Mungo pasulj – lekovitost i recepti

Mungo pasulj je vrsta soje, pa je poznat i pod nazivom zelena soja. Mungo pasulj vodi poreklo iz Indije i uzgajan je širom Azije. U Kini se ovaj pasulj još od davnina koristi za snižavanje visoke telesne temperature i za detoksikaciju organizma.

Zahvaljujući svojim hranljivim vrednostima i lekovitim svojstvima, mungo pasulj se i danas koristi širom sveta, kako u kulinarstvu, tako i u medicinske svrhe.

Mungo pasulj - lekovitost i recepti

Lekovitost

Mungo pasulj predstavlja bogat izvor proteina, vitamina B i C, beta karotena i minerala kao što su kalijum, fosfor, kalcijum i gvožđe. Mungo pasulj se lako vari, pa se posebno preporučuje osobama koje imaju problema sa zatvorom. Ovaj pasulj je naročito dobar za probavu ako se uveče potopi u vodu sa malo limuna, a vodu je potrebno promeniti nakon 5-6h. Zahvaljujući velikim količinama folne kiseline mungo pasulj omogućava pravilan razvoj krvnih ćelija i preporučuje se u slučaju anemije.

Zatim, redovnom konzumacijom mungo pasulja snizićete nivo lošeg holesterola, jer ovaj pasulj sadrži rastvorljiva biljna vlakna. Pošto ima nizak glikemijski indeks, mungo pasulj održava pod kontrolom nivo šećera u krvi, pa se dosta preporučuje i dijabetičarima. Dokazano je da mungo pasulj, kao i mnoge druge vrste pasulja, sprečava razvoj raka, pre svega raka dojke. Mungo pasulj se preporučuje i ženama u menopauzi jer pomaže u regulaciji hormona. Istraživanja su pokazala da fitoestrogen koji se nalazi u mungo pasulju ublažava valunge, odnosno iznenadne napade vrućine kod žena koji mogu biti jako neprijatni.

Recepti

Recept 1 (Čorbica sa mungo pasuljem)

Sastojci:

½ šolje mungo pasulja

1 manji crni luk

1-2 čena belog luka

2 šargarepe

1 kolut celera

1 paštrnak

½ korena peršuna

Malo soli

½ kašičice đumbira u prahu

½ kašičice kurkume

Malo peršuna, lovorovog lista, bosiljka, majčine dušice…

Način pripreme:

Najpre isperite pasulj pa ga stavite da se kuva u pola šerpe sa vodom, a kada provri skidajte kašikom penu. Nakon 15 minuta dodajte sitno iseckani crni luk, celer iseckan na kockice, šargarepu iseckanu na kolutiće i paštrnak iseckan na kockice. Koren peršuna dobro očistite i dodajte ga u komadu, jer on se na kraju kuvanja vadi. Dodajte malo soli, kurkume, lovora, đumbira i ostalih začina po želji. Smanjite temperaturu i kuvajte poklopljeno još neko vreme dok povrće ne omekša. Na kraju dodajte iseckani beli luk i patlidžan, pa kuvajte još desetak minuta. Vaša čorbica sa mungo pasuljem je gotova. Ako želite možete u čorbicu dodati i proso ili malo integralnog testa.

Recept 2 (Kičari-tradicionalno indijsko jelo)

Sastojci:

Mungo pasulj

Basmati pirinač (neglazirani, beli)

Prečišćeni gi puter

Začini

Način prireme:

Najpre potopite ½ šolje mungo pasulja i jednu šolju basmati pirinča i pustite da odstoje preko noći. Basmati pirinač se nekada i ne mora potapati, a biće dovoljno i da se potopi samo pola sata ujutru. Pasulj stavite u šerpu zajedno sa 5 čaša vode, a kada provri pustite da se kuva još oko 15 minuta. Zatim, ubacite pirinač i kuvajte još oko 15 minuta uz stalno mešanje. Dodajte i začine, kao što su komorač, đumbir, biber, cimet, karanfilići ili himalajska so. Nakon toga, jelo je gotovo, a preko njega stavite samo jednu kašiku gi putera koji će se otopiti.

Ovo jelo predstavlja izvanredan proteinski spoj koji se lako vari, a uz dodatak gi putera i začina ono dobija svoj puni ukus i lekovita svojstva.  Kičari sadrži potrebne količine vlakana, masti i ugljenih hidrata, a možete ga spremiti za samo pola sata. U Indiji se ovo jelo preporučuje svim tipovima ljudi. Mogu ga uzimati bebe, stariji ljudi, ali i sportisti. Veoma je korisno i za gojazne ljude jer može da pomogne u mršavljenju i da poveća snagu i energiju. Osim toga, postoji i takozvani kičari post, gde se za svaki obrok jede samo ovo jelo.

Sponzorisano:

Loading...