Moze li se i kako rešiti problem masnog lica?

Kao što znamo lepota je moć, a ono što u velikoj meri dopinosi toj lepoti je izgled lica. Internet je preplavljen tekstovima sa temom kako se rešiti masne kože, ali ni sami ne znate koje rešenje je pravo. Poslušajte naše savete, sigurni smo da ćete pronaći baš ono što vama treba.

Masna koža lica je specifična. Prepoznaćemo je po grubljoj strukturi, proširenim porama i izraženom sjaju koji nastaje zbog pojačanog lučenja lojnih žlezda. Ovaj tip lica karakteriše pojava mitisera koji preopterećuju izlazni kanal lojnih žlezda, što dovodi do širenja masnoće koja pritiska okolno tkivo.

Masna koža može biti pokazatelj, opšteg stanja vašeg organizma, ali i bitno uticati na  mentalno zdravlje.

Ono što je karakteristično kod masne kože, jeste izgled pomorandžine kore koji joj daje neuredan ten. Uz odgovarajuće tretmane i ustaljenu rutinu, koja podrazumeva upotrebu odgovarajućih kozmetičkih preparata, uspećete da oporavite svoju kožu.

Masna koža, se najčešće javlja kod osoba u pubetetu jer u tom periodu, dolazi do intenzivnijeg lučenja lojnih žlezda, ali može se javiti i u bilo kom drugom periodu. Ono što je veoma važno, jeste da se već nakon prvih simptoma, obratite za pomoć, stručnom licu. Dovoljno je da dođe do manje infekcije ili pada imuniteta i da lice pređe u bolesno stanje sa pojavom akni.

 Šta dovodi do masne kože lica?

Postoji nekoliko faktora, a najcesi su:

Hormonske promeneposebno tokom perioda trudnoće, mogu izazvati pojačano lučenje sebuma. Ono što je važno napomenuti, jeste da se u ovom slučaju, nakon porođaja, stanje kože lica vraća u normalu.

Glavni uzrok masne kože lica, je prekomerna proizvodnja sebuma. Sebum je prirodna masnoća našeg tela, koju luče žlezde. Ima veoma važnu ulogu u našem organizmu. Štiti kožu lica od: bakterija, gljivica i pomaže joj da održi vlažnost. Takođe, ova supstanca koju proizvode žlezde, utiče i na to kakva će biti naša kosa: masna, suva ili normalna.

Višak sebuma na vlasištu, rezultira pojavom masne peruti u kosi, koja će se bez obzira na besprekornu higijenu, pojaviti. Ove uporne i  bele tačkice u kosi, mogu se izlečiti, tako da nemojte padati u očaj ukoliko na svojoj kosi uočite ovu promenu.

Genetika – problemi masne kože lica, prenose se genima. Velika je verovatnoća da ukoliko jedan od roditelja ima problem masne kože, da će se taj problem preneti i na potomka. Ovakav tip kože je nasledan, ali pravilnom negom i te kako možemo učiniti da vaše lice izgleda lepo i negovano.

Ishrana – namirnice sa visokim sadržajem soli i masti, mogu isprovocirati žlezde da luče neadekvatnu količinu sebuma i sto dovodi do dehidratacije kože. Trudite se da izbegavate prerađene namirnice. Takođe, mleko, šećer i pšenica, mogu uticati na pojavu masne kože lica. Dovoljnim unosom vode, pružite svojoj koži neophodnu hidrataciju i izbacivanje toksina koji u velikoj meri mogu biti krivci za pojavu bubuljica. Jedite što više svežeg voća, povrća i žitarica. Uzimate dovoljne količine vitamina, kao što su vitamin A, C, E, cink i vitamini B kompleksa.

Kada je reč o vašem zdravlju, znajte da se spoljašnjost preslikava na stanje iznutra. Kao što je suva koža trepćuće svetlo i pokazatelja da se ne hranite ispravno, masna, nezdrava koža oslikava isto. Ne možete jesti ovakvu hranu i očekivati da ćete imati prekrasnu kožu. Ukoliko prestanete da jedete čips i umesto toga pojedete jednu jabuku ili kivi, zapanjićete se sjajnom kožom kao rezultatom svega toga.

Upotreba lekova  – korišćenje kontraceprivnih pilula i drugih lekova za regulaciju hormona mogu dovesti do pojačanog lučenja sebuma jer sadrže progesterol i testosteron koji dovodi do ove pojave.

Stres – usled ovakvog stanja, organizam počinje da proizvodi više androgenih hormona, što dovodi do pojave masne kože.

Promene godišnjih doba – vruće, letnje vreme može dovesti do pojačane količine sebuma, koji u ovim mesecima pokušava da održi i sačuva vlažnost kože. Suprotno tome, obzirom da je zimi vazduh suvlji, dolazi do dehidratacije kože. Kao posledica toga, neretko, javlja se i masna koža lica.

Korišćenje pojedinih proizvoda za negu kože – vrlo često, osobe koje imaju kombinovani tip kože, koriste kozmetiku koja je namenjena isključivo osobama sa masnom kožom. Tada dolazi do pojačanog lučenja sebuma i pojave masne kože.

Sunđeri i četke koje vrlo česo koristimo kada vršimo piling lica, mogu skinuti više masnoće nego što je potrebno pa će koža odmah krenuti da stvara višak sebuma kako bi nadikanadila izgubljeno.

Ako imate masnu kožu, morate biti vrlo oprezni kada je reč o odabiru šminke. Izbegavajte proizvode koji će uzrokovati pojavu akni. 

Simptomi masne kože lica

Kako biste bili sigurni da je vasa koza masna, ovo su najcesci simptomi : 

  • Koža se sija
  • Pore su proširene
  • Ten je žućkaste boje
  • U T zoni, dolazi do pojave akni

Pravilna nega masnog lica

Ono što je od naročitog značaja, kada je nega masnog lica u pitanju je svakako, detaljno čišćenje. Ne preporučuje se upotreba sapuna, koji isušuju kožu lica i pospešuju proizvodnju masnoće. Kod ovog tipa kože, hidrantne kreme su imperativ jer je štite od spoljašnjih uticaja. Potrebno je da sadže umirujuće i antibakterijske sastojke kako bi licu omogućili brz oporavak.

Perite lice mlakom ili hladnom vodom. Vruća voda dovešće do prekomernog lučenja sebuma.

Izbegavajte preparate koji sadrže alkohol. Iako prividno mogu dati odličan efekat, preparati sa odeređenim procentom alkohola u sebi, isušuju kožu.

Koristite maske za lice i glinu – da, ali pri korišćenju maski i gline za lice, budite obazrivi jer prekomerna upotreba može dovesti do iritacije i isušivanja kože.

Koristite zaštitu od UV zračenja –  izlaganje sunčevoj svetlosti takođe može uzrokovati masnu kožu lica? Ako primetite da vaša koža suši zbog sunčeve toplote, to će izazvati pojačanu proizvodnju ulja na vašoj koži.

Zbog toga je neophodno da kupite kremu za zaštitu od UV zračenja, ali birajte one koje su posebno namenjene masnoj koži ili one koje nisu na bazi ulja.

Koristite tonike za čišćenje lica 

Tonik za lice, ne samo da čisti kožu, nego i pomaže u uklanjanju ostataka nepotrebnih elemenata na vašoj koži. Takođe umiruje, podstiče, vlaži i osvežava vašu kožu. Tonici takođe zatežu i zatvaraju pore dok radite duboko čišćenje. Birajte one koji su bez alkohola.

Piling lica

Ono što kod ovog tipa kože, u velikoj meri može pomoći, jeste blagi piling koji sami možete napraviti. Sve što će vam biti neophodno za njegovu pripremu, je malo bademovog i lavandinog ulja i jedna kašika meda. Sastojke sjedinite i dodajte prstohvat šećera. Ovaj piling, radite dva puta nedeljno i rezultati će vrlo brzo biti primetni.

Koristan postupak može biti i parenje lica jednom nedeljno. Za vreme kuvanja na pari koristite kamilicu, ulje lavande i druge osušene biljke poput peršuna ili ruzmarina.

Osim ovih prirodnih procesa koji su korisni u tom smislu, morate piti i puno vode, jer je voda najbolji lek za svežu kožu koja se ne masti. Jedite što više svežeg voća, povrća i žitarica.

Izbegavajte preparate koji sadrže sulfate koji zatežu kožu nakon čišćenja jer će ono prouzrokovati veću proizvodnju ulja nego što je zapravo i potrebno. Umesto hidrantne kreme, koristite serum kako bi vaša koža bila dovoljno hidrirana. Kod izrazito masne kože, serum se koristi, samo noću u svim drugim slučajevima, dva puta dnevno. Na ovaj način postići ćete da vaša koža postane glatka i sjajna.

Kozmetički tretmani za negu masnog lica

Ako baš ništa od prirodnih preparata ne utiče na to da se stanje vaše masne kože popravlja, morate se obratiti stručnom licu kako bi vam ukazao neophodnu pomoć u lečenju. Danas postoje brojni medicinski tretmani, koji ovaj problem rešavaju vrlo uspešno. Najčešće su to hemijski pilinzi ili IPL tretmani.

Hemijski pilinzi se vrše uz pomoć određenih hemijskih supstanci koje odstranjuju površinski sloj, a ispod njega formiraju, novu, lepšu i zdraviju kožu. Ovakve tretmane, mogu sprovoditi isključivo lekari. Za masnu kožu sa aknama i ožiljcima, primenjuje se srednje duboki piling salicilnom kiselinom. Osim prolaznog crvenila ili perutanja kože, ovakvi tretmani, nemaju drugih neželjenih efekata.

Prirodna sredstva za negu masne kože lica

Jedno od najboljih sredstava u borbi protiv masne kože lica, jeste limun. Postoji nekoliko načina, kako da tretman ovom voćkom sprovedete, a mi vam navodimo one najdelotvorinije.

Nekoliko puta u toku dana, savetujemo da lice natopljeno vatom protrljate limunovim sokom ili kriškama limuna. Takođe, možete napraviti smesu, koristeći jednu kašičicu soka od limuna i ¼ čaše vode. Promešajte sastojke i nanesite na lice. Pre nego što krenete na spavanje, lice namažite ovom smesom i ujutru isperite.

Nana za masnu kožu licapomešajte list nane, kašiku žalfije i kašiku kamilice. Prelite sa dve čaše vruće vode, ostavite neko vreme da odstoji i kada se ohladi, procedite.

Pomorandža za masnu kožu lica – pomorandžu sa korom narendati i preliti sa čašom votke. Tako natopljenu, ostaviti da odstoji 7- 10 dana na tamnom mestu. Nakon tog perioda, procediti i dodati jednu kašiku glicerina. Svako veče pre spavanja, ovom smesom protrljajte lice, naročito kritične delove.

Paradajz za masnu kožu lica – oljuštite jedan paradajz, odstranite semenke, a zatim ga izgnječite. Nanesite na lice i neka tako odstoji 15 minuta. Lice isperite mlakom vodom. Ovo povrće deluje kao antiseptik jer sadrži: karotenoide, enzime, vitamine, minerale koji izuzetno lekovito deluju na masnu kožu.

Maska za masno lice

Sastojci: 

  • 1 kašičica gline
  • 1 kašičica nemasnog jogurta
  • 1 kašičica kvasca
  • 1 kašičica vode
  • 1kap esencije ruzmarina
  • 1 kap lavandine esencije

Sastojke promešajte, a potom mešavinu nanesite na kožu. Ostavite da odstoji 15-ak minuta pa isperite toplom vodom i nanesite lagani sloj kreme.

Papaja za masnu kožu lica

Papaju možete koristiti kao prirodnu masku za masnu kožu. Dovoljno je izgnječiti, naneti na lice i ostaviti da odstoji 10- ak minuta. Nakon toga, lice treba oprati i tretman je gotov.

Maska od krastavca za masno lice

Sastojci: 

  • ½ krastavca
  • 1 kašićica soka od limuna
  • 1 kašičica soka od nane
  • 1 belance

Sastojke pomešajte pa smesu nanesite na lice. Ostavite da odstoji 15 -ak minuta. Isperite lice mlakom vodom.Ova maska je posebno dobra za masnu kožu jer krastavac sadrži vitamine, minerale i enzime. Osim što čisti kožu, povećava njenu vlažnost i deluje tonizirajuće.

Maska za masno lice od kiselog kupusa

Sastojci: 

  • Dve kašičice zgnječenog kiselog kupusa ili kašičica rasola
  • Pola čašice masne kreme

Kupus ili rasol umešati u masnu kremu i tako pripremljenu, nanesite na lice. Neka maska stoji na vašem licu 20- ak minuta, a nakon toga, isperite mlakom vodom. Potom obavezno nanesite kremu za negu kože.

Kiseli kupus je se koristin kod izlučivanja masnoće, jer obnavlja prirodnu kiselost kože i obiluje vitaminima i mineralima.

Maska za masno lice od kvasca

Sastojci: 

  • Kockica svežeg kvasca
  • 1 kašićica mleka

Na tahoj vatri zagrejte mleko, dodajte kvasac i promešajte. Smesu nanesite na lice i ostavite da odstoji 20 – ak minuta. Osušenu smešu, nežnim pokretima skinite sa lica, a nakon toga operite lice mlakom vodom. Ovom maskom, revitalizovaćete svoju kožu, a ujedno poput pilinga očistiti pore.

Maska od jagoda za masno lice

5-6 jagoda izgnječite i pomešajte sa sokom od limete. Nanesite na lice i neka tako odstoji 20 minuta. Jagode sadrže šećere, vitamine, voćne kiseline i tanine, koji su se veoma dobro pokazali u borbi protiv masne kože, kao i u onim tretmanima koji umanjuju nastanak bora.

Maska od banana za masno lice

Osim što su jako hranljive i ukusne, ovo voće može poslužiti i kao idealna maska za masnu kožu.

Za pripremu će vam biti potrebno:

  • 1 banana
  • 1 kašika meda
  • Nekoliko kapi limunovog soka

Uzmite jednu zrelu bananu i izgnječite pa dodajte druge sastojke i sve zajedno promešajte. Nanesite na lice i ostavite masku da odstoji 15 minuta. Isperite lice mlakom vodom. Sigurni smo da ćete biti oduševljeni rezultatima koje ova maska daje jer ne isušuje kožu, a pri tom uklanja sve masnoće sa lica.

Maska od belanceta za masno lice

Moramo priznati da je korišćenje ove maske, jedan od najednostavnijih načina da se rešite problema masne kože lica. Pri tom za njenu pripremu, biće vam potrebno svega nekoliko minuta.

Sve što vam je potrebno za ovu masku je:

  • 1 belance
  • Sok od ½ limuna

Belance umutite dok ne postane penasto, a onda mu dodajte sok koji ste isv+cedili od jedne polovine limuna. Promešajte sastojke. Nanesite na lice i laganim pokretima prstiju izmasirajte. Nakon toga, ostavite je da odstoji pola sata. Isperite lice i uživajte u rezultatima koji će vas očarati.

Zaključak je dakle da bi zdrava hrana i ispravni kozmetički tretmani trebali postati sastavni deo vašeg života. Ponekad nas neki problem, poput masne kože, zapravo prisiljava da promenimo loše navike i naučimo kako da živimo zdravije i lepše.

Sponzorisano:

Loading...