Ljuta paprika – lekovitost i recepti

Ljutu papriku su još u dalekoj prošlosti koristili američki starosedeoci, kako u ishrani, tako i u medicinske svrhe.

Takođe, u indijskoj ajurvedskoj medicini, u japanskoj, kineskoj i tradicionalnoj korejskoj medicini, ljuta paprika je korišćena kao začin i kao lek. U pitanju je tropska ljuta paprika koju nazivaju još i kajenska paprika. Ljuta paprika je male veličine i crvene boje i može da pomogne u lečenju raznih zdravstvenih problema. Osim što se može kupiti u svežem obliku, na pijacama i u prodavnicama mešovite robe, u prodavnicama zdrave hrane može se naći ljuta paprika u prahu.

U nastavku možete saznati nešto više o ljutoj paprici, o njenim lekovitim svojstvima i o tome koliko je korisna za zdravlje. Takođe, predstavićemo vam i neke recepte kako možete koristiti ljutu papriku za pripremu raznih jela.

Ljuta paprika – lekovitost i recepti

Lekovita svojstva

Ljuta paprika je lek broj jedan kada su u pitanju problemi sa varenjem ili nedostatak apetita, jer dokazano je da ljuta paprika podstiče apetit. Zahvaljujući kapscainu, sastojku koji joj daje ljutinu, ova paprika sprečava razvoj bakterija u crevima i tako poboljšava varenje. Ona utiče i na smanjenje nivoa lošeg holesterola i triglicerida, pa tako čuva zdravlje srca i krvnih sudova. Istraživanja su pokazala da narodi koji redovno konzumiraju ljutu papriku imaju nižu stopu moždanog i srčanog udara.

Takođe, ljuta paprika može da ublaži bolove u mišićima, da pomogne u izlečenju reume ili osteoartritisa. Može da pomogne i u smanjenju bolova nakon operacije ili u slučaju herpes zostera. Zahvaljujući kapsaicinu, ljuta paprika deluje direktno na centar u mozgu koji reguliše telesnu temperaturu. Na taj način, ljuta paprika može da nam bude od velike koristi u vrelim letnjim danima, jer pomaže da se temperatura tela snizi i da se osećamo prijatnije. Dokazano je i da ljuta paprika smanjuje broj trombocita i da pospešuje cirkulaciju. Preporučuje se i malokrvnim osobama, jer pomaže u povećanju broja crvenih krvnih zrnaca. Dobra je i za astmatičare, jer pročišćava disajne puteve i olakšava disanje.

Osim toga, ljute paprike su dobre i za dijabetičare, jer mogu da regenerišu oštećene živce, odnosno da pomognu u lečenju takozvane dijabetičke neuropatije. Ljuta paprika ima antibakterijsko i diuretičko dejstvo, pa pomaže u izbacivanju toksina iz organizma. Pomaže u lečenju arteroskleroze i impotencije, jer važan sastojak ljute paprike, citrin, deluje na cirkulaciju kapilara i povećava njihovu elastičnost i propustljivost, što je od izuzetne važnosti za lečenje arteroskleroze i impotencije. Ljuta paprika se odavno koristi kao moćan afrodizijak.

Danas postoje razni lekovi i lekoviti preparati čiji je glavni sastojak ljuta paprika. Postoje sredstva koja usporavaju zgrušavanje krvi, a tu su i brojne kreme koje pospešuju cirkulaciju. Ipak, ove kreme ne smeju koristiti osobe koje imaju osetljivu kožu i ne smeju dospeti u dodir sa očima i sa sluzokožom. Osim brojnih preparata, ipak je ovu papriku najbolje upotrebljavati putem ishrane. Ona se najčešće konzumira kao salata, ali možete je koristiti i za spremanje različitih ukusnih jela. Smatra se da postoji preko 800 recepata u kojima se koristi ljuta paprika. U nastavku ćemo vam predstaviti neke recepte sa ljutom paprikom.

Recepti

Recept 1(Pirinač sa ljutom paprikom i pilećim džigericama)

Sastojci:

1 crvena ljuta paprika

1 šolja pilećih džigerica

2 šolje pirinča

2 kašike brašna

2 kašike ulja

1 litar vode

1 glavica crnog luka

2 čena belog luka

50 g stabljike celera

½ šolje mladog luka

½ kašičice iseckane ljute paprike ili praha kajenske paprike

Peršun

Način pripreme:

Kuvajte džigerice sve dok ne omekšaju, a zatim ih procedite, ohladite i iseckajte, ali nemojte prosipati vodu u kojoj ste kuvali džigerice. Propržite džigerice na zapršci oko 10 minuta, a u drugoj posudi propržite pirinač malo i pomešajte ga sa džigericama. Zatim, dodajte sitno iseckani crni luk, beli luk i celer i dinstajte sve oko 5-6 minuta. Nakon toga, dodajte tečnost u kojoj ste kuvali džigerice, biber, so i prah kajenske paprike i kuvajte sve zajedno još oko 20 minuta, uz konstantno mešanje. Vaše jelo će uskoro biti gotovo.

Recept 2 (Ljuta pečena paprika sa belim lukom)

Sastojci:

1 kg ljutih paprika

2,5 dl sirćeta

3,5 dl ulja

2 kašike soli

Beli luk

List peršuna

Način pripreme:

Najpre u tiganju ispecite ljute paprike na malo ulja a onda ih ostavite da se ocede. U drugoj šerpi pomešajte sirće, ulje i so i pustite da proključa, pa nastavite kuvanje još oko 3-5 minuta. Ostavite da se sirće ohladi. Sada je potrebno svaku ljutu papriku umočiti u sirće i ređati u teglu, a svaki red paprika pospite sitno iseckanim belim lukom i peršunom. Na kraju nalijte ostatak sirćeta i zatvorite teglu.

Recept 3 (Gvakamole sos)

Sastojci:

2 avokada

2 kašike soka od limuna

2 mlada luka

½ kašičice sitno iseckanog belog luka

2-3 kašike maslinovog ulja

1 ljuta papričica

So, biber

Način pripreme:

Najpre ogulite i očistite avokado, isecite ga na kockice i usitnite viljuškom. Zatim, u pastu od avokada dodajte limunov sok, iseckani mladi luk i beli luk, maslinovo ulje, iseckanu ljutu papriku, pa sve posolite i pobiberite po želji. Dobro izmešajte sve sastojke i vaš sos je gotov.

Recept 4 (Šopska salata)

Sastojci:

500 g rajčica

600 g krastavaca

200 g crvene paprike

200 g zelene paprike

1 ljuta papričica

60 g mladog luka

70 ml ulja

2 kašike jabukovog sirćeta

½ kašičice soli

Biber

150 g feta sira

Način pripreme:

Očistite i isecite na kockice rajčice, krastavce i paprike i stavite ih u posudu. Dodajte iseckani mladi luk i ljutu papričicu, pa sve izmešajte. Zatim, posolite i pobiberite, pa dodajte sirće i ulje. Na kraju ubacite feta sir, sve dobro promešajte još jednom i vaša salata je gotova.

Sponzorisano:

Loading...