Kašalj može biti suv tj. nadražajan i vlažan tj. produktivan i uglavnom posledica infekcije virusima ili bakterijama. Pored kašlja javljaju se i curenje iz nosa, kijanje, crvenilo u grlu, temperatura, bolovi u glavi i mišićima. Kašalj nastaje kada nadražaji dospu do živčanih završetaka u disajnim organima. Telo se tada brani, pa kašljanjem pokušava da se oslobodi nadražaja.
Kada je narodna medicina u pitanju najdelotvorniji su čajevi od anisa, timijana, majčine dušice, žalfije, bršljena, eukaliptusa, zove, komorača, ali i kućni sirupi.
Recepti za produktivni kašalj
Čaj od majčine dušice za bronhitis. Dve kašičice majčine dušice prelijte sa šoljom prokuvane vode. Nakon što čaj odstoji 5 minuta, procedite ga, pa ga pijte sakodnevno (3-5 šolja). Ovaj čaj je dobar za lečenje sluzavog kašlja, jer se uz njegovu pomoć otvaraju disajni putevi i nagomilan sekret izlazi napolje.
Sirup protiv kašlja od lana i žalfije. Za pravljenje ovog sirupa pripremite: 200 gr šećera, 200 ml vode, 1 kašičicu semenki lana, 1 kašičicu žalfije i 1 limun narezan na kockice (sve sa korom), pa sve zajedno kuvajte na laganoj vatri, oko pola sata. Kada je napitak gotov, procedite ga, dodajte mu med i konzumirajte ga kao sirup, po nekoliko puta dnevno.
Čaj od đumbira. Za čaj od đumbira biće vam potreban 1 koren đumbira, 2dcl vode, 1 kašičica meda i 2 kašičice limunovog soka. Narendani đumbir prelijte sa vodom, kuvajte na laganoj vatri 20 minuta i napitak skinite sa vatre pre nego što provri. Čaj procedite, dodajte mu limun i med, pa ga pijte svakodnevno po nekoliko šalja dnevno.
Čaj od sleza. U 100 1 prokuvane i ohlađene vode dodajte 1 kašičicu isitnjenog korena belog sleza i nekoliko kapi limuna.Ostavite da odstoji 2 sata, pa ga popijte. Činite to nekoliko puta na dan.
Sirup protiv kašlja (sa slezom, žalfijom, anisom i lanenim semenom). Za pripremu ovog lekovitog sirupa potrebno je da pripremite 2 limuna, 2 dcl vode, 200 gr šećera, 2 supene kašike sušene žalfije, 2 kašike anisa, 2 kašike korena belog sleza i 2 kašike lanenog semena. Limun iseckajte na na kockice, i u šerpi ga pomešajte sa ostalim sastojcima, pa prelijte sa sa 2 dcl vode. Kuvajte 20 minuta, a kada se tečnost ohladi, procedite je. Sirup držite u fržideru, pa konzumirajte po 3 kašičice na dan.
Sirup potiv kašlja (sa majčinom dušicom, cimetom, lukom, papričicom i medom). Za ovaj sirup pripremite: 2 grančice majčine dušice, prstohvat cimeta, 1 crveni (ili crni) luk (iseckan), 1 češanj belog luka (samleven), 1 ljuta papričica (iseckana), 150 gr meda, 50 ml maslinovog ulja i 50 ml limunovog soka. Izmešajte majčinu dušicu, cimet, crni i beli luk i ljutu papričicu u šerpici, pa prelijte uljem i medom. Prokuvajte, a kada provri skinite šerpicu sa vatre, da se smeša ohladi. Procedite dobijenu smešu tako da ostanu ulje i mede, pa to stavite u šerpicu i prelijte limunovim sokom. Izmešajte sve zajedno, pa sipajte u staklenu flašicu. Držite sirup u frižideru i pijte ga do 4 puta dnevno.
Recepti za nadražajni kašalj
Med. Med je koristan u borbi sa nadražajnim kašljem. Fenoli iz meda ojačavaju imunitet disajnih puteva. Svakodnevno konzumirajte po 2 kašičice meda pred spavanje.
Jela i bor. U staklenu posudu uspite iglice jele i bora, pospite ih šećerom, pa ponovite postupak na isti način, tako da sastavite nekoliko redova. Kada napunite teglu, stavite je na sunce, da odstoji nekoliko nedelja. Dok smeša stoji smeša dešava se topljenje šećera, a izdanci jele i bora dobijaju braon boju.Kada je sirup gotov, procedite ga, pa ga konzumirajte nekoliko puta dnevno (po 1 kašičicu). Takođe, umesto šećera, možete koristiti i prirodan med.
Kokosovo ulje i med. Za ovaj recept pripremite 150 ml meda, 50 ml kokosovog ulja (ili ekstra devičanskog maslinovog ulja) i 50 ml sveže oceđenog soka od limuna. Izmešajte sve sastojke, pa kuvajte dok tečnost ne provri. Nakon toga, tečnost sipajte u bočicu i ostavite je u fržideru 1 nedelju (ili, još bolje, koju nedelju duže). Kada sirup bude gotov, konzumirajte ga nekoliko puta dnevno.
Ljuti sirup. Pripremite 4 kašičice prirodnog meda, 1 iseckani crveni luk,1 izrendani koren svežeg đumbira izmešajte sa medom, pa ostavite da odstoji tokom noći. Jedite po kašičicu ovako napravljene smeše, 2 puta dnevno.
Napomena: Hroničan kašalj nikako nije dobar i obavezno je lečiti ga kod lekara!