Prokelj je povrće koje pripada porodici kelja i kupusa, ali je minijaturno. Glavice prokelja po izgledu liče na glavice kupusa, mada po ukusu više podsećaju na kelj. Ovo povrće nazivaju još i prokula, prokulica ili kelj pupčar.
Prokelj možete nabaviti u toku čitave zime, odnosno negde od septembra pa sve do kraja marta. Uvek birajte manje i zelenije glavice, jer one su svežije i imaju više hranljivih sastojaka. Imajte na umu da prokelj ne podnosi mraz, pa zamrznute glavice prokelja sadrže veoma malo tijamina. Takođe, uvek morate voditi računa da ga ne prekuvate jer tada gubi hranljive sastojke.
Prokelj je veoma hranljiv i prepun korisnih sastojaka, ali ipak nije dovoljno zastupljen u našoj ishrani. U nastavku teksta ćete saznati nešto više o lekovitim svojstvima prokelja, a predložićemo vam i neke ukusne recepte od ovog povrća.
Lekovita svojstva
Prokelj je bogat izvor proteina, dijetetskih vlakana, omega 3 i omega 6 masnih kiselina i vitamina. Istraživanja su pokazala da osobe koje svakoga dana konzumiraju 300 g prokelja imaju 37% veću koncentraciju vitamina C u krvi. Prokelj je jedan od najbogatijih izvora folne kiseline, koja je neophodna za rast ćelija i od posebne je važnosti za decu. Osim što je dobra za decu, folna kiselina učestvuje u izgradnji tkiva kod starih ljudi. Takođe, prokelj sadrži velike količine minerala, naročito kalijum, mangan, kalcijum, bakar, gvožđe i fosfor. Kao odličan izvor antioksidanata, prokelj može ublažiti brojne zdravstvene tegobe.
Detoksikuje organizam. Prokelj sadrži velike količine kalijuma, koji izbacuje višak vode iz tela i poboljšava transport hranljivih materija iz krvi u ćelije. Pored toga, prokelj odstranjuje i suvišne kiseline iz tela i pročišćava organizam.
Reguliše varenje. Dobar je za varenje i reguliše rad creva. Ako redovno konzumirate prokelj, nećete imati problema sa zatvorom, nadimanjem i gasovima.
Čuva kardiovaskularno zdravlje. Zahvaljujući kalijumu, prokelj povoljno utiče na rad srca i krvnih sudova i kontroliše krvni pritisak.
Pomaže u mršavljenju. S obzirom da ubrzava metabolizam, prokelj može da pomogne i ako želite da se oslobodite suvišnih kilograma. Vlakna koja se nalaze u prokelju nemaju kalorije, ali mogu da apsorbuju vodu i doprinose osećaju sitosti. Takođe, prokelj ima samo 45 kalorija na 100 g i ne sadrži holesterol, pa je česta namirnica u mnogim dijetama.
Jača imunitet. Zahvaljujući velikoj količini vitamina C, prokelj je dobar za jačanje imuniteta. Prokelj otklanja umor i vraća energiju organizmu.
Poboljšava pamćenje. Dokazano je da prokelj poboljšava pamćenje i koncentraciju, zbog tijamina koji sadrži. Studije su pokazale da je nedostatak tijamina uzrok lošeg pamćenja dece u školi.
Doprinosi zdravlju očiju. Prokelj sadrži sastojak zeaksantin, koji se apsorbuje u mrežnjaču oka i štiti oko od UV zraka. Zeaksantin sprečava oštećenje mrežnjače i pojavu makularne degeneracije kod starijih ljudi. Zdravlju očiju doprinosi i sastojak lutein, koji se takođe nalazi u ovom povrću.
Sprečava rak. Prokelj je od davnina poznat po svom antikancerogenom dejstvu. Naime, on sadrži hemikalije koje su efikasne u borbi protiv raka, naročito raka debelog creva, i zato svakako treba da se nađe u vašem jelovniku.
Reguliše san. Prokelj sadrži i triptofan, aminokiselinu koja pomaže u regulisanju sna.
Poboljšava raspoloženje. Zahvaljujući folnoj kiselini, prokelj podstiče proizvodnju raznih hormona i doprinosi dobrom raspoloženju.
Prokelj je veoma hranljiv i prijatnog je ukusa. Od prokelja možete spremati razne čorbe, salate i druga jela a možete ga pohovati, zamrzavati ili kiseliti. U nastavku slede neki od ukusnih recepata koje možete pripremiti brzo i jednostavno.
Recepti
- Čorba od prokelja sa rolnicama od mesa
Sastojci:
400 g prokelja
300 g krompira
200 g junećeg mlevenog mesa
600 g jabuka
50 g dimljene slanine
100 g kisele pavlake
2 glavice crnog luka
3 kašike ulja
3 dl belog vina
5 dl supe
So, biber
Malo majorana
Način pripreme:
Najpre očistite prokelj, a krompir oljuštite i isecite ga na kolutove. Zagrejte ulje i pržite na njemu dimljenu slaninu koju ste prethodno iseckali. Dodajte luk i dinstajte još malo, a zatim dodajte seckane krompire i prokelj. Prelijte sa 3 dl vina i sa 5 dl supe i pustite da se sve krčka oko 25 minuta. Zatim, očistite jabuke i isecite ih na kockice, pa ih dodajte u šerpu, a potom dodajte i malo majorana. Ostavite da se sve krčka još oko 10 minuta. Napravite loptice od mesa i ubacite ih u čorbu, pa dodajte so i biber po želji. Umešajte pavlaku, pa kuvajte još malo i vaša čorba je uskoro gotova.
- Prokelj sa pavlakom
Sastojci:
1 kg prokelja
50 g putera
2 čena belog luka
1 glavica crnog luka
2 dl kisele vode
1 dl vode
1 kašičica soli
Malo mlevenog bibera
Način pripreme:
Istopite puter u tiganju, pa dodajte sitno iseckani crni luk, a nakon 5 minuta i prokelj. Dodajte so i biber, pa nalijte vodu, poklopite i pustite da se dinsta oko 15 minuta. Pomešajte pavlaku sa izgnječenim belim lukom, pa prelijte to preko prokelja. Sklonite tiganj sa ringle i vaše jelo je gotovo.
- Prokelj sa paradajzom i maslinama
Sastojci:
1,4 kg prokelja
12 zelenih maslina
2 čena belog luka
0,5 dl maslinovog ulja
2 kašike vinskog sirćeta
So
Paradajz
Način pripreme:
Kuvajte prokelj dok ne omekša, a zatim ga procedite i ostavite da se prohladi. U drugoj posudi pržite luk na maslinovom ulju, pa dodajte prokelj. Nemojte mešati, već samo protresite posudu, pa sklonite sa ringle. Masline isecite na pola, pa ih stavite na prokelj i dodajte vinsko sirće. Ponovo protresite posudu i ostavite da se kuva još oko 2 minuta. Služite ovo jelo dok je toplo, a kao prilog stavite paradajz.