Diskus hernija – simptomi, lečenje, iskustva, operacija i oporavak

Disk između pršljenova se sastoji od fibroznog prstena koji okružuje želatinozno jezgro u kom se nalazi dosta vode. Degenerativne promene koje se javljaju sa godinama mogu da zahvate i međupršljenske diskove, odnosno hrskavicu fibroznog prstena diska. Taj prsten slabi i dolazi do njegovog pucanja i curenja želatinoznog sadržaja koji tada prodire u međupršljenske otvore i pritiska spinalne živce.

Diskus hernija može da se javi u bilo kom delu kičme, ali najčešće zahvata one delove koji se najviše pokreću, a to su pršljenovi slabinskog, odnosno lumbalnog dela kičme i pršljenovi vratnog, tj. cervikalnog dela kičme. Ovo oboljenje se češće javlja kod muškaraca nego kod žena i do njega uglavnom dolazi između 25. i 45. godine života. Naime, nakon 25. godine diskovi između pršljenova počinju da se isušuju, naročito u jutarnjim časovima. Zbog toga se pre svake fizičke aktivnosti preporučuje lagano zagrevanje. Dešava se da od diskus hernije često obole i profesionalni sportisti, ali i rekreativci. Oni nekada previše opterete svoje telo i tako dolazi do raznih povreda. U tom slučaju se treba obratiti stručnjaku sportske medicine.

Diskus hernija - simptomi, lecenje, iskustva, operacija i oporavak

Uzroci diskus hernije

Genetski faktori imaju važnu ulogu kada je u pitanju diskus hernija. Osim toga, ova bolest može biti uzrokovana i preteranim opterećenjima kičme. Naime, dok stojimo povećava se pritisak u diskovima, a ako sedimo sa naslonom (pod uglom od 45 stepeni) ili ako ležimo taj pritisak se smanjuje i hranljive materije mogu da prodru u diskove.

Dakle, dugotrajno stajanje ili sedenje dovode do preopterećenja kičme i do bržeg propadanja diskova. Uzroci diskus hernije mogu biti i pušenje, gojaznost, loše držanje tela ili nedostatak fizičke aktivnosti, jer tada mišići postaju slabi i ne mogu da daju potporu kičmi. Diskus hernija može biti povezana i sa starosnom dobi, odnosno određene funkcije diska starenjem slabe i on sve više gubi fleksibilnost i elastičnost, a želatinozno jezgro se lako može oštetiti.

Simptomi diskus hernije

Glavni simptom ovog oboljenja je bol koji se spušta od zadnjice preko noge pa sve do članaka i stopala. Do tog bola dolazi usled upale išijadičnog nerva u kičmenom kanalu. Osim bola u nogama, karakteristični simptomi su i osećaj trnjenja, slabost u mišićima i bolovi u preponama. Jedan od simptoma može biti i iznenadni tup bol u donjem delu leđa, koji nastaje usled povrede leđa, i javlja se i pri najmanjoj aktivnosti, pa čak i prilikom kijanja. Međutim, simptomi diskus hernije se razlikuju u zavisnosti od toga da li je u pitanju diskus hernija vrata ili lumbalnog dela. Kod diskus hernije vrata najčešći simptomi su trnjenje ruku i prstiju, bolovi u rukama i u ramenima, kao i oslabljeni mišići na rukama.

Takođe, dolazi do ukočenosti u predelu vrata i pokreti vrata su bolni i ograničeni. Često se javlja i zujanje u ušima, glavobolje, mučnina, vrtoglavica ili malaksalost. Mogući simptomi ove vrste diskus hernije su takođe i problemi sa očima i sa vidom, kao i bolovi između lopatica. Što se tiče lumbalne diskus hernije, glavni simptom su bol u donjem delu leđa i trnjenje i bol koji se spušta duž noge. Dolazi i do bolova i trnjenja u listovima i do bola u delu gluteusa. Stopala takođe počinju da trnu, a telo nema pravilno držanje. Česti simptomi su i slaba kontrola nad stopalima, bolovi pri bilo kakvom pokretanju trupa, bilo da je to istezanje, savijanje, naginjanje tela i slično. Dolazi i do osećaja hladnoće i žarenja u nogama, a moguća je i slabija kontrola mokrenja, pa čak i seksualna disfunkcija.

Stanje je alarmantno onda kada osetite nagli gubitak kontrole bešike i trbušnog zida i ako vam neprestano trnu članci i stopala. Takođe, ako imate bol u donjem delu leđa, osećate mučninu ili vam se pojavi krv u urinu, potrebno je da se što pre obratite lekaru.

Lečenje diskus hernije i iskustva

Diskus hernija se u većini slučajeva uspešno leči analgeticima, odnosno lekovima za smanjenje upale i bolova. Takođe, preporučuje se mirovanje i hlađenje u predelu krsta. Kada bol nestane primenjuju se vežbe na suvom i u vodi, tj. kineziterapija ili hidroterapija.

Na ovaj način, diskus hernija se može izlečiti u roku od nekoliko nedelja do nekoliko meseci. Pored ovih konvencionalnih metoda lečenja, postoje i prirodni lekovi koji mogu pomoći u slučaju hernije diska.

Obloge od krompira ili belog luka. Možete da isečete jedan osrednji krompir na kolutove i da ga privijete na bolna mesta. Osim toga, možete uzeti 10 izgnječenih čenova belog luka i propržiti ih na ulju. Zatim ovu toplu smesu stavite na bolna mesta, umotajte ih i držite tako oko 3h.

Obloga od kupusa i gline. Ova obloga je veoma efikasna za lečenje diskus hernije jer poznato je da glina ublažava bolove i smanjuje upalu. Da biste napravili ovu oblogu pomešajte 3 kašike jabukovog sirćeta, 1 litar mineralne vode, 0,5 kg gline u prahu i 3 lista kupusa. Najpre stavite glinu u veću posudu i pomešajte je sa vodom, a zatim dodajte jabukovo sirće. Dobro promešajte sve sastojke i pustite da smesa odstoji nekoliko minuta. Tada je možete namazati na bolno mesto, a zatim prekrijte listovima kupusa i umotajte krpom. Ova obloga bi trebalo da stoji na bolnom mestu oko 12 sati.

Obloga od hleba i aleve paprike. Da biste napravili ovu oblogu biće vam potreba 1 čaša vode, 2 parčeta belog hleba bez korice i 1 kašika aleve paprike. Najpre u posudu naspite vodu, dodajte hleb i alevu papriku, pa dobro promešajte smesu. Nanesite je na gazu ili na neku staru pamučnu krpu i stavite na obolelo mesto. Držite oblogu nekoliko sati.

Čaj od majčine dušice, rastavića i origana. Ovaj čaj može biti veoma efikasan za lečenje diskus hernije jer sve ove biljke imaju antiinflamatorno dejstvo. Da biste pripremili ovaj čaj potrebno vam je 500 ml vode, 1 prstohvat majčine dušice, 1 prstohvat rastavića i 1 prstohvat origana. Pomešajte ove biljke i kuvajte ih na tihoj vatri oko 5 minuta. Nakon toga pustite da čaj odstoji oko 10 minuta, a nakon toga procedite. Potrebno je da pijete 3 šoljice ovog čaja svakoga dana pre jela. Uz pomoć ovog čaja možete izlečiti diskus herniju za oko 2 meseca.

Čaj od bele vrbe. Bela vrba sadrži salicin, jedinjenje koje je po svojoj hemijskoj strukturi slično aspirinu. Zbog toga je bela vrba odlična za ublažavanje bolova u nozi i u leđima u slučaju diskus hernije. Od sastojaka su vam potrebni samo 1 litar vode i 2 kašike kore bele vrbe. U ključalu vodu dodajte koru bele vrbe i kuvajte desetak minuta. Poklopite čaj i kada se prohladi procedite ga i pijte ga u toku dana. Ipak, najbolje je da se konsultujete sa vašim lekarom pre nego što odlučite da koristite ovaj čaj za lečenje diskus hernije.

Čaj od đavolje kandže. Da biste napravili čaj od đavolje kandže potrebne su vam 2 kašike korena đavolje kandže i 200 ml vode. Koren đavolje kandže prelijte ključalom vodom, poklopite i pustite da odstoji 10-15 minuta. Nakon toga procedite čaj i pijte dva puta dnevno po jednu šolju. Ovaj čaj se pokazao kao veoma efikasan za lečenje diskus hernije.

Operacija i oporavak

U slučaju većih tegoba diskus hernija se mora operisati. Hitna operacija je neophodna u slučaju  da se javi slabost u nogama, nemogućnost mokrenja ili obavljanja velike nužde, kao i nemogućnost hodanja na petama ili na prstima jedne noge. Nakon operacije potrebno je dobro čuvati kičmu i redovno vežbati, jer stanje se nakon operacije može još više pogoršati.

Naime, preostali deo diska može ponovo da iscuri, a povećava se rizik i od propadanja diska na susednim nivoima. Zato neka vam operacija bude zadnja opcija i potrudite se da je izbegnete uz pomoć prirodnih metoda lečenja. Ipak, uvek je uvek bolje da preduzmete sve mere kako bi sprečili pojavu ove bolesti.

Prevencija diskus hernije

Prevencija diskus hernije podrazumeva, pre svega, zdravu ishranu i održavanje telesne težine pod kontrolom, jer prekomerna težina može da preoptereti kičmu i da stvori veliki pritisak na donji deo leđa. Zato, ako imate višak kilograma, počnite što pre dijetu koja će eliminisati masne naslage i toksine iz vašeg organizma.

Zdrava ishrana. Ishrana je takođe veoma važan faktor za prevenciju i lečenje diskus hernije. Jedite što više voća i povrća, integralnih žitarica i ostalih namirnica koje su bogate antioksidansima jer oni pomažu u regeneraciji tkiva. U slučaju diskus hernije naročito je dobro jesti morske alge, beli luk, pahuljice, semenke, citrusno i bobičasto voće, mahunarke, biljno ulje i biljno mleko, pivski kvasac itd. Obavezno je i da pijete dovoljno vode, a preporučuje se oko 2 litra vode svaki dan. Organizam mora biti dobro hidriran da bi mogao da obavlja pravilno sve funkcije. Važno je takođe i da ostavite pušenje jer nikotin može loše uticati na disk i smanjiti njegovu mogućnost da apsorbuje potrebne sastojke.

Fizička aktivnost. Takođe, potrebno je da redovno vežbate i da popravite držanje tela. Potrudite se da svakoga dana na svaka 2-3 sata šetate 10-20 minuta po ravnom tlu. Obavezne su i vežbe snage za leđa i kičmu koje će ojačati mišiće i omogućiti pravilno držanje. Od fizičkih aktivnosti se preporučuju joga, aerobik, plivanje i vežbe istezanja koje će kičmu održati gipkom i elastičnom. Takođe, i teretana može pomoći da se kičma održi u dobrom stanju. Međutim, nemojte da dižete velike težine jer one mogu preopteretiti kičmu, a izbegavajte i nagle pokrete.

Kućna nega. Da biste sprečili pojavu diskus hernije ili da biste obezbedili adekvatan oporavak nakon operacije potrebno je da uvek nađete vremena da se odmorite i opustite svoje telo. Od velike pomoći može biti da ležite na podu sa jastukom ispod glave i kolena. Dok sedite uvek između leđa i stolice stavite mali jastuk ili uvijeni peškir, a dok spavate dobro je da jastuk držite između kolena da bi leđa bila u neutralnom položaju.

Sponzorisano:

Loading...