Liker od limuna je svetski poznati alkohlni napitak, a najčešće ga možemo pronaći pod popularnim nazivom Limoncello. To je italijansko piće, mada se pravi i pije gotovo svuda u svetu. Potiče iz prelepih krajeva južnih italijanskih obala Amalfija, Sorenta i Kaprija.
Domaći limunčelo se rado pravi i kod nas, a osim što predstavlja pravi osvežavajući aperitiv, smatra se da je odličan za varenje nakon obilnog obroka. Sveža citrusna aroma i blagodeti najpoznatijeg agruma čine limunčelo prvoklasnim pićem.
Lekoviti limunčelo
Liker od limuna je dobar i za zdravlje, pošto ga odlikuju i blagotvorne karakteristike koje ovaj citrus ima i koje deluju na naš organizam. Danas postoji mnogo sorti limuna, a najzastupljeniji su običan žuti limun, koji najčešće koristimo i zeleni limun, odnosno limeta. Plodovi ovog drveta su svoju slavu stekli zahvaljujući izuzetno značajnoj količini C vitamina, pa je limun od davnina smatran prirodnim lekom za mnoga zdravstvena stanja, pre svega zato što jača imuni sistem i otpornost organizma.
Limun je bogat i drugim vitaminima i mineralima, a sadrži nizak procenat šećera, te je čest na meniju raznih redukcionih dijeta. Iako ima jako kiseo ukus, zapravo predstavlja ultimativnu baznu namirnicu, što ga čini odličnim za svakodnevnu konzumaciju. Danas većina namirnica koje konzumiramo izazivaju preteranu kiselost organizma, tako da svakodnevna konzumacija limuna može umnogome da pomogne u dovođenju kiselosti organizma u ravnotežu.
Plod limuna se koristi u najrazličitijim receptima svetskih kuhinja. Sa njim se spremaju kolači, torte i razne druge poslastice, a često se dodaje i uz jela od mes i ribe. Dodajemo ga u čaj i od njega pravimo osvežajajuću limunadu ili mešani ceđeni sok. Limun je odličan sastojak za pripremu slatkih alkoholnih pića. Od limuna se pripremaju ukusni slatki likeri, čiji sastojci variraju od kraja u kojima se priprema.
Recepti za liker od limuna
Najpoznatiji liker od limuna je svakako italijanski limunčelo, ali se sličan napitak priprema i u domaćoj varijanti u našim krajevima. Osnovni recept nije komplikovan i ne zahteva nikakv posebna ulaganja. Predstavlja varijaciju italijanskog napitka koji umesto rakije sadrži vodku. Za pripremu su potrebni sveži limunovi, domaća rakija i šećer, a drugi dodaci mogu da se stave po ukusu i želji. Slede interesantni predlozi za pripremu Limunćela iz domaće kuhinje.
Domaći liker od limuna – Domaći liker od limuna je jednostavan za pripremu. Preporučuje se da se koriste neprskani organski plodovi, ukoliko su dostupni. Za pripremu su potrebni sledeći sastojci:
- 10 limunova
- 900 gr šećera
- 900 ml vode
- 1 l domaće rakije
Limunove dobro oprati, pošto se piće priprema od njegove korice. Potom ih pažljivo oljuštiti, što je moguće tanje, odnosno tako da ostane što manje bele pokožice, pošto ona daje gorčinu. Oljuštenu koricu staviti u teglu za pripremu likera. Preliti rakijom, dobro zatvoriti teglu i odložiti je na tamno i hladno mesto da odstoji nedelju dana.
Nakon isteka tog perioda sledi druga faza spremanja likera- Pomešati vodu i šećer i prokuvati na laganoj vatri. Mešavina nikako ne treba da provri, već da se šećer potpuno istopi. Tečnost iz tegle sa koricom zatim procediti kroz gazu i pomešati sa rastopljenim šećerom u flaši u kojoj će stajati piće. Potom zatvoriti flašu i odložiti gotov napitak da odstoji bar još dva dana, kako bi se svi sastojci sjedinili, a piće dobilo pravu aromu. Liker od limuna ima najbolji ukus kada se služi potpuno hladan, tako da je najbolje da stoji u frižideru.
Liker od limuna i narandže – Liker od limuna će dobiti posebno osvežavajući ukus i lepu aromu, kao se pravi sa pomorandžama. Za pripremu ovog piće je potrebno:
- 4 pomorandže
- 3 limuna
- ½ kg šećera
- ½ l rakije
- 1 štapić vanile ili vanilin šećer
Kao i u prethodnom receptu, potrebno je dobro oprati limun i pomorandže, pa što tanje oguliti koricu. Koricu potom prokuvati i procediti i odložiti na stranu. Očistiti oljušteni limun i narandžu od bele pokožice što je više moguće, pa ih narezati na kockice i preliti vodom tako da ih pokrije. Dodati vanilu i zajedno prokuvati. Potom pulpu od voća procediti i odvojiti, a u tčnost koja je ostala dodati šećer, pa ponovo prokuvati da se dobije sirup.
Potom u teglu za pripremu likera staviti red korice, pa red pulpe od voća i zaliti sirupom. Dodati i rakiju, te sve zajedno ostaviti da stoji oko nedelju dana na tamnom i hladnom mestu. Nakon toga procediti kroz gazu i nasuti u boce. Služiti potpuno ohlađeno.