Seboreja (seboreični dermatitis) opadanje kose – simptomi i lečenje

Seboreja ili seboreični dermatitis je hronično upalno oboljenje kože koje nastaje na mestima gde se pojačano luči mast, odnosno sebum. Seboreja se najčešće javlja na koži glave i lica, ali ponekad zahvata i druge delove tela, kao što su pazuh, grudi, predeo iza ušiju, prepone itd. U ovom tekstu bavićemo se seborejom na koži glave koja često dovodi do opadanja kose i mora se blagovremeno lečiti.

Seboreja, odnosno pojačan rad lojnih žlezda, naizgled je bezazlen problem, ali može dovesti do raznih komplikacija ako se ne leči na vreme. Ovaj hronični upalni proces se javlja kao posledica poremećene kiselosti kože glave i umnožavanja gljivica, a praćen je pojačanim lučenjem lojnih žlezda. Na taj način, loj sve više prekriva koren kose i koža glave ne može da diše i da se hrani, što dovodi do opadanja kose. Uzrok seboreje još uvek nije u potpunosti određen, ali smatra se da seboreja nastaje usled hormonskog disbalansa, loše ishrane i stresa.

Seboreja seboreicni dermatitis opadanje kose - simptomi i leenje

Simptomi seboreje

Seboreja se manifestuje u vidu crvenih pečata koji su često prekriveni belo-žućkastim ljuspicama nalik na perut. Seboreju prate crvenilo i svrab, a koža je sjajna i masna zato što su prošireni otvori lojnih žlezda. Simptomi seboreje su i pojačano znojenje, zbog čega može doći do razvoja bakterija i do raznih infekcija. Kada seboreja zahvati kosmati deo glave dolazi do gubitka kose. Seboreja vlasišta i glave je najčešće udružena sa pojavom peruti. Često se dešava da na ramenima primetite beličaste ljuspice, a to je upravo znak da se koža glave peruta i da morate početi sa lečenjem ovog problema.

Prvi simptomi seboreje se javljaju u periodu polne zrelosti, a prvi znaci seboreične ćelavosti postaju vidljivi između 17. i 19. godine. Kod osoba koje imaju seboreju kosa se masti i počinje sve više da opada. Kosa najviše opada u toku leta i to sa tačno određenih delova glave. Sa tih delova glave veoma je lako iščupati dlake, dok dlake brade i brkova nisu podložne ovom oboljenju i one postaju sve čvršće i otpornije. Seboreično opadanje kose uglavnom pogađa mlade ispod 25 godina. Seboreja se češće javlja kod muškaraca nego kod žena, a može se javiti i kod beba u prva tri meseca. Kod beba se seboreja javlja u vidu malih ljuspica na temenu koje se lako skidaju, pa se ovo oboljenje naziva još i temenjača. Kod beba temenjača spontano prolazi posle određenog vremena. Kada se javi za vreme puberteta tada predstavlja hronično oboljenje koje se ne leči ali može da se drži pod kontrolom uz pomoć različitih biljnih preparata. Kod žena se takođe može javiti seboreja, ali nikada ne dovodi do ćelavosti.

Lečenje seboreje

Pošto je seboreja hronično oboljenje, ona se ne može u potpunosti izlečiti, ali mogu se ublažiti simptomi koji mogu biti dosta iritantni i neprijatni. Ako imate seboreju preporučuje se da kosu perete šamponom sa ketokonazolom, koji čisti folikule vlasi i reguliše lučenje sebuma. Šamponi koje koristite moraju biti blagi i sadržati prirodne sastojke koji odgovaraju masnoj koži glave. Bilo bi dobro da koristite šampone koji uništavaju gljivice i umiruju upalu. Takođe, nemojte da koristite gel, penu, lak i ostale proizvode za oblikovanje kose. Za vreme lečenja seboreje važno je da povedete računa i o ishrani. Smanjite unos slatkiša i mesnih prerađevina, izbegavajte alkohol, gazirana pića i veštačke sokove. Umesto toga pijte čajeve koji će normalizovati vaš hormonski status i ublažiti stres. Postoje i brojni lekovi za lečenje seboreje, ali uvek prednost treba dati prirodnim preparatima.

Jabukovo sirće. Da biste koristili jabukovo sirće za lečenje seboreičnog dermatitisa glave potrebno je da koristite jabukovo sirće sa vodom u razmeri 1:10. Zatim, razređeno jabukovo sirće umasirajte na kožu glave i na kosu i držite oko 10 minuta, pa isperite toplom vodom.

Sumpor. Što se lečenja seboreje tiče, veoma dobre rezultate daju preparati sumpora u vodi, alkoholu i masti. Sumporna jedinjenja imaju antibiotičko i antiseptičko dejstvo, poboljšavaju cirkulaciju krvi u koži glave i tako hrane koren vlasi i pospešuju rast kose.

Kopriva. Za lečenje seboreje preporučuje se korišćenje šampona koji sadrži koprivu ili ispiranje kože glave čajem od koprive. Naime, kopriva predstavlja jednu od najboljih biljaka za negu kose. Ona je bogata proteinima, mineralima, mastima i ugljenim hidratima. Ona hrani koren kose, pospešuje njen rast i zaustavlja opadanje kose.

Matičnjak. Matičnjak je takođe poznat po tome da umiruje kožu glave i da obnavlja kosu. Zato se u slučaju seboreje preporučuje da koristite šampon na bazi matičnjaka ili da u tu svrhu koristite čaj od ove biljke.

Osim čajem od koprive i matičnjaka, kosu možete ispirati i zelenim čajem, čajem od kamilice, nane, žalfije ili čajem od đumbira. Pored čajeva, možete i sami napraviti razne maske za kosu koje će ublažiti problem mašćenja kose i doprineti njenom pravilnom rastu. Maske za kosu koje je najbolje koristiti za lečenje seboreje su maske na bazi kvasca, limunovog soka, čičkovog i maslinovog ulja, kao i ulja žutog noćurka. U nastavku slede recepti za maske od kvasca koje su najefikasnije u lečenju seboreje. Uz ove maske ćete postići dugoročne rezultate ali morate ih redovno koristiti. Takođe, možete menjati sastav maski, tako što ćete dodati ricinusovo ili maslinovo ulje, sok od aloje ili jogurt, ali uvek je osnovni sastojak kvasac.

Maska za kosu od kvasca. Ova maska odgovara svim tipovima kože, hrani vlasi i ubrzava rast kose. Naročito se preporučuje osobama koje imaju problema sa seborejom i peruti. Da biste napravili ovu masku biće vam potrebne 2 kašike kvasca i 6 kašika tople vode. Način pripreme ove maske je veoma jednostavan. Pomešajte 2 kašike kvasca sa 6 kašika tople vode i pustite da odstoji oko pola sata. Nakon toga utrljajte masku u koren dlake i držite na kosi oko pola sata, a zatim isperite toplom vodom. Primetićete verovatno da se kvasac stvrdnuo na kosi, ali to ne treba da vas brine, jer se veoma lako ispira. Potrebno je da ovaj tretman sa maskom od kvasca primenjujete jednom nedeljno i nakon nekoliko nedelja videćete prve rezultate.

Maska za kosu od kvasca i meda. Ovo je još jedna maska koja pomaže u lečenju seboreje i peruti. Potrebno je da u 1 supenoj kašici toplog mleka rastvorite 1 kašičicu meda ili šećera i da dodate 20 g svežeg kvasca. Ovu smesu ostavite na toplom mestu da naraste, a dovoljno je da stoji 15-20 minuta. Potom dodajte 1 žumance i izmešajte dobro smesu. Nanesite je na vlažnu čistu kosu, pa umotajte najlonskom kesom i peškirom. Pustite da maska stoji na glavi oko sat vremena, a zatim operite kosu mlakom vodom i stavite malo balzama. Veoma je važno da utoplite glavu kako bi kolonije gljivica kvasca mogle da se razmnožavaju. Sa povećanjem gljivica, povećava se i kocentracija vitamina, minerala i proteina koji hrane folikul dlake. Možda ćete za vreme delovanja maske osetiti karakterističan miris, ali on će nestati kada se kosa osuši.

Za lečenje seboreje treba uzimati i razne vitamine i injekcije kortizonskih preparata. Lečenje seboreje je važno početi čim se pojave prvi simptomi. Kod mlađih osoba lečenje je brže i lakše. Ukoliko se sa lečenjem seboreje ne počne na vreme, opadanje kose može trajati i nekoliko godina. Imajte na umu da je zdravo vlasište osnova lepe i negovane kose i zato nemojte da zanemarujete simptome poput svraba, crvenih plikova i peruti. Otkrijte šta je u pitanju i što pre započnite lečenje.

Dodatne mogućnosti:

Ukoliko je opadanje kose uzelo većeg maha i prirodne metode vam ne daju rezultata a želite da vizuelno lepše izgledate i imate kosu, postoji metoda koja se zove transplantacija kose odnosno mogućnost presadjivanja kose. U ovom tekstu možete pogledati kakve su procedure transplantacije kose i kako to sve izgleda.

Sponzorisano:

Loading...