U poslednje vreme sve više ljudi se suočava sa bolovima i grčevima u stomaku koje može prouzrokovati disfunkcija različitih organa.
Simptome bolova u stomaku ima oko 40 odsto odraslih, a čak polovina njih uzima lekove na svoju ruku dok svega 25 odsto poseti doktora zbog bolova.
Simptomi i vrste bolova u stomaku
Bol u stomaku može biti akutni i u tom slučaju pojavljuje se iznenada i traje kratko često praćen grčevima i nadutošču ili hronični koji je dugotrajan. Oko 60 odsto stomačnih bolova je najčešće prolazno i predstavlja trenutni problem zbog loše ishrane, prejedanja, nervoze i napetosti, menstrualnog ciklusa itd.
Bolovi u stomaku mogu biti i simptomi bolesti kao što si gorušica, gastritis, upala slepog creva, zatvor, dijareja, kamen u bubregu ili žučnoj kesi, rak želuca itd. Dugotrajan bol je alarm koji upozorava da nešto nije u redu.
S obzirom na to da živimo i hranimo se brzo i ne vodimo računa o zdravom životu bolovi u stomaku nisu iznenađujuća pojava. Pored promene načina ishrane kao bitnog faktora za suzbijanje nadutosti i bolova postoji veliki broj prirodnih lekova koji uspešno leče stomačna oboljenja.
Čajna mešavina od korijandera, kamilice, bosiljka, nane, kima i morača:
Korijander je dobar antioksidans, antiseptik, antispazmolitik, afrodizijak. Od svih sastojaka najjače dejstvo ima eterično ulje koje potpomaže stvaranje želudačnih sokova i suzbija grčeve. Kim reguliše gasove, a bosiljak održava ravnotežu u crevnoj flori.
Nana ima umirujuće dejstvo na želudac i creva zbog čega smanjuje grčeve, mučninu, napinjanje, bolove i višak vazduha koji nastaje usled brzog i halapaljivog jedenja i gutanja kada hrana uglavnom nije dovoljno sažvakana što dodatno otežava varenje. Nana takođe učestvuje i u stvaranju želudačnih sokova.
Morač pospešuje probavu, smanjuje nadutost i grčeve. Možete da pripremite čaj od svake navedene biljke posebno ili da ih kombinujete u zavisnosti šta vas muči. Najbolje je da se tokom dana popiju dve-tri šolje uvek sveže pripremljenog napitka.
Crni čaj
Ukoliko dodate malo meda i soli u crni čaj osetićete okrepljujuče dejstvo na rad želuca i creva. Preporučuje se da se uzima više puta tokom dana po jedna šolja.
Čajna mešavina od nane, kamilice i matičnjaka
Staviti po prstohvat kamilice, nane i matičnjaka i preliti sa 200 ml ključale vode i ostaviti da odstoji poklopljeno 15 minuta. Zatim procediti i piti gutljaj po gutljaj.
Čajna mešavina protiv nadimanja
Po kašičicu nevena, koprive i hajdučice preliti sa 200 ml ključale vode. Ostaviti da odstoji pola sata i piti od tri do pet puta dnevno.
Eliksir protiv gasova i nadutosti
U avanu usitniti prstohvat semenki kima, anisa i komorača. Potom ih staviti u staklenu posudu i preliti sa šoljom votke. Dobro promešati sve sastojke i čvrsto zatvoriti posudu koja se stavi da odstoji nekoliko dana pored izvora toplote. A potom tečnost procediti i ostaviti da stoji na mračnom mestu. Piti po jednu čašicu eliksira dnevno protiv jakih gasova i nadutosti.
Lekoviti prah
Izmešati po 30 g morača, kima i korijandera i 10 g korena angelike. Tri kašike mešavine usitniti u avanu i uzimati na vrh noža tokom dana posle jela. Istovremeno piti jak čaj od kamilice koji se priprema tako što se kašika kamilice prelije sa 200 ml prokuvane vode i ostavi da odstoji oko sat.
Oblog od kamilice
Manji peškir ili pelenu potopiti u što topliji i koncentrovaniji čaj od kamilice, a zatim ga iscediti i staviti na stomak. Ovako pripremljena obloga će umiriti grčeve i bolove u stomaku.
Masaža stomaka
Masaža stomaka aktivira pasivne stomačne mišiće i creva. Usled fizičke neaktivnosti creva često postanju lenja. Nežnim, kružnim pokretima u smeru kazaljke na satu masirajte stomak kako bi se varenje stabilizovalo i nadutost i grčevi nestali.
Šetnja
Šetnja je takođe odličan način za suzbijanje stomačnih tegoba. Brzi hod u trajanju od 10 do 15 minuta, može da pokrene varenje. Bez vežbanja creva postaju lenja, što upravo dovodi do grčeva i zatvora.
Akupresura
Stres je čest uzrok bolova u stomaku, a akupresura podstiče lučenje endorfina tzv. hormona sreće što vam pomaže da se opustite kada vas stomak boli. Oko pet minuta nežno pritiskajte kružnim pokretima prstiju deo abdomena koji se nalazi četiri prsta širine iznad pupka.
Pepermint
Pepermint bombone su odličan način da umirite stomačne tegobe i osvežite dah. Tvrde pepermint bombone pomažu kod problema sa varenjem jer opuštaju stomačne mišiće.
Đumbir
Đumbir podstiče stvaranje pljuvačke i varenje i zbog toga je odličan izbor umesto žvake, jer sadrži esencijalna ulja koja mu daju specifičan i jak ukus koji ne odgovara svima. Ukoliko ne želite da žvaćete parče korena đumbira popijte čaj od njega ili ga dodajte u čorbu ili jelo.
Termofor
Napunite termofor vrućom vodom i stavite na stomak. Toplota iz termofora smiriće creva i želudac.
Narendana jabuka
Jabuka sadrži mnoge hranljive sastojke i vitamine kao što su voda, vlakna, voćne kiseline, pektin, vitamin C i minerale kalijum, kalcijum i magnezijum. Narendanu jabuku ostavite da odstoji pola sata, sat – dok ne postane žutosmeđa i zatim je pojedite. Ovo će vam pomoći da se iz organizma izbace toksini, a efikasno uspostavlja i ravnotežu crevne flore.
Za bolove u želucu
U pola litre soka od bundeve dodajte dve kašike meda i jednu kašiku jabukovog ili vinskog sirćeta. Od ovog soka bol u želucu će prestati gotovo trenutno.
Pomešajte šest kašika mlevenog kukuruza i četiri kašike mlevenog graška i prelijte sa dve litre ključale vode. Ostavite da odstoji 15 minuta i procedite. Pijte po potrebi. Odličan je protiv gastritisa i bola u želucu.
Lagana ishrana umesto prejedanja
Prejedanje može da izazove grčeve i nadutost u stomaku. Probajte jednodnevnu dijetu koja se bazira na unosu tečnosti kao što su supa, voda ili sveži sokovi i lagana hrana poput dvopeka, keksa, pirinča itd.
Bistra i nemasna supa od piletine ili povrća smiriće nadutost i bolove, a pomaže i kod prehlade i gripa. Prepečeni tost hleb ili dvopek upija toksine iz stomaka dok pirinač suzbija dijareju i mučninu, jer je lako svarljiv i apsorbuje višak tečnosti.
Med je jedan od najefikasnijih lekova za umirivanje stomačnih tegoba, jer sadrži mnogo enzima i kiselina koje pomažu pri varenju i apsorpciji. Kašičicu meda rastvorite u čaši vode i pijte po mogućnosti pola sata pre doručka najmanje sedam dana, a može i duže. Med takođe po potrebi možete staviti i u čaj kako biste ublažili mučninu i dijareju.