Čeri paradajz (Cherry tomato) svoj naziv verovali ili ne duguje trešnji. Zbog toga što su plodovi ove biljke veličine jedne krupnije trešnje, otuda za nju naziv Cherry. Plodovi mogu varirati u svojoj veličini, od onih najsitnijih koji su manji od 1 cm u prečniku, pa i do najkrupnijih čiji prečnik ide i preko 2 cm.
Takođe postoje i razne varijacije u boji, te tako pored klasičnih crvenih, mogu se sresti i u zelenoj, žutoj i bordo boji. Zato su pored spravljanja raznih salata i ukusnih jela idealni, zbog svoje minimalnosti i koloriteta, i za dekoraciju.
Uzgoj Čeri paradajza
Ukoliko se ova sorta takozvanog trešnjolikog paradajza gaji na otvorenom, neophodno mu je obezbediti dobru podlogu, dovoljno vode i adekvatnu temperaturu. Raspon temperatura koji odgovara ovom tipu paradajza jeste između 20 i 25 ˚C, u suprotnom ukoliko su temperature niže ili pak više od dozvoljenih, to će dovesti do zaustavljanja rasta i opadanja listova ili pak cvetova.
Paradajz zahteva vlažnost zemlje oko 60-70%, tako da se zaliva u rasponu od 2-5 dana. Neophodno je i da zemlja bude izuzetno hranljiva, tako da se i ishranjuje preko sistema „kap po kap“, prilikom navodnjavanja i to sredstvima koja su rastvorljiva u vodi. Svaki od zasada poželjno je da ima potporu u vidu malih drvenih kolaca.
Ovaj hibrid paradajza bere se u grozdovima, ili se beru plodovi pojedinačno. Plodovi su uglavnom teški oko 15 – 20 grama, a oni „krupniji“ idu i do preko 30 grama. Smatra se da je Čeri paradajz relativno lagan za uzgajanje, da je otporan na mnoge bolesti i da je dobro prilagodljiv na klimatske uslove. Stoga se domaćice često odlučuju i da ga gaje u sopstvenim baštama pa čak i saksijama.
Čeri paradajz – lekovitost
Smtra se da ovaj paradajz obiluje hranljivim materijama, i da ih ima znatno više nego u „klasičnom“ paradajzu.
Obilje vitamina kakvi su na prvom mestu vitamin C, zatim vitamin A, ali i neizostavni vitamini grupe B, E i K, daju mu veliki značaj u jačanju imunskog sistema ljudi i zaštiti od brojnih infekcija i prehlade.
Od minerala najzastupljeniji su kalijum i gvožđe, a nadalje i natrijum, bakar, magnezijum i fosfor. Bogatstvo pre svega kalijumom daje mu veliku ulogu u regulisanju visokog krvnog pritiska, a bogatstvo u gvožđu je ideano u borbi protiv anemije.
Likopen koga u paradajzu ima u izobilju je idealan antioksidant za organizam u borbi protiv raznih tumorskih oboljenja. Niske je kalorijske vrednosti a jako bogat u vlaknima.
Koristi se pored uloge u ishrani i za lepotu i vitalnost kože u sastavu brojnih maski, zbog bogatstva pre svega vitaminima A i C.
Čeri paradajz u ishrani
Pored toga što je idealan za dekoraciju raznih jela, salata, turšija, od ove hibridne sorte paradajza mogu se spremati i razna ukusna i hranljiva jela.
Počnimo zato sa jednim doručkom punim vitamina i minerala. Napravimo sendvič sa čeri paradajzom za kvalitetno jutro i dajmo sebi dovoljno energije za poslove koji nam slede u toku dana.
Za ovaj sendvič nam je potrebno:
- jedna lepinja, ili sendvič kifla
- sir po volji i ukusu
- suhomesnati proizvod
- čeri paradajz
- zelena salata
Nakon što smo lepinju zagrejali, presecimo je, namažimo margarinom, poređajmo listove omiljenog suhomesnatog proizvoda, sira, i na kraju dajmo boje salatom i čeri paradajzom. i za samo par minuta obezbedili smo sebi energiju za makar pola dana.
Za ručak bismo mogli da spremimo piletinu sa čeri paradajzom. Potrebno nam je:
- 1 kg piletine (grudi)
- 1 kg čeri paradajza
- 1 mladi luk i jedan čen belog luka
- Po 1 kašičica soli, bibera
- 3 kašike vinskog sirćeta
- 3 kašike seckanog peršuna
- Ulje po potrebi
Na prvom mestu sečemo paradajz na pola, a zatim dodajemo peršun i začine, kao i ulje. Sve samešamo. Potom pečemo paradajz u tiganju sa obe strane dok ne ispusti svoj sok, a zatim ga prebacujemo u pleh gde ga na 220 stepeni pečemo 15 min. Piletinu takođe začinimo, stavimo u tiganj da porumeni sa obe strane, a zatim dodajemo u pleh paradajzu i 10 min pečemo na 200 stepeni.
Mladi luk, beli luk i malo ulja stavimo u tiganj, i tome dodamo vinsko sirće. To propržimo i na taj način smo napravili sos kojim prelivamo gotovo jelo.
Za večeru ćemo se zadovoljiti jednom laganijom salatom sa paradajzom, rukolom i feta sirom.
Sastav:
- 300 grama čeri paradajza
- 10ak listova rukole
- 250 grama feta sira
- 2 glavice luka (crnog ili crvenog)
- Začini po ukusu u vidu kašičice soli, 1/2 kašičice šećera i bibera, 2 kašičice ulja i sirćeta
Sve sastojke iseckajte i sjedinite a zatim jedite. Prijatno.