 1 puding od čokolade
- 300 gr šećera
- ½ l ruma
- 1 l mleka
Pomešati kakao, puding i 200 ml mleka, tako da se otope grudvice. Ostatak mleka ukuvati sa šećerom, do ključanja, pa smanjiti vatru i uz neprekidno mešanje dodati istopljeni puding i kakao. Mešati dok se smesa ne zgusne, pa dodati rum. Dobro promešati, a po potrebi vratiti na ringlu, ako treba dodatno da se otopi i sjedini. Gotov liker sipati u flaše, prohladiti i staviti u frižider. Preporučuje se da ovakav liker stoji u frižideru najmanje pet dana, kako bi dobio pun ukus i aromu. Ukoliko se desi da je previše gust, može se bez problema dodati još malo ruma. Liker se služi potpuno hladan i ne treba da stoji van frižidera, pošto je kvarljiv zbog mleka.