Opekotine su bolne i neprijatne rane na koži, a svako od nas ih može zadobiti usled dugotrajnog izlaganja suncu ili trenutka nepažnje tokom kuvanja, ako dodirnemo zagrejanu površinu itd. Sve te stvari često znaju ostaviti i ožiljke, neke lakše koje možemo sanirati a i neke teže za koje nam posle može pomoći samo tretman. Bez obzira kako ste se opekli, najbolje je da taj deo tela odmah stavite pod mlaz hladne vode. Držite tako nekoliko minuta, a nakon toga nanesite neki domaći lek protiv opekotina. To može biti kantarionovo ulje, listovi kupusa, jogurt ili kiselo mleko.
Često se za lečenje opekotina koriste i obloge od kamilice i zelenog čaja, obloge sa rendanim krompirom i obloge sa rastvorom jabukovog sirćeta i maslinovog ulja. Ovo su neki od opšte poznatih lekova za opekotine, a pored njih možete i sami napraviti svoj melem kombinacijom raznih sastojaka.
U nastavku slede neki od recepata kako jednostavno i brzo sami kod kuće da napravite melem za opekotine koji će vas za kratko vreme osloboditi bola i umiriti upaljeno mesto na koži.
Recept 1
Sastojci:
30 g voska
30 g cvetova nevena
30 g listova gaveza
30 g cvetova bokvice
30 g cvetova kantariona
1 šolja prirodnog maslinovog ulja
50 kapi eteričnog ulja lavande
Način pripreme:
U tiganj na pari stavite maslinovo ulje, pa dodajte u njega lekovito bilje. Grejte ovu mešavinu oko sat vremena na niskoj temperaturi, a zatim skinite tiganj sa pare, pa procedite mešavinu kroz gazu. U drugoj posudi rastopite vosak na niskoj temperaturi, a onda mu dodajte ulje koje ste prethodno procedili i 50 kapi eteričnog ulja lavande. Izmešajte ove sastojke i sipajte smesu u teglu. Vaš melem protiv opekotina je gotov.
Recept 2
Sastojci:
250 g maslinovog ulja
100 g pčelinjeg voska
2 kašike smeđeg šećera
2 zrna belog tamjana
1 grančica zove
Način pripreme:
Najpre struganu koru zove pržite u maslinovom ulju. Treba oljuštiti celu spoljašnju koru koja je braon boje i iskoristiti samo zeleni deo koji se izrenda, a stablo grančice se baca. Bitno je da pri prženju kora zove požuti, pa procedite ulje. Onda treba dodati vosak, šećer i zrna tamjana. Pržite dok se sve ne rastopi i ne proključa. Nakon toga prohladite ovu smesu i čuvajte je u plastičnim kutijama u frižideru. Na taj način ovaj melem može trajati i do 5 godina. Koristite ga u slučaju da imate bilo kakve opekotine od vatre ili od sunca.
Recept 3
Sastojci:
¼ šolje sirovog meda
¼ šolje nerafinisanog kokosovog ulja
1 kašičica pčelinjeg voska
½ kašičice aloe vera gela ili soka
1 kašika ulja semenki vučjeg trna
Način pripreme:
U šerpu stavite vosak i zagrejte ga na niskoj temperaturi sve dok se ne rastopi, a zatim dodajte kokosovo ulje, pa zagrevajte i dalje da bi se sastojci sjedinili. Pomešajte ulje semenki vučjeg trna i sirovi med i dodajte ih u zagrejanu smesu na ringli. Zagrevajte sve zajedno oko 30 sekundi. Zatim, skinite smesu sa ringle i sipajte u drugu posudu, pa dodajte aloe vera gel i izmešajte. Na taj način dobili ste melem za opekotine. Ostavite ga da malo odstoji, a nakon toga možete ga naneti na mesto gde ste se opekli.