Proso žitarica – lekovitost i recepti

Proso je drevna žitarica koja se još u vreme neolita uzgajala u suvim klimama severne Kine i Afrike. Stari Rimljani su pravili kašu od ove žitarice, a u srednjem veku proso se koristio mnogo češće nego pšenica. Uprkos svojoj širokoj primeni, U Evropi i u Americi se proso dugo smatrao stočnom hranom. Osim u ishrani, proso ima svoju primenu i u alternativnoj medicini. U poslednje vreme ova žitarica postaje sve popularnija, naročito zato što sve više ljudi teži zdravoj ishrani i zdravom načinu života.

Naime, svi oni koji se pridržavaju bezglutenske ishrane moraju uvrstiti proso u svoj svakodnevni jelovnik, jer za razliku od ostalih žitarica proso ne sadrži gluten. O ovoj i o drugim prednostima prosa i o njegovim lekovitim svojstvima saznaćete nešto više u nastavku teksta.

Takođe, predstavićemo vam i neke ukusne recepte u kojima možete upotrebiti proso.

Proso žitarica - lekovitost i recepti

Lekovitost

Proso sadrži velike količine hranljivih sastojaka i preporučuje se svima. Belančevine čine čak 15% ove žitarice, pa je ona zato idealna za vegetarijance. Takođe, proso sadrži velike količine vlakana i vitamine B kompleksa, kao što su riboflavin, nijacin i tijamin. Osim vitamina, proso sadrži i minerale poput gvožđa, magnezijuma, kalijuma, fosfora i mangana.

Zdravlje zuba i kostiju. Zahvaljujući velikoj količini fosfora, proso pomaže u izgradnji zuba i kostiju, a potreban je i za rast i obnovu ćelija, kao i za proizvodnju DNA i RNA.

Kardiovaskularno zdravlje. Proso je izuzetno dobar za kardiovaskularno zdravlje. On štiti srce i krvne sudove i znatno smanjuje rizik od nastanka srčanog, ali i moždanog udara.

Lečenje astme. Ova žitarica može da ublaži i napade migrene i tegobe sa astmom. Istraživanja su pokazala da se redovnom upotrebom prosa u ishrani može smanjiti rizik od pojave dečje astme.

Regulacija krvnog pritiska i holesterola. Zahvaljujući magnezijumu i drugim korisnim sastojcima, proso snižava visok krvni pritisak i nivo lošeg holesterola.

Antikancerogeno dejstvo. Takođe, proso predstavlja sjajno sredstvo za prevenciju i lečenje raznih vrsta raka. Studije su pokazale da se redovnom konzumacijom ove žitarice kod žena može smanjiti rizik od nastanka raka dojke.

Bolje varenje. Pošto se svrstava u alkalne namirnice, proso se lako vari i umirujuće deluje na sistem organa za varenje. Takođe, reguliše probavu i eliminiše sve probleme sa zatvorom, nadimanjem i gasovima.

Lečenje dijabetesa. Proso sadrži malo šećera i ima nizak glikemijski indeks, pa se zato dosta preporučuje dijabetičarima. Složeni ugljeni hidrati koji se nalaze u prosu se postepeno razgrađuju, pa je dokazano da proso smanjuje rizik od nastanka dijabetesa tipa 2.

Diuretičko dejstvo. Ova žitarica je poznata i po svojim diuretičkim svojstvima. Naime, proso čisti organizam od štetnih supstanci i čini ga jakim i vitalnim.

Lečenje kamena u bubregu. Proso je odličan za lečenje kamena u bubregu, jer čisti pesak iz bubrega i uklanja malo kamenje iz bešike i bubrega. Da biste od prosa napravili lek za bubrege, potrebno je samo da prokuvate 200 g prosa u toploj vodi uveče. Stavite skuvani proso u teglu od 2 litre, tako da 2/3 tegle napunite vodom koja je proključala. Držite teglu na toplom mestu, a sutradan je promućkajte i videćete da se pojavila bela tečnost. Procedite sadržaj iz tegle u drugu posudu i tu tečnost pijte u toku dana.

Jačanje imuniteta. Pošto u sebi sadrže antioksidanse, proso je takođe dobar i za jačanje imuniteta. Njegova upotreba se preporučuje osobama koje su izložene velikim fizičkim ili psihičkim naporima, a mogu ga koristiti u svojoj ishrani i trudnice i dojilje.

Mršavljenje. Od velike koristi proso može biti i za osobe koje žele da izgube višak kilograma. Naime, jedna šolja ove žitarice ima oko 200 kalorija, a to je sasvim dovoljna količina koja će vas zasititi i dati vam energiju.

Recepti sa prosom

Proso je žitarica koja ima blago slatkasti ukus i orašastu teksturu. Može se koristiti za pripremu kako slanih tako i slatkih jela. Proso možete ubaciti u salatu ili ga pržiti sa povrćem.

Takođe, uz dodatak meda, cimeta ili mleka, proso može biti savršen zdrav doručak koji će vam obezbediti energiju za ceo dan. U nastavku možete videti osnovni recept za pripremu prosa, ali i ukusna jela od ove žitarice.

Recept 1 (Kaša od prosa)

Sastojci:

1 šoljica prosa

2,5 šoljice vode

1 kašika maslinovog ulja

Mleko, voće, smeđi šećer (po želji)

Način pripreme:    

Najpre proso isperite i ocedite, a zatim u šerpu nalijte 2,5 šoljice vode. Kada voda provri u nju ubacite 1 šoljicu prosa. Poklopite šerpu i snizite temperaturu, pa kuvajte oko 15 minuta. Zatim, skinite šerpu sa šporeta i ostavite da odstoji oko 20 minuta, pa dodajte maslinovo ulje i začine po želji.

Ukoliko želite da kaša od prosa bude mekša, koristite 3,5 šoljice vode i kuvajte oko sat vremena, a šerpa neka bude sve vreme poklopljena. Ukoliko, pak, želite da kaša bude malo hrskavija, onda bi bilo dobro da pre kuvanja tostirate proso. Možete ga propržiti u šerpi na srednjoj temperaturi 2-3 minuta, a nakon toga dodajte vodu i poklopite. Kašu od prosa možete servirati uz dodatak mleka, smeđeg šećera ili voća.

Recept 2 (Punjene paprike sa prosom)

Sastojci:

4 zelene paprike

1 šolja žitarice proso

2,5 šolje vode

2 kašike maslinovog ulja

1 šolja iseckanih šampinjona

1 iseckana glavica crnog luka

2 čena belog luka

Sos od paradajza

2-3 iseckana paradajza

½ šolje belog vina

½ kašike soli

½ kašike bibera

1 kašika vegete

Način pripreme:

Stavite vodu u šerpu i kuvajte, a zatim dodajte proso, pa smanjite vatru. Poklopite šerpu i pustite da se kuva na tihoj vatri oko pola sata, a zatim skinite šerpu sa ringle. Ostavite da se proso prohladi oko 5 minuta. Dok se proso kuva, očistite dobro paprike iznutra i držite ih oko 15 minuta u mikrotalasnoj, kako bi omekšale.

U tiganju na srednjoj temperaturi pržite šampinjone i luk na maslinovom ulju, a zatim dodajte beli luk, vodu i paradajz. Potom posolite i dodajte vegetu. Izmešajte sve sastojke i kuvajte oko 10 minuta, sve dok se smesa ne zgusne.

Dobijeni fil dodajte u proso koji ste skuvali. Dobro izmešajte i tom smesom napunite paprike i poređajte ih u šerpu. U šerpu dodajte malo belog vina, a paprike prelijte sosom od paradajza. Prekrijte aluminijumskom folijom i kuvajte paprike oko pola sata.

Sponzorisano:

Loading...